EXOthermically oda sıcaklığında buharlaşan ucuz, güvenli bir sıvı var mı?

Ara sıra çalıştığım binadaki ısıtma ve klima sistemi şöyle çalışıyor (temelde bir termostat):

Yöneticiler otomatik olarak korunan bir sıcaklık ayarladılar. Diyelim, kışın dış sıcaklık 0 ° C'dir. Yöneticiler istenen iç sıcaklığı 20 ° C'ye ayarlayacaktır. Küçük bir çelik panelin arkasında bir miktar termometre var. O odada soğuk olduğunu ölçer; bu nedenle ısı yanar. Çelik panel üzerine bir miktar alkol veya aseton sürtünerek sıcaklığın daha da artmasına neden olabilirim. Aseton endotermik olarak buharlaşır ve çelik paneli GERÇEKTEN soğuk hale getirir; Daha sonra ısıtıcı, odada GERÇEKTEN soğuk olduğunu düşünür ve ısıyı pompalar.

Aynı sistem yaz mevsiminde, ancak tersi yönde uygulanmaktadır. Ancak, paneli aynı şekilde kandıramam. Panele aseton koyarsam, soğuyacak ve sonra klima ünitesi odanın iyi olduğunu düşünüyor çünkü panel serin. Sistemin daha fazla klimaya ihtiyacım olduğunu düşünmesini sağlamak için ekzotermik olarak buharlaşacak ve paneli ısıtacak bir sıvı olup olmadığını merak ediyorum.

Ekzotermik buharlaşmanın var olduğuna inanmıyorum; burada çeşitli maddeler için buharlaşma ısısının bir listesi; hepsi pozitif (endotermik). http://www.engineeringtoolbox.com/fluids-evaporation-latent- Isı d_147.html Ama belki şaşırırım ve var!

Dizüstü bilgisayarımın panelini sıcak bir şekilde panelin üzerinde tutuyordum, ama bu da benim zevkime uygun değil.

Düzenleme: Biraz daha net olmak için, bunun sadece bir düşünce deneyi olduğunu belirteyim. Ekzotermik olarak buharlaşan bir sıvı gibi bir şey ifade etmeyen bir şey bulmayı beklemiyorum.

14
FOOF . Ne buharlaşır ne de güvenlidir, ama çok uzak bir mesafeden izlemek için cehennem ve eğlence gibi ... egzotermik. ;-)
katma yazar Kyle Walsh, kaynak
Farklı bir yaklaşım öneririm: Bir peltier eleman - bir taraf diğer soğudukça ısınır, bu da termostatı istediğiniz gibi kontrol etmek için kullanılabilir.
katma yazar Rob Wilkerson, kaynak
, Problem X ve bu cevapların çoğu bu konuyu ele alıyor, LifeHacks.SE için çok uygun.
katma yazar Leander, kaynak
Şu USB kahve fincan ısıtıcılarını hatırlıyor musun? Bunun için kullanım davası göreceğimi asla tahmin edemezdim, ama görünüşe göre işte bir tane.
katma yazar Marv Boogie, kaynak
Potasyum hidroksit gibi ekzotermik bir çözelti entalpisi olan bir şeyi çözebilirsiniz. Uyarı: Bu, termostattan, ellerinizden ve duvarınızdan yiyebilir.
katma yazar M98, kaynak
@ immibis Eğer X problemi için bir çözüme ihtiyaç duyduklarında OP, Y problemine çözüm isterse bu bir XY problemi olurdu. Fakat soru teorik meraktan soruluyor gibi gözükse de, bunun bir XY olduğunu görmüyorum sorun.
katma yazar weekbeforenext, kaynak
@ immibis Bazen, çözüm o kadar basit değildir, çünkü politika. İşveren ofisi belirli bir sıcaklık aralığında tutmak zorunda, tüm çalışanları memnun etmek zorunda değiller. Bu, iammax, bu plakayı tehlikesiz bir şekilde ısıtmanın çeşitli yolları olduğunu söyledi. Belki dizüstü bilgisayarınızın PSU'sunu çelik plakaya bantlayabilir veya bir cep ısıtıcısına ne dersin? ?
katma yazar Christian, kaynak
@ nitro2k01 Haklısın, soru bir XY problemi değil. Özellikle de en son yapılan düzenleme ile ilgili olarak Y problemi (ekzotermik buharlaşma) hakkında oldukça açık bir şekilde soruyor. Bununla birlikte, ne yazık ki, cevapların yarısı X sorununa yanıt veriyor (termostatı nasıl ısıtırsınız).
katma yazar John Norcott, kaynak
Son kontrol ettiğimde vücudun çok fazla ısındı. Sadece üzerine eğ ve cep telefonunu kontrol et.
katma yazar Jhourlad Estrella, kaynak
Eğer odanız yaz aylarında çok sıcaksa, denemeniz gereken ilk şey termostatı kısın veya kilitli olduğundan, termostatı kapatma anahtarının kim olduğunu sorun .
katma yazar aerocooper, kaynak
Burada XY ile ilgili bir ders kitabınız var ... İstediğiniz şey klimayı açmak, ama bunun yerine ekzotermik buharlaşan sıvıları soruyorsunuz. (Aslında bu, çoğu klasik XY probleminden daha klasik ...)
katma yazar aerocooper, kaynak
Isı paketini neden yaz için kullanmıyorsun? en.wikipedia.org/wiki/Heating_pad#Chemical Yeterince güvenli olmalı.
katma yazar smac89, kaynak

6 cevap

Böyle bir sıvı, güvenli veya başka türlü mevcut olamaz. Buharlaşma tüm durumlarda kesinlikle endotermik bir işlemdir.

Durumdaki sıvıdan gaza olan değişiklik, sıvı fazda bulunan karşılıklı çekimlerin üstesinden gelmek için, gaz fazında "serbest uçmak" için yeterli translasyonel kinetik enerji kazanan ayrı parçacıklar tarafından işaretlenir. Bir maddenin aynı enerjiyi iç enerjisini arttırması ve çevreye ısı olarak salması, aynı işlemde ısı olarak mantıklı olması bakımından tutarsızdır.

Hem buharlaşmayı hem de enerji açığa çıkmasını sağlamak için, (a) ısıyı serbest bırakan ve (b) gaz halindeki ürünler oluşturan bir sıvının bulunması gerekecektir. Sıvıdan gaz fazına geçmek için gereken enerji büyüktür ; Büyük olasılıkla, net bir ısı salımı sağlayacak kadar ekzotermik olan tek reaksiyon yanma reaksiyonlarıdır.

Her nasılsa, yanıcı bir sıvıyı termostatınıza attığınızdan, fitili taktığınızdan ve ateşe yaktığınızdan şüphe ediyorum.

45
katma
İyi nokta, @Arthur!
katma yazar Leander, kaynak
Elbette, bunun tersini yapabilirsiniz - termostat üzerinde bir miktar sıvı yoğunlaşmasına izin verin. Gibi süper ısıtılmış buharla püskürtme gibi. Bina yandığında ya da bir şey olduğunda beni arama: P Ama kesinlikle bir sıvının buharlaşması kadar uygun değil.
katma yazar Umer, kaynak
Bir şekilde yanıcı bir sıvıyı termostatınıza dökmek, bir fitil yerleştirmek ve ateşe yakmaktan şüpheliyim, şüphesiz sizin için tatmin edici bir çözümdür. OP güvenli olmasına rağmen güvenli bir çözüm olurdu./i>.
katma yazar Pritt Balagopal, kaynak
Biri ayrıca termodinamikten de olabilir: Sıvıdan gaza geçiş, maddenin iç entropisini arttırır. Eğer reaksiyon ekzotermik olsaydı, çevresinin entropisini de arttırır (ya da çevreyi yalnız bırakır ve iç sıcaklığı ve entropiyi daha da arttırır) ve bu nedenle tüm sıcaklıklarda kendiliğinden olur. Kesin olarak endotermik olduğu ve bu nedenle çevrelerin entropisini azalttığı için reaksiyonun sadece belirli bir sıcaklığın üzerinde kendiliğinden gerçekleşmesidir.
katma yazar user36645, kaynak
Her zaman alkol bazlı el dezenfektanları kullanma seçeneği vardır. Dikey bir panele yerleştirmek için yeterince viskoz olan birçok kişi gördüm ve oldukça düşük yanarlar (küçük alev, ürkek değil). Benzin kullanmaktan gerçekten güvenli değil, güvenli r .
katma yazar John, kaynak

Aptalca bir soru, ancak neden termostatı istediğiniz sıcaklığa ayarlayamıyorsunuz? Odaya yerleştirilmiş hoş bir kontrol mekanizmasına sahipsiniz ve kışın daha sıcak ve yazın daha soğuk hale getirmek için onunla bağlantı kurmak istiyorsunuz.

Fakat bir neden varsa, ekzotermik buharlaştırıcı bir sıvı kullanmak yerine (hBy2Py'nin dediği gibi, buharlaşma her bir moleküldeki kinetik enerjiyi arttırması nedeniyle endotermik olması gerekir), termostatı ayarlayamazsınız.

5
katma
Veya, termostatı yalıtımla sarın, belki de?
katma yazar Leander, kaynak
@iammax: Öğrencilerin, çıkışları termostattan uzağa yönlendirmeleri için ince karton perdeler taktıklarını gördüm. Bu koli bandı için bir iş gibi geliyor. (... veya Ördek bandı, yoğuşma olursa.)
katma yazar Michael McQuade, kaynak
@imaxmax gölün bu tarafında aynıdır ve bölmeler laboratuarımızda bir ölçüde çalışır. Dizüstü bilgisayarı şarj cihazını termostatın altına ya da altına yerleştirebilir misiniz?
katma yazar user17347, kaynak
Ahh, o zaman gerçekten iyi tasarlanmış bir HVAC kurulum! Uzak bir termostat tarafından kontrol edilen bir peltier soğutucusu, ileriye dönük olabilir.
katma yazar NightShadeQueen, kaynak
Dürüst olmak gerekirse, insanların panelin ısıtılması/soğutulması konusundaki cevaplarını/fikirlerini görmekle ilgilenmiştim. Ancak, termostatı ayarlamakla ilgili olarak, panelin içindeki termometre çok iyi değildir, çünkü havalandırmanın olduğu yerdir. Kandırmadığım zamanlarda bile, klima panelin üzerindeyken olduğundan daha soğuk olduğunu düşünürken, soğuk havanın üflendiği yere yakındır ve A/C'yi çok erken durdurur. Isı istediğimde de aynı sorun. Yani termostatı ayarlamak gerçekten yardımcı olmuyor.
katma yazar user41935, kaynak
Para kazanmak için bilerek yaptıklarına eminim. Büyük bir şehir üniversitesinde, bu yüzden konfor bir öncelik değil ...
katma yazar user41935, kaynak

Saç kurutma makinesi gibi bir şey kullanamaz mısın? Biraz gürültülü ama tetiklemek için fazla zamana ihtiyacınız yok.
Aksi takdirde, kahve makinesini ılık suyla kullanabilirsiniz, panele dokunmanız yeterlidir, üzerine dökmemelisiniz ...
Isıtma yastığı fikrinden ikinci çıktım.
Prensipinize uygun olsaydım, termostat plakası seviyesinde buharlaşan bir sıvı yoğuşmaya sahip olmanın bir yolunu bulurdum (tersine, bir şişenin içinde, cam iyi bir termik iletkendir). Bir şişe içindeki birkaç suyu buharlaştırıp sonra enerjisini ortama aktararak soğumasını sağlayabilirsiniz. Sorun aslında odayı da ısıtacak.

4
katma
Bir ısıtma battaniyesi daha iyi olurdu.
katma yazar Daniel Beder, kaynak

Söylediğim için beni bağışlayın, ancak bu, sorunun kurulumunun istemeden asıl çözüm alanını gizlemesini engellediği bir sorun ifadesi gibi geliyor. Bir dizi kısıtlama şartı olduğunu belirtiyorsunuz, diğer cevapların dürüstçe uyduğunu, size çözüm olmadığını söyleyerek söylemiştiniz, ancak asıl sorunun bu kısıtlamalara sahip olduğu görünmüyor.

Örneğin, maddenin aşaması gerçekten bir gereklilik midir? Sıvı olmalı mı? Etki mekanizması buharlaşma ile sınırlı mı olmalı? Bunlar gerçekten şart mı?

Bana öyle geliyor ki bu kısıtlamaları gerektiren açıklama hakkında hiçbir şey yok. Kısıtlamalar aslında bana göre görünüyor: zekice, çirkin bir şekilde veya hasara yol açması muhtemel olmayan ve elbette termostatı klimayı çalıştırmada etkili olan bir şey. Başka bir deyişle, aslında oldukça zekice olan, aseton çözeltiniz kadar zeki bir şey.

Bununla birlikte, sorulduğu gibi "Ben ateşliyim, soğuk bir ateşi nasıl kurabilirim?" Ve tabii ki, hBy2Py, böyle bir yangın olmadığını söylemek için kesinlikle doğru.

Cevap sağlam değil midir? Belki partikül katıların karışımı olabilir? Belki de aerosol haline getirilmiş ince parçacıklar?

Çünkü bu durumda dikkatinizi pasa, demir okside çekerim. Tek kullanımlık el ısıtıcılarında bulabileceğiniz türden şeyleri biliyorsunuz. Demir, aktif kömür, tuz, vermikülit ve sudan oluşan ince tanecikli bir karışım. Ucuz, güvenli, ekzotermik ve zeki.

4
katma

Orada durmak ya da paneli bağlamaktan kaçınmak için, düşük güçte bir lazerli termostat kapağını hedeflerdim. Bu uzaktan başlatılabilir ve durdurulabilir. Koyu bir çıkartma enerji emilimini arttırır.

2
katma

Uygulanabilirlik hakkında hiçbir şekilde emin değilsiniz, ancak ekzotermik olarak gaza giden bir sıvı ile gelmeye çalışmak yerine, örneğin; galyum (elinizle sıvılaştırılması gerekiyordu), onu ve "donduğu" zaman ısı vermesi gereken (galyum füzyonunun özel ısısının ne olduğu hakkında hiçbir fikrim olmasa da)

1
katma