5 ay önce bir oda ayırtıldı, şimdi otel fiyatı düşürüyor, ne yapabilirim?

Yaklaşık 5 ay önce, balayım için bir otelde oda rezervasyonu yaptım (otel web sitesi aracılığıyla). Rezervasyon işlemi sırasında, sadece 3 oda kaldığını ve sağlanan fiyatın en iyi olduğu (% 10 indirim belirtildi) olduğu bildirildi. Diyelim ki 2800 dolar ödedim. Otel bana% 100 iptal veya değişim ücreti talep etme hakkına sahipti, ancak otel herhangi bir parayı önceden rezerve etmemişti - ödemenin tamamı bizim girişimizde yapılması gerekiyordu.

Planlarımı değiştirdim ve otele bir gün daha ihtiyacım vardı, bu yüzden fiyatları kontrol ettim. Aynı kalmanın rezervasyon yaptırdığımdan 800 dolar daha ucuz olduğunu görmek için şok oldu! Site hala 3 oda kaldığını ve şimdi fiyatın% 15 indirimle gerçekleştiğini söylüyor (ki ilk rezervasyonda aksi belirtilmediyse, bu tam olarak doğru değil, matematik burada kontrol edilmiyor ...)

Fiyatın gerçek olana değişmesini istediğimi belirten otelle birkaç kez görüştüm, çünkü bu konuda aldatılmış hissediyorum, ancak bir haftadan fazla bir süredir yanıtlanmadı.

Şimdi seçeneklerim nedir merak ediyorum. İlk rezervasyonu iptal etmem gerekirse, kredi kartımı borçlandırılmamalı ve odayı daha düşük bir fiyatla yeniden faturalandırmamalı mıyım? Bu tür davranışların sonuçları nelerdir?

Demek istediğim, çok para var ama aynı zamanda otelin beni daha adil (% 30, dürüst olmak gerekirse) ödeyerek aldattığını hissediyorum, ki bu tamamen adaletsiz ve tüm kurallara aykırı.

Bir şeyler ters giderse iki kez ödemek zorunda kalmak istemiyorum! Otel, diğer rezervasyonum için geldiğimde ödeme yapabilir mi? İçeri girip çıkarken, hatta ülkeye girip çıkarken herhangi bir sorun olabilir mi? Otel Küba'da (Melia otelleri) yer almaktadır.

20
@Wojtek Daha pahalı esnek rezervasyonlarda diğer müşteriler daha sonra otelden beklediklerinden daha fazla oda bırakarak iptal edildi mi?
katma yazar Shawn, kaynak
"Site" derken - resmi otel mülk web sitesini mi yoksa otelleri.com gibi bir toplayıcı/satıcı mı kastediyorsunuz?
katma yazar Ryan Sampson, kaynak
Um, rezervasyon yaptığınız zaman pazarlık ettiğiniz fiyatı ödemekle yetiniyorsunuz, değil mi? Bu para için bir şekilde daha az değer aldığını sandın mı? Bana öyle geliyor ki, bu fiyatın, talebin arttığında bile sizin için odayı tutmayı vaat ettiği ve bir başkasının kiraya verebileceği bir başkasını bulabileceğini düşündüğünüze benziyorsunuz. fiyatı. Şu an dışarı çıkma, çünkü bu gerçekleşmedi, çünkü geçen sene için sigorta paranı istemek kadar adil çünkü evin aslında yanmadı!
katma yazar RKitson, kaynak
% 100 iptal/değişim ücreti aldığınızdan emin misiniz? Genellikle bir ücret tamamen iade edilmediğinde, her şeyi önceden ödersiniz.
katma yazar Christoph Rüegg, kaynak
Yorumlar uzun tartışma için değil; Bu görüşme sohbete taşındı .
katma yazar Greg, kaynak
@reirab Ben bir uçuş beklerken bu olayın ilk farkına vardım. Gönüllülerin çarpışmasını istediler (sizi daha sonraki bir yolculuğa çıkardılar ve size biraz özgür bıraktılar). İnternete baktım ve hala uçuşum için bilet alabileceğinizi öğrendim (ancak fiyat çok daha yüksek). Havayolu gerçekten overbooking ile ilgili bir sorun yoktu. Daha fazla para kazanma fırsatı buldular.
katma yazar titanae, kaynak
@reirab Ben otel işinde değilim, ama eğer olsaydı: Ben mümkün olduğunca çok sayıda rezervasyon onur çalışacağız, ama biri oda başına gecelik 1000 $ vermek için istekliyse, gecelik 100 $ için ayrılmıştır. Size 100 $ 'lık bir para iadesi yapacağım ve 1000 dolar alacağım. Para konuşur.
katma yazar titanae, kaynak
@reirab Genellikle t & c okumam. Google'da bulduğum ilk şey, thistle.com/group/terms_and_conditions.html arama. OP'yi doğru okursam, otele henüz hiç para vermedi. T & c diyor ki: "Hiçbir Rezervasyon, bu paragrafta açıklanan detaylar ve/veya ödeme/depozito sağlanıncaya kadar onaylanacaktır." Ama eğer onlara para vermiş olsaydı, daha sonra “Çok nadiren Rezervasyonunuzu iptal etmemiz gerekebilir. Böyle durumlarda tam bir geri ödeme yapılacaktır, ancak bu türden bir iptalden doğan herhangi bir yükümlülüğümüz olmayacaktır”.
katma yazar titanae, kaynak
@HenningMakholm Otelin hizmet şartlarının, OP'nin rezervasyonlarını iptal etme ve oda rezervasyonu yapma hakkını saklı tuttuğunu ve fiyat doğruysa bunu yaptıklarını sanıyorum.
katma yazar titanae, kaynak
Bir geri ödeme işlemini iptal edebilir ve yapabilirdiniz, ancak kesinlikle aynı otelde tekrar rezervasyon yaptırmak istemezsiniz. Bu otelde kalmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey, fiyatı düşürmeyi düşünebileceklerini soran çok kibar bir mektup yazmak.
katma yazar method, kaynak
Rezervasyon için hangi parayı kullandınız? Fiyatlarını% 15 indirimi hariç olmak üzere, taban para biriminde değiştirmedikleri olasıdır, ancak sizin para birimindeki görünür fiyatındaki dalgalanmalar nedeniyle değişti döviz piyasası.
katma yazar william3, kaynak
Büyük olasılıkla, "Sadece 3 oda", "Bu fiyata sadece 3 oda" mevcut değildi. I.E., bu fiyat bloğunda 3 oda mevcut.
katma yazar Joe, kaynak
Fiyat yukarı çıktı , onları daha fazla ödemeyi kabul eder miydin?
katma yazar Reid Rankin, kaynak
@Octopus O, oda fiyatını satın alırken aldığını düşündüğünden daha az değer elde edip etmediğini sordu, diğer müşterilere göre daha az değer alıyordu.
katma yazar Preston Shumway, kaynak
@emory Ne? T & Cs'de böyle bir şey görmemiştim ve odayı daha yüksek bir fiyata başka birine satmak için rezervasyon yaptırmayı iptal eden bir oteli hiç duymamıştım. Böyle bir maddeye sahip bir T & Cs örneğiniz var mı?
katma yazar Preston Shumway, kaynak
Bu çok mümkün ama yine de beni biraz aldatıldığına ve haksızlığa uğradığımı hissettiriyor: (Bu bana bir fiyat değişikliği için izin vermemeli)?
katma yazar Adrian17, kaynak
Bu biraz doğru olsa da, otel bu oda için en iyi fiyat olduğunu belirtti, sadece 3 oda kaldığını belirttiler (rezervasyona koşmak için acele ettiler) ve bunun üzerinde% 10 indirim olduğunu belirttiler. Şimdi aynı durum, ancak% 5 daha fazla indirim ile (fiyat son rezervasyona göre% 30 düştü, bu% 5'e bile yakın değil) Benim açımdan bir mağazada rezervasyon yaptırmışım gibi görünüyor bana en iyi fiyat olduğunu ve sadece 3 tane daha ürün kaldığını ve daha sonra birkaç ürün sattığını, fiyatı% 30 daha az değiştirdiğini ve hala 3 tane kaldığını söyledi
katma yazar Adrian17, kaynak
Ayrıca, bir gün eklenmesi, rezervasyonunuzu bir fark fiyat kategorisine taşıdı. Birçok otel, haftanın belirli günlerinde rezervasyon yaparsanız, iş seyahatindeki otellerde cumartesi gecesi veya turist tatillerinde hafta içi konaklama gibi fiyatlara göre ayrılır.
katma yazar Seth-Riley, kaynak
Onlarla telefonla iletişime geçtiniz ve sadece bir gün için rezervasyon eklemekle ilgili soru sordunuz mu? (Melia'nın dünyanın her yerinden rezervasyon ofisi var) Ya da aldatılmaktan şikayet mi ettiniz? İptal etmediğiniz, ancak bir gün ekledikçe, rezervasyonunuzu herhangi bir ceza olmadan basitçe güncellemiş olabilirler. Geçmişte başıma geldiği gibi, genel oda fiyatını o oda kategorisinin mevcut fiyatına göre revize etti. Ancak e-postalarınız yalnızca talep ve şikayetleriniz varsa, o zaman bir duvar inşa etmiş olabilirsiniz.
katma yazar Seth-Riley, kaynak
Booking.com rezervasyonu yaptıysanız, sürekli onlar 'ın sadece 3 (veya 1) oda kaldığını söylerler - otel, biri bittikten sonra başka bir rezervasyon yaptırmak için müsaittir ...
katma yazar Chaotic, kaynak
@Henning Makholm, "Bu para için bir şekilde daha az değer alıyorsunuz", eğer yeni müşteriler daha az parayla aynı değeri alırlarsa, o zaman OP doğal olarak dolar başına daha az değer elde ediyor.
katma yazar Thomas Jacobs, kaynak

10 cevap

Bir otel, fiyatlarını düşürmeleri durumunda, önceden rezervasyon yapan kullanıcılara para iadesi yapmak zorunda olduğunu söyleyen kurallar yoktur. Ve eğer otel sizden daha fazla para isteyip istemediğini, çünkü 'rezervasyonunuzdan bu yana fiyatlar yükselmiş' diye itiraz edersiniz. Önceden yapılan rezervasyonlarla müşterilere para iadesi yapmak için zorlanan oteller, fiyatları düşürmeyi bırakacakları anlamına gelecektir, çünkü son birkaç ucuz odayı satmakta olduğundan daha fazla paraya mal olacaktır.

Fiyat indirimi isteyebilir ve bazı yerler size iyi niyetlerden birini verecektir. Başarılı bir şekilde, paranın iadesi için değil, genellikle otelin hiçbir şeyinin olmadığı bir tür yükseltme talebinde bulunmanız daha olasıdır. Ama hiçbir yükümlülük altında değiller.

Eğer iptal etmek ve yeniden girmek istiyorsanız kurallara uymanız gerekecek, ki bu paranızı geri almayacağınızı gösterir.

52
katma
Buna prensipte katılıyorum - ve önceki yorumcular bu çılgınca dalgalanmalara işaret ederek para birimi sorunları olabilir - ancak bu cevabın kapsamadığı tek bir bilgi parçası var ve bu da "kalan üç oda" reklamı. Bunu yapan bir dizi otele koştum ve temelde sahtekâr. Büyük olasılıkla, mevcut fiyat teklifinde iyi niyetini isteyen otel ile herhangi bir tartışmada bunu gündeme getirebilirim.
katma yazar Ben Mills, kaynak
Bu her gün sıradan bir yalan olabilir (aynı zamanda reklam olarak da adlandırılır) veya 'bu fiyata bırakılan 3 oda' olabilir. Bu 3 sattığında, üç tane daha kullanılabilir hale getirilebilir.
katma yazar Xenph Yan, kaynak
@JBentley, dağınık sayıların kur dalgalanmaları ile ilgili olması muhtemeldir. Belki de otelin ana para birimi olarak kullandığı orijinal fiyat aynı kalmıştır, ancak çevrimiçi ve rezervasyon bedeli müşteri rahatlığı için başka bir para biriminde olmuştur ve göreceli değer değişmiştir. Temel para birimlerini Küba pezosu olarak kabul ederken, bazı büyük dalgalanmalar yaşanmıştır. son 6 ay.
katma yazar william3, kaynak
@ user568458 Evet, bu iyi bir nokta. USD, EUR ve GBP gibi daha yaygın olarak kullanılan para birimleri, bazen bir yıl boyunca bazen (örneğin, geçen yıl olduğu gibi) bir yıl boyunca o kadar çok değişebilir.
katma yazar Preston Shumway, kaynak
İndirilen fiyat gittikçe bu iyi bir cevaptır. Ama Otel indirimi konusunda dürüst olmamakla birlikte (OP'nin her şeyi doğru olarak yorumladığı varsayılarak). (2800 $/0.9) * 0.85 = 2644 $ fiyatın OP tarafından bildirildiği gibi 2000 $ değil,% 15 indirim ile olması gerektiği. Kuralların Küba'da ne olduğunu bilmiyorum, fakat Avrupa’dan geldiğim yerde, bir işin bir indirim hakkında yalan söylemesi hukuka aykırı. % 10'luk bir indirim ile 2000 $ 'a dayanarak,% 10'luk bir indirim ile fiyatın (2000 $/0.85) * 0.9 = 2117 $ olması gerektiği tartışılabilir.
katma yazar Aamir Mahmood, kaynak
@ user568458 Evet, bu iyi bir açıklama.
katma yazar Aamir Mahmood, kaynak

Otel, fiyatını değiştirme isteğinize yanıt vermiyorsa, daha düşük bir ücret almak için yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur.

Onların "en uygun" fiyatlandırması, genel olarak, şu anda genel kamuya sağlayabildiğimiz en iyi fiyat olduğunu söyleyen bir pazarlama terimidir. (Kurumsal sözleşmeler veya herkes için geçerli olmayan diğer indirimli fiyatlar gibi şeylerden dolayı en ucuza bile gerek yoktur.) Zaman geçtikçe, farklı oda blokları satışa sunulacak ve bu oranlardaki oda sayısı ve oranları yükselebilir. veya öngörülen talebe göre aşağı.

Hemen rezervasyon yaptırmadan sizi vazgeçirmek için yola çıkmayacaklar, ancak sizi kandırmadılar - oran ve kullanılabilirlik değişiklikleri otellerin çalışma şeklinin sadece bir parçası.

Otel bir zincirin parçasıysa ve onların sadakat programının bir üyesiyseniz (özellikle elit bir durumunuz varsa), sadakat programının yardım hattını aradığınızda ve durumunuzu açıklarsanız bazı başarılarınız olabilir.

Aksi takdirde, rezervasyonunuzdan sonra düşme oranından endişe ediyorsanız, tamamen iade edilebilir bir rezervasyon yapmanız gerekecektir. Bu, daha sonra fiyatın düşmesi durumunda herhangi bir cezası olmadan iptal etmenize ve yeniden rezervasyon yapmanıza olanak tanır.

13
katma
Evet, bu tam olarak doğru. Neye değer olduğu için, havayolu ücretleri neredeyse aynı şekilde çalışır (muhtemelen telefon görüşmesi şansınız daha azdır, çünkü bir havayolu şirketinden daha düşük ücretle bir otelden daha düşük bir fiyat elde edebilirsiniz.)
katma yazar Preston Shumway, kaynak

Ahlaki yönleri bir yana, cevap yalnızca kabul ettiğiniz iptal politikasına bağlıdır. İptalin ücretsiz olması veya iptal ücretinin 800 $ 'dan az olması durumunda, iptal etme ve daha küçük bir fiyatla yeniden rezervasyon yapma hakkınız olacaktır. Rezervasyonunuz iade edilmezse veya iptal ücreti yüksekse yapabileceğiniz bir şey yoktur.

"Kredi kartınızın tahsil edilmemesi engelleniyor" ifadesi iyi bir şey elde etmeyecektir, çünkü rezervasyonu istediğiniz gibi yaptınız. Bu nedenle, bankanıza otelden gelen parayı geri almak için yasal bir kanıt bulunmuyor. Eğer bir şey varsa, bankanla başın belaya girebilirsin.

9
katma

Bütün cevaplarınız için teşekkürler, bu konudaki ilginiz beni çok etkiledi :)

Sadece hikayenin nasıl gittiğini açıklamak ve sonuç ne.

Otelimizin karar vereceği konusunda biraz gergindik ve e-postamızı onlara yazdığından beri uzun bir zaman geçti. Neyse ki yaklaşık bir hafta sonra otel yöneticisinin, talebin yüksek veya düşük olduğuna karar verdiğinde otel fiyatlarını değiştirme hakkına sahip olduğumuzu bildirmiştik. Onlar bizim rezervasyon hakkında kötü hissediyorum ve ücretsiz oda yükseltme teklif ettiler üzgünüz.

Ancak bu, dürüst olmak istediğimiz bir şey değildi, bu yüzden onlara (daha organize bir konuda) rezervasyonumuzla bulduğumuz her sayıyı saydık (oda sayısı hakkında yanıltıcı bilgi gibi), değişim oranları, yanıltıcı tanıtım yüzdesi). Ayrıca, daha özel bir yaklaşım benimsedik ve hoşgörününüzü talep ettiler ve bu konuda iyi niyetlerinin altını çizmek, rezervasyonu iptal etmeyi ve şimdi bir gün daha ekleyebilmemizi sağlayarak balayımızı daha az sinirli ve daha keyifli hale getirmek için. oranları.

Ancak, biz muhtemelen burada bir şey yapamayacağımız gerçeğini kabul ettik ve odanın daha yüksek standardıyla (çok daha yüksek) fiyatlandırılmaya başlayacağız. okyanus manzarası).

Birkaç gün sonra (dün) sürprizimize rezervasyonumuzu iptal ettik. Birkaç dakika sonra, otel müşteri hizmetlerinden, geçirdiğimiz tüm sıkıntılar için resmi bir özürle birlikte bir e-posta gönderildik :) Daha sonra, oteldeki başka bir odaya uzun bir süre daha düşük bir fiyatla rezervasyon yaptırdık. Bir sonraki sürprize, oda için ek indirim uygulandık, bu yüzden beklediğimizden çok daha az para ödedik.

LovingMelia :)

Tldr - Otel ücretsiz bir yükseltme teklifinde bulundu, ancak reddettik ve daha organize bir cevap yazdık. Birkaç gün sonra otel rezervasyon ücretimizi ücretsiz iptal etti ve bize ek bir indirim verdi.

6
katma
Balayının tadını çıkar!
katma yazar David Schwartz, kaynak

Teknik olarak konuşma hiçbir şey, özellikle farklı bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız, kartı iptal etmenizi ve bir odayı daha düşük bir fiyattan ayırmanızı engeller. Teorik olarak otel, borcunuzun ödenmemesi için sizi dava açmaya çalışabilir, ancak bu oldukça maliyetlidir ve rahatsız edici olmaları muhtemel değildir. Ayrıca, sizi aynı ülkede olmayan bir otel için rezervasyon yaparken olası ödeme sorunlarına neden olabilecek kara listeye giren kara listesine de ekleyebilirler.

Ancak, bunu yaparsanız, otel hem hem de orijinal rezervasyon için ödeme isteğinde bulunacak çok yüksek bir şans olduğu için aynı otelde oda rezervasyonu yapamazsınız yeni rezervasyon. Öyleyse fiyatını düşürmekten gerçekten rahatsız olmadıkça, hiçbir şeyi değiştirmeyi denemem.

Yasal olarak, otel bu miktar önceden açıklandığı sürece, herhangi bir miktardaki parayı ücretsiz olarak alabilmektedir. Benzer şekilde, eski bir işverene yeni bir düşük ödeme işi bulduğunuzu öğrenirse para iadesi vermeyi kabul etmeyeceğinizi kabul ediyorum. Bir fiyat, gelecekte ne olacağına bakılmaksızın bir bedeldir.

3
katma
Bunun işe yarayacağını düşünmüyorum. Otel siz olduğunu bilir ve sadece iki tutarı varışta sunulan kredi kartınızdan tahsil eder.
katma yazar Joe, kaynak

Buna "Dinamik Fiyatlandırma" denir. Oteller bunu yapar, havayolları yapar, tiyatrolar bile yapmaya başlar. Tatil şirketleri bunu herkesten daha çok yapıyorlar - bir paket anlaşma ya da yolculukta "ne kadar ödediniz?" favori, çoğu (çoğu) konuşma konusudur. Borsada vadeli işlem piyasası oynamak gibi bir şey. Bu durumda kaybettin. Bununla ilgili hiçbir şey yapamazsınız, ancak dışarıdaki konumu otele yönlendirin ve iyi niyetle hareket etmeyi umalım.

3
katma

Belirli bir oda için çok çeşitli fiyatlar vardır. Aynı oda, kimin ya da ne zaman rezervasyon yapıldığına bağlı olarak farklı fiyatlar için satılabilir; işte kafamın tepesinden biraz uzak:

  1. Tur operatörleri; Bu şirketler genellikle bir stok durumu ayırır ve belirli bir oran alırlar. Genellikle, turlar, transferler, vb. Gibi diğer avantajları da içeren bir tur paketinin parçası olarak oteli satıyorlar.

  2. Toplam ücret - bunlar genellikle kendi sayfalarında listelenecek siteler için yayınlanmış oranlardır. Hotels.com/booking.com gibi yerler.

  3. Kurumsal ücret - kurumsal rezervasyonlar için.

  4. Raf hızı (normalde bu özellik, mülke yürürken aldığınız orandır).

  5. "Özel" fiyatlar - hafta sonu indirimleri, özel kombinasyonlar, vb.

Bu, rezervasyon tarihi/mevsimi nedeniyle gerçekleşen varyasyonları içermez.

Bu nedenle, odayı rezerve ettiğinizde, şartların kombinasyonu belirli bir oranın gösterilmesine neden olabilir.

Yeni bir fiyat bulursanız ve önceki rezervasyonunuzu güvenle iptal ederseniz - önce yeni rezervasyonunuzu yapın ve önceki rezervasyonunuzu iptal edin; Yeni indirimli fiyat elde etmek için en basit seçenek.

2
katma

Rezervasyonunuzdaki iptal tarihi nedir? Hala vaktiniz varsa, nbew hızında bir oda ayırtmayı deneyebilir, daha sonra eski rezervasyonu iptal edebilirsiniz. Bu yasallık değilse , iptal edemediğinizi kabul ederek özel bir ücret alırsınız.

(Bu tür bir kısıtlama, daha çok, havayolu şirketlerine veya yolcu gemilerine, otellerden daha sıktır.)

2
katma

Bu başıma geldi ama hotels.com üzerinden rezervasyon yaptırdım, onları e-postayla yolladım ve onlar mutlu bir şekilde farkı geri ödediler. Ben uzun bir yolculuktan geri yolda bir konaklama için bir otel rezervasyonu ve tanıdık bir şehirde en iyi anlaşma bulma tatil yaparken zaman almak istemedim.

Ben bunu en iyi anlaşma almak için zaman ve deneyim yakın zaman kitap aşağı koyarak koyarak tavsiye ederim. Seyahat endüstrisinde en erken rezervasyon yapan insanlar neredeyse her zaman en çok ödeyeceklerdir.

Ayrıca, bir bal ayından bahsetmiştiniz, bu özel durumlarda ya da bir partnerle birlikte seyahat ederken maalesef diğer kişi için herhangi bir tasarruf hissini feda etmeniz gerekir. Yani evet, bu rezervasyon için şans üzerinden ödeme yaptınız ama bir dahaki sefere kendi başınıza seyahat edip, mümkün olan en iyi fiyatı almak için daha esnek olabilirsiniz! Bu gece ihtiyacınız olana kadar Hotwire veya Priceline kullanarak yapılabilir, ancak her şehirde anlaşmaların nerede olduğunu öğrenmek zaman alır. Örneğin, SF, finans bölgesi hafta sonları ucuz, hafta içi ucuz sendika kare kir. Her ikisi de birbirine çok yakındır, bu yüzden yerdeki herhangi bir farklılık yoktur.

1
katma

Zaten ön ödemeli varsa - seçeneğiniz yoksa, bence. Anlaşma yapıldı ve mühürlendi . Ama henüz para ödemediysen - yeni bir fiyat talep edebilirsin.

1
katma
Nasıl yani? OP, iade edilmeyen olduğunu belirten otel politikasından bahseder.
katma yazar JoErNanO, kaynak
@JoErNanO Yani ödeme - Eğer anlaşma imzaladıysanız, bu bir geri ödeme anlamına gelmez. Henüz ödeme yapmadıysanız - daha iyi bir fiyat pazarlamak için deneyin .
katma yazar Engineer Guy, kaynak