Yosemite 13 "MacBook Pro'da (2012 ortası) sürekli donuyor/gecikiyor

Orta 2012’de OS X Yosemite 10.10.1 kullanıyorum 13 "2.5 GHz Intel Core i5 işlemcili ve 4 GB RAM’li bir MacBook Pro. Sabit disk (500 GB, normal HDD) yaklaşık bir yıl önce değiştirildi bir arızanın ardından satın aldıktan sonra 10 ay.

Bir sabah, uyandıktan ve bilgisayarı uyku modundan çıkardıktan sonra, çok garip bir gecikme yaşadım. Garipti çünkü makineyi bir gece önce sorunsuz kullanıyordum ve şimdi Netflix'te bir film oynatmaya çalışırken sürekli kekemelik yapıyordu. Video birkaç saniyede donduğunda ses çalar.

Bilgisayarı yeniden başlattım ve sorun devam etti. Üstelik ne yaparsam yapayım. iTunes, 6-7 kez donmadan bir şarkıya katlanamıyor, VLC de sürekli kıpırdanıyor. Gökkuşağı tekerleği açılır ve her seferinde Safari veya Chrome'a ​​yeni bir sayfa yüklediğimde, Spotlight ile arama yaptığımda, SimpleComic'te sayfaları değiştirdiğimde, Finder'da sekmeleri değiştirdiğimde, bir dosyayı bir klasörden diğerine sürdüğümden vs.

Her zaman her şeyi yapmaya çalıştığım zaman sürekli kekemeye, donmaya ve asılı kalmaya devam ediyor. Genellikle sadece 10-20 saniye sürer, ancak tekrar tekrar olur. Bildiğim her çözümü denedim: yeniden başlatma, disk/izinleri onarma, saydamlığı kapatma, OS X'i yeniden yükleme, sorundan önceki bir Time Machine yedeklemesini geri yükleme, hatta OS X'i yeniden temizleme bile temiz ve gerçekten sinirleniyorum.

Temiz bir yeniden yükleme çalışmadığı için donanımsal bir sorun olduğunu düşünmüştüm, ancak Apple Teşhis Testini yaptım ve hiçbir sorun bulamadım. Dahası, her şey çalışır , sadece sistem genelinde çılgın gecikme ile.

Başkasının bu sorunu var mı, ne olduğunu biliyor mu, yoksa deneyemediğim bir şey olup olmadığını merak ediyorum.

- DÜZENLEME -

Birkaç testten sonra, mantık panosunu ve HDD'yi reddettim. Sabit diski daha eski bir Macbook ile çalıştırmayı denedim ve düzgün çalışıyor gibiydi (normalden biraz daha yavaş, ancak yaklaşık bir yıl içinde açılmamış 2008 bir makine. Ayrıca OS X'i harici bir sabit sürücüden çalıştırmaya başladım ve mükemmel çalışıyor (bu nedenle mantık kartının iyi olduğunu düşünüyorum).

Şu anda, sorunun SATA kablosundan kaynaklandığını düşünüyorum. Değişim emri verdim ve kurduktan sonra tekrar güncelleyeceğim.

Şimdiye kadar tüm yardım için teşekkürler!

4
OSX'imi de güncellemek için araştırma yapıyorum, 10.6.8 - 10.10 minimum RAM sorun olabilir. genellikle daha fazla RAM = daha hızlı makine
katma yazar niaher, kaynak
çoğu şeyi sıfırlamış gibisiniz, ancak PRAM & SMC'yi denediniz mi?
katma yazar Tetsujin, kaynak
Yaptım, ne yazık ki gerçekten bir şey yapmadı. : S Şu anda bunun arızalı bir SATA kablosu olduğunu düşünüyorum, bu yüzden tabiri caizse "Yaşam Desteği" sistemini kullandım - OS X ile bir bölüme kurulu harici bir HDD'den başlattım ve çalışana kadar yenisini al.
katma yazar RafaelBP, kaynak

7 cevap

Buradaki sorunun başarısız bir SATA kablosu olduğu ortaya çıktı. Kepçeyi tamamen tekmeledi, bu yüzden bilgisayar hala normalde dahili sabit diskten önyükleme ve çalıştırma yapabilir. Aralıklı gecikmenin hatalı kablodan kaynaklandığını düşünüyorum.

İyi haber şu ki, değiştirilmesi kolaydı (40 $ 'a biraz pahalı olsa da). Bir sabit sürücüyü çıkarmaktan sadece birkaç adım ötede, iFixit bu sorunu yaşayan herkes için iyi bir rehbere sahip.

Değiştirmeden önce SATA kablosu olduğundan emin olun. Sabit sürücüyü ve mantık kurulunu bu şekilde reddettim:

  1. Hard Drive - I tested my hard drive in another Macbook. You could also try a USB enclosure or, in a pinch, remove your optical drive and try it there.
  2. Logic Board - I installed OS X on a USB drive and booted from it. Performance was normal (expect it to be a little slower).

Dahili sürücünüz için bir USB kasanız varsa, her ikisini bir kerede ekarte edebilirsiniz.

Yorumlarınız için herkese teşekkürler. Umarım bu, benzer bir sorunu çözen herkese yardımcı olur.

2
katma

Ben de aynı problemi yaşıyorum ve yaptığınız gibi her şeyi denedim. nihayet elma bakımına getirdim ve sabit disk oldu. mac sürümümüzün osx'un bu sürümüyle ilgili bir sorunu var gibi görünüyor. Sabit diskimi değiştirdim ve her şey normale dönüyor

0
katma

yeni bir SSD deneyin, aynı problemi yaşıyorsanız iade edebilirsiniz ve bunun sabit disk olmadığını bilirsiniz.

0
katma
Seni duyuyorum, ama iyi bir SSD en ucuz çözümlerden biri olabilir ... OWC'nin 159 dolara 240 gb var. iyi şanslar!
katma yazar lillicoder, kaynak
yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmayı deneyin ve daha iyi çalışıp çalışmadığını test edin.
katma yazar lillicoder, kaynak
Önerin için teşekkürler! Bunu denemek isterdim, fakat şu anda bir SSD'yi düşürecek tam olarak 100 $ + yok. Yani, eğer gerçekten yapsaydım (yani şu anki sabit diskim tamamen bozulursa) bir yol bulurdum, ama umarım bu bir problemdir. . .
katma yazar RafaelBP, kaynak
Aslında bunu zaten bir arkadaşın önerisinde denedim. Harici bir sabit disk sürücüsündeki bir bölüme OS X'i kurdum ve düzgün çalıştı. Ayrıca sabit diskimi bir hevesle eski bir Macbook'a yerleştirdim ve bu da iyi görünüyor. Sanırım sorun muhtemelen SATA kablosuyla ilgili ve yeni bir sipariş verdim.
katma yazar RafaelBP, kaynak

Bu uygulamalardan kaç tanesini kullanıyorsunuz/açık tutuyorsunuz? Cevap "çok" ise, RAM'inizin destekleyebilmesi mümkün değildir. RAM kullanımınızın nasıl olduğunu görmek için Aktivite İzleyiciye gidip Bellek sekmesini tıklamanızı tavsiye ederim.

0
katma
Aslında pek değil; Genelde yalnızca Chrome'u, bazen de arka planda iTunes veya Mesajları kullanıyorum. Derli toplu bir sistem/çalışma alanı/etc tercih etme eğilimindeyim. Activity Monitor'ü denedim ve Chrome şu anda çok fazla bellek kullanıyor gibi görünüyor, ancak sistemi Chrome kaldırılmış ve hala aynı sorunla karşı karşıya kaldırarak çalıştırmayı denedim. Bellek Basıncı her zaman gerçekten düşük görünüyor ve Swap Kullanımı 0'dır.
katma yazar RafaelBP, kaynak

Mantık Kurulu - OS X'i bir USB sürücüye kurdum ve önyüklemesini yaptım. Performans normaldi (biraz daha yavaş olmasını bekleyin).

Bu bir mantık kurulu problemini nasıl dışlar? Sadece bir birimi bir başkasıyla değiştirmiyor musunuz, yine de aynı mantık kartını kullanıyor musunuz?

0
katma
'Ben de' biti oku
katma yazar Tetsujin, kaynak

İlk yazıyı okuduğunuzda size sabit sürücü kablosunda çığlık atıyordum! (Ben çok geç geldim) 09-12'den itibaren bu makinelerde neden hep onlar olduğu için başarısız görünüyorlar ve Mac yavaş çalışıyor ya da sonunda sabit sürücüye hiç erişemiyor ve önyükleme ile beyaz ekran göremiyorsunuz Yeni kablodan başka bir düzeltme olmadan başlatma sırasında seçenekler.

Bu arada, uyku modundayken Mac'in önündeki karartma ışığının tamamen orijinal ışık gibi tamamen sönmediğini, bunun yerine çok düşük seviyeye düştüğünü fark ettiniz mi? Yedek parça bölümünden söyleyebileceğim tek fark bu.

0
katma

Yosemite'in aynı versiyonunda benzer bir konuya benziyordum ve aşağıdakileri kullanarak çözdüm ...

Yosemite'de WindowServer yüksek CPU'su

Umarım yardımcı olur.

0
katma
Bahşiş için teşekkürler! Daha sonra deneyeceğim ve sizi güncel tutabilirsem, deneyeceğim.
katma yazar RafaelBP, kaynak