Şirket warp'e girdiğinde üretilen ışığın parlaması nedir? Neden başka gemiler aynı etkiyi üretmiyor?

Enterprise-D çözgü içine girdiğinde üretilen ışığın flaşı nedir? Sanırım alt sahaya giren gemi, ama emin değilim. Ayrıca, neden Ferengi, Romulan ve diğer Federasyon dışı gemiler bu ışığı üretmiyor?

enter image description here

29
Defma'nın, Defans'ın bir parçası olduğunu hatırlıyorum. Gamma Çeyreğinde, iki Dominion savaş gemisini keşfetmek için warp, pelerin ve sessizlikten kurtulmak gerekiyor - Dominion savaş gemilerinin kısa ama gergin bir sahnesinden sonra kısa bir konuşma "bir şey gördük mü, değil mi?" arama, çözgüye geri dönüyorlar ve bunu yaparken de onları Defiant'ın PoV'sundan görüyorsunuz ve kesinlikle warp flaşı üretiyorlar.
katma yazar branchgabriel, kaynak
Hayatım boyunca, başka bir fraksiyonun gemi (ler) ine çarptığını gördüğümüzde hiçbir örneği hatırlayamıyorum.
katma yazar Xantec, kaynak
TNG'nin "The Last Outpost" da, bir Ferengi gemisinin geri çekilme sırasında çözülmesini bekliyoruz. Işık parıltısı yok.
katma yazar s4y, kaynak
Ferengi ile ilgili bir fikir yok, ama Romulanlar farklı bir tahrik yöntemi kullanıyorlar: gemileri yapay bir kuantum tekilliği ile destekleniyorlar ( en.memory-alpha.org/wiki/… ) - ve çözülmeden önce çoğunlukla kendilerini pelerinler. Eğer gizlemeyi olumsuz yönde etkileyecek bir ışık ışığı üretmişlerse.
katma yazar BMWurm, kaynak
Müdürün gözetimi olarak reddedin mi?
katma yazar kludgeypi, kaynak
Fark ettim ki, motorun çalışmasından parlamaya kadar farklı zaman alır. Voyager ile çok hızlıdır ve NX-01 ile uzun zaman alır. Belki Romulanlar alt alana girmek için daha uzun zaman alırlar ve kamera flaşı yakalamak için hızlanan Warbird ile yeterince uzun kalmaz.
katma yazar Einer, kaynak
@Moo Sanırım Arama Ve orada bir ışık flaşı gerçekten.
katma yazar Einer, kaynak

9 cevap

Başka yerlerde açıkça belirtilmese de, bir geminin çözgü girdiğinde gördüğünüz ışığın parıltısı " polyluminous burst ".

Voyager bölümünde Gece , Tuvok kasıtlı olarak oluşturmak için bir foton torpedo çözgü motoru kullandı (ve Bu flaş:)

TUVOK: ... Foton torpido başlatma gücümüz var mı?

     

KİM: Belki bir, neden?

     

TUVOK: Belki de kendi başımıza biraz ışık tutabiliriz. Torpidoyu sürekli çoklu çizgi patlaması yayınlayacak şekilde yeniden yapılandırıyorum.

     

KİM: Bir atlama parlaması.

     

TUVOK: Kesinlikle.

Foton torpidolarının Warp Sustainer motorlarına sahip oldukları bilinmektedir (temelde küçük minik çözgü motorları), Muhtemelen Tuvok'un komuta konsolundan bu kadar kolay bir şekilde yeniden yapılandırması mümkün görünüyor. Sadece warp'e gitmesini emretti, ama “flaşı” maksimize edecek bir şekilde, torpidoun kendisinin bedeli olarak açık bir şekilde.

enter image description here

Daha fazla araştırma, oldukça fazla tüm yabancı gemilerin de, TNG ve Voyager'ın bu görüntülerinde gösterildiği gibi, aynı flaşı (karakteristik renklendirmeleriyle de olsa) yayarlar.

<div class="youtube-embed"><div> <iframe width="640px" height="395px" src="https://www.youtube.com/embed/65cmteOPh9k?start=0"></iframe> </div></div>

Evrenin dışında, sebep biraz daha hayal kırıklığı yaratıyor. Flaş, statik bir modelden (sadece bir kamerayı modelden uzaklaştırarak filme alınabilecek) dinamik efekt tabanlı bir modele geçişi kapsar.

"Açılış kredilerinde flaşın ortaya çıkmasının nedenlerinden biri   gemi çözgü içine giriyor çünkü altı metrelik modelden   iki ayak modeli. Germe etkisi için iki ayak modelini kullandık,   ve sinek için altı ayak modeli. Tamamen eşleşmedi   işte bu yüzden flaş var - biz   bir modelden diğerine geçme,   iki model arasındaki tutarsızlıklar. "(Star Trek Generations (roman)   (hardback), s. 271-272)

There's an extensive discussion of the effect itself here.

24
katma
@LightnessRacesinOrbit - Bazı foton füzelerinin çözgü özellikli olduğu bilinmektedir. Her çeşit çözgü-destekleyici olarak bilinir. Her iki durumda da, flaşı yapmak için warp motorunu kullanırlar, daha sonra uzun ömürlü olması için teknik jiggery-pokery'yi kullanırlar.
katma yazar James McMahon, kaynak
@Einer Akla gelen tek şey budur. ve çalındı ​​/ modifiye Cardassian teknolojisi. Teknik olarak da bir füze/torpidodan çok daha fazlası.
katma yazar John Mulder, kaynak
@Ajasja: Ses .... saf vakumda .... ??????
katma yazar gbianchi, kaynak
@Einer Blaze of Glory 'de belirtilen füzelere atıfta bulunuyor musunuz? Hiçbir zaman bir füze yoktu, sadece bir kod cümlesiydi. Ancak füzeler olsa bile, oldukları gibi ya da Federasyon kökenli herhangi bir kanıt yoktu.
katma yazar Xantec, kaynak
@Izkata Ayrıca, bunlar muhtemelen olmasa da, Warhead füzeleri de vardır. Maquis için müsait değil.
katma yazar Xantec, kaynak
Borg transwarp borularının da benzer bir flaş yapması ilginç.
katma yazar Xantec, kaynak
Bazı uzaylı-teknoloji füzelerinin çözgü yetenekleri vardı ve sadece sürdürülebilir değillerdi, ama herhangi bir Federasyon füzesini bu yeteneğe sahip olarak hatırlamıyorum.
katma yazar Xantec, kaynak
Bu sahneyi hiç bir zaman fotonların sihirli bir şekilde kendi başlarına çözdüğü gibi yorumlamadım ve bu ışık patlaması sürdü. Yine de, teorinizin yanlış olduğunu kanıtlamanın hiçbir yolu yok.
katma yazar Alex Ames, kaynak
"Flaş, statik bir modelden geçişi kapsar" - bu açıklama, burada tartışılandan bir farklı flaş anlamına gelir. Soruda (ve ayrıca cevabınızın başka bir yerinde) belirtilen flaş, sadece gemi zaten kaybolduğunda ortaya çıkan, çözgü atlamasının başlangıcındaki değil.
katma yazar O. R. Mapper, kaynak
Hmm, klip beni düşündü: Warp motorları tarafından üretilen SES (saf vakumda) :)
katma yazar Benoît, kaynak
Bu çok sayıda çekişme, normal çözgüden farklı olan "trans çözgü" seyahatidir.
katma yazar fredsbend, kaynak
@Xantec: Marquis'in sahip olduğu füzeler bunu yapabilir - ve eğer yanılmıyorsam Federasyon teknisyeni (Klingon pelerini ile geliştirildi.)
katma yazar Einer, kaynak
@Xantec: Aslında soykırım yapmak için kullanılan füzelerin olmadığı yer. Fakat Marquis'in bunu yapabilecek füzelere sahip olduğu konusunda hiç şüphe yoktu. Ama şimdi bunu söylüyorsun, bu teknolojinin bittiğine emin olmadığından emin değilim. Marquis'in Fed-tech için (eskiden beslenen ve hepsi için) yumuşak bir noktaya sahip olduğunu düşündüğümüzü kabul ettim.
katma yazar Einer, kaynak

Voyager yapar, Şirket-E yapar, Gelme bunu, NX-01 yapar, Borg Ulaşım Kurumsal yapar, Jem'Hadar savaşçıları bunu ... hepsi yok mu o. Evrende bir ayrım yok.

Özel efektlerin yaratılmasındaki farklılıklardan dolayı TNG açılış kredilerinde çok belirgindir.

16
katma
Eğitimli pire bunu yapar.
katma yazar Chris B. Behrens, kaynak
Belli ki, sen de yaparsın ...
katma yazar Yony, kaynak

Spock's World at one point indicates that all starships generate a flash of light on both entry and exit from warp. This light is said specifically to be Čerenkov radiation, i.e. the electromagnetic analogue of a sonic boom. However, the book implies that starships don't generate Čerenkov radiation continuously during FTL travel, because they are in an "otherspace" (the word "subspace" was not used) for most of the journey; it is only the transition to or from warp that "drags superrelativistic particles" (presumably some sort of tachyon) into normal space, and it's those particles that emit Čerenkov radiation.

Quotes (pp. 81–83 of this edition):

Hiç kimse, bir gemi çözgüdeyken pencerelere bakma konusunda fazla dikkat sarf etmedi. Enterprise 'ın bu gibi zamanlarda seyahat ettiği diğer ...

     

... Bu yüzden çok fazla insanın görme fırsatını görmediklerini gördüler — çözgüden sert düşen bir yıldızlık, karanlığın uzak tarafındaki bir gümüş mızrak ucu, gökkuşağının arkasında bir fırtına konisi Coromandel , Cherenkov radyasyonunun ihtişamından, onunla gerçek uzaya sürüklediği süperrelativistik parçacıklardan ortaya çıktı.

     

... Coromandel , dürtü üzerinde hızlandı, sonra kendinden uzak bir spektrum renkli ateş pelerini fırlattı, uzaklaştı ve anında görünürdü.

Caveat 1: Kitap, sadece Federasyon yıldız gemileriyle gerçekleşen bu durumu gösteriyor, ancak benimki gibi, yıldızın tüm kültürlerinin kabaca Federasyonun teknoloji seviyesinde olması, büyük ölçüde aynı FTL teknolojisini kullanıyor (örneğin, ). Herkesin bilindiği kadarıyla "çözgü tahriki" olarak adlandırılan ve farklı deniz taşıtlarının gemileri birbirleriyle FTL hızlarında karşılaşabileceği düşünülen dilityum kristallerine ihtiyaç duyuyor. Aksine delil yokluğunda yönetim kurulu.

Caveat 2: Spock'ın Dünyası resmi bir bağlama romanı, ancak bir TV bölümünün veya filminin uyarlaması değil, bu muhtemelen% 100 kanonik değildir; Tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum. Bununla birlikte, daha ayrıntılı bir evren açıklamasının mevcut olduğundan şüpheliyim.

14
katma
Bir teklif eklemek, bu cevabı iyi olandan harika
katma yazar James McMahon, kaynak
Eğer istersen alıntı yapmaktan mutlu olurum.
katma yazar James McMahon, kaynak
@ O.R.Mapper Evet, bu kötü bir örnekti; Onu kaldırdım.
katma yazar Brian ONeil, kaynak
@ O.R.Mapper Herkes teknolojiyi "çözgü sürücüsü" dışında bir şey olarak adlandırıyor mu? Bazı türlerin 'FTL' olduğunu açık bir iddia olmadıkça, güç kaynağına, nacellerin varlığına, vb. Bağlı olmaksızın, FTL'ye izin vermek için aynı temel mekanizmayı kullanması anlamında 'büyük ölçüde aynı' olduğunu varsaymaya hala yatkınım. farklı . (Ben de Q gibi yeteri kadar gelişmiş yabancılar hariç, ben de Lancie Enterprise 'ı, TNG'de birden fazla vesileyle çözgü sürücüsünün imkansız olduğu belirtilen yollarla çağırıyorum.)
katma yazar Brian ONeil, kaynak
@LightnessRacesinOrbit Teşekkürler! Alıntılar eklendi.
katma yazar Brian ONeil, kaynak
@Richard Pişmanlık duyuyorum, bu kitabın bir kopyasını almadım çünkü 1997'de ailemin evinden çıkıp iyilik yapmıştım.
katma yazar Brian ONeil, kaynak
@Richard Eğer bir kopyanız varsa, şirketin geleneksel olarak "hepimiz tatilden geri döndük" partisini attığı sahnedeyeceğine inanıyorum, ki bu da Sarek'i almak için başka bir gemiyle buluşma gereği kesintiye uğradı.
katma yazar Brian ONeil, kaynak
@ O.R.Mapper Romulanların alternatif bir enerji üretimi aracı kullandığını kabul etti, ancak onların çözgü tahriki en azından yüzeysel olarak benzer bir ilke üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Tüm gemilerinde, muhtemelen Federasyon gemilerinde olduğu gibi, warp sahasını yaratmak için kullanılan büyük gövdeli geniş ağıllar var. Borg gemilerinin aynı metotta çözgü gemileriyle yolculuk yapıp yapmamaları da şüphelidir, çünkü gemileri görünür nacelleri yoktur.
katma yazar Xantec, kaynak
katma yazar Alex Ames, kaynak
@ Zack: Hayır ve ben de öyle demiyordum. Benim amacım, ne "ne" çözgü tahriki "ne de" geminin nacelleri var "," geminin dilithium kristallerini kullandığı "için gerekli veya yeterli bir durumdur.
katma yazar O. R. Mapper, kaynak
@Xantec: Dilithium kristalleri, enerjinin Federasyon gemilerinde üretilme şeklinin temel bir bileşenidir. Warp sürücüsü veya çözgü motorları/nacelleri kavramının bir parçası değildirler. Ayrıca, örneğin, Klingon Kuşlar Avı'nın açıkça görünen çözgü nekelleri olmadığı gibi Cardasya gemileri de yoktur. Ferengi warp "nacelles", D'Kora sınıfı marauderlerin gövdesine entegre edilmiş gibi görünüyor ve çeşitli 22nci yüzyıl gemilerinde görülen Vulcan warp sürücüsü bir "nacelle" içinde değil, dairesel bir yapıda yer alıyor.
katma yazar O. R. Mapper, kaynak
katma yazar O. R. Mapper, kaynak

İşletme, Sezon 2, Bölüm 16'da, Tholian gemileri çözgüye geçtiğinde, benzer renklerde yanıp sönüyorlar (farklı renklerde olsalar da). Bu, gösteriye 38:54 civarında gerçekleşiyor (Netflix zamanlaması)

enter image description here enter image description here

5
katma

Her zaman bir zanaat, ses [hız] bariyerini geçtiğinde, sonik patlamanın ışık bariyeri eşdeğeri olarak görüyorum.

Bunu nasıl açıklayacağımı düşünemiyorum. Diğer gemiler yapmıyor bana sanatsal lisans gibi geliyor.

4
katma
Bu benim de cevabım olurdu. @LightnessRacesinOrbit Boom sabit olsa bile, referansladığınız aynı makale belirli bir anda belirli bir gözlemci tarafından deneyimlendiğini gösterir, böylece ışığın parlaması uygun bir analog olur.
katma yazar Mike Elkins, kaynak
Bunun bir yanlış anlaşılma dışında: bir sonik patlama, bir zanaatın ses bariyerini geçtiği anda gerçekleşen anlık bir şey değildir; aslında zanaat yolunu izleyen sabit bir fenomendir.
katma yazar Alex Ames, kaynak
@ChrisSunami: Evet, ama sonra "ufukta" her zaman görüyorsunuz, çünkü warp gemilerinden geçerken tanıklık ettiniz. Tamam alan büyük, ama en azından meşgul "kargo şeritleri" ve ne, ya da .. iyi .. hmm
katma yazar Alex Ames, kaynak
Hafiflik - yanlış! (“Tamamen varsayımsal fizik”, “yanlış” olabilir… ”…” :)) Eğer bir şey uzaysal eğrinizin dışındaysa, (ör. Wikipedia/Boşluk) aslında gözlemlenebilir olanın kenarının ötesindedir. evrenin ; FTL'ye giden bir şey "seni geçmiyor" değil; Başka bir yerde olurdu - aynen gerçek kozmologlar/gökbilimciler evrenimizin (ötelemenin buharlaştığı yerde) “ötesini” göremezler. Sonik bir boom için analoji yok (uzayda bir çizgi boyunca gerçekleşir). Gerçekten de zanaat hızlandıkça (FTL!) Flaşın durması, zanaatın uzay gemimizden çıkmasıdır ...!
katma yazar Fattie, kaynak
Bu, üreticilerin niçin iyi bir fikir olarak düşüneceğini açıklayacaktır (seyircinin [@LightnessRacesinOrbit ile ilgili bir şeyler vermesi): Ve izleyicinin bu yanlış düşünceyi paylaşması yeterlidir.). Ama açıkla evrende ve sanırım bu soru ...
katma yazar Einer, kaynak

Polilüminli patlama, ses bariyerinin Mach hızına ne olduğu konusunda eğrilmektir. Bir nesnenin subluminalden süperluminal hızlara geçtiğini gösteren görsel bir patlama.

Öyleyse, neden bir nesne çözgü yapmaya gittiğinde, her zaman görmeyiz? Olduğu gibi - tüm çözgü sürücüler eşit yaratılmamış! (ya da en azından, tüm çözgü sürücüleri eşit olarak gösterilmemiştir) Çözgü etkisi, seri boyunca sürekli olarak tasvir edilmemiştir - hatta TNG'den ilham alan spinofflar. İşte, Şirketin (ve bir avuç diğer geminin) son birkaç onyıl içinde çözüleceği gösterilen çeşitli yollarının kısa bir revizyonu.

<div class="youtube-embed"><div> <iframe width="640px" height="395px" src="https://www.youtube.com/embed/G-1kkB_qF28?start=0"></iframe> </div></div>

TOS-çağ filmlerinde gemiler gerçekten TNG gemileri gibi 'germek ve patlamıyor'; onların çözgü tahriki esas olarak gemideki herhangi bir ışık üreten kaynağın gemi hareket ettikçe görüntüden ayrıldığını göstermekten ibarettir. Bu arada, TNG tipik olarak , muhtemelen "gerçek" süper-lüminal hareketle uğraşırken insanların işaret ettiği düşkünlüklü squuby Alcubierre'nin etkisi olduğunu düşündüren 'streç ve bom' etkisini gösterir. Nemesis burada garip bir ördek; Görünüşe bakılırsa, Enterprise-E'nin, bir ışık patlaması oluşturmadan önce, puf ile çift dumanlı patikalar yayarak, çalıştırmadan önce esnetilmesi gerekmemektedir.

Ancak, TNG içinde bile, farklı kurallarla oynayan gemiler var. Redemption, Part II'nin açılış atışına bir göz atın:

<div class="youtube-embed"><div> <iframe width="640px" height="395px" src="https://www.youtube.com/embed/n-jUAyn3w7U?start=63"></iframe> </div></div>

Klingon gemisi görünüşte eski TOS-film dönemi ışık izi etkisini kullanır. Şimdi, sahne kendini ayırt etmeye çalışmak için çok şey bırakıyor - ama bunun işyerinde eski teknolojinin bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Gerçekten de Klingonlar, warp tahrikli inovasyonları için genellikle bilinmemektedir, bu yüzden aynı eski çöpleri kullanmayı tercih etmeleri biraz inandırıcıdır. (Bu, Avcı Kuşları'nın yolunu TNG dönemi zanaatından daha yavaş bir hale getirecektir - gerçi ekranda gerçekten ima edilmemiş olsa da, eski çözgü, çözgü çarpanı çarpım zamanının küpü iken, TNG dönemi çözgü hızları, 10'un gücüne karşı çözgü faktörüdür./3 kere c. Bu, bir BoP'yi yüksek çözgü hızlarında yavaş yavaş durduracaktır!)

Ek olarak, Her ikisi de Worlds Part 2'nin en iyisi olan Borg küpünün çözgü hızına atladığı bir an var. Küp gerilmiyor ya da patlamıyor ya da bir ışık izi ya da herhangi bir şey bırakmıyor - ama yine de, sadece bir saniye için ekranda.

<div class="youtube-embed"><div> <iframe width="640px" height="395px" src="https://www.youtube.com/embed/t2xa0BLtvWw?start=725"></iframe> </div></div>

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Tek gerçek sabit, çözgü etkisi ile değişmektedir. Görsel döngünlerin çoğunluğunun "döneme özgü" olduğu göz önüne alındığında - TOS belli bir şekilde görünüyorsa, TNG başka bir yere benziyor ve JJ-verse, Gene Roddenberry'nin Andromeda'sından kayma akımıyla bir yolculuğa benziyor - gerçekten ondan uzaklaşmaya değer tek şey Bu, bir şekilde, teknenin markasına, modeline ve üretim yılına işaret edebilir.

Sırala. : /

4
katma

Bu etkiyi daha hızlı vermek için bir render hile. İzleyicinin gözünü yakalar ve onları gösteriye sokar. İnanılmazlığın askıya alınmasına yardımcı olur. Daha etkileşimli görüntüleyenler, daha çok reklam görüntülendi, daha fazla gelir. Tam olarak aynı sebepten ötürü Voyager'a Dokuz Nine eklenmiştir.

Eğer fiziği istiyorsan: Cebindeki paraya, stüdyonun kasalarına doğru momentum kazandırır.

2
katma
Bu türden her sorunun cevabı "özel bir etki olduğu için" dir. Eğlenceli bir 'evren' mantığıyla çalışmayı denemeye gelir.
katma yazar James McMahon, kaynak
Richard ile aynı fikirde olmak ... sinizm takdire şayan ve her zaman ferahlatıcıdır, ama aslında soru bir "in-canon" cevabı arar. Örneğin, "gerçek" yanıt (DrChandra'nın anlamında) bir şey olabilir - bu sadece bir örnektir - "o etkiyi icat eden kişi X yönetmeni tarafından biliniyordu ve dolayısıyla X yönetmeni bunu kullanıyordu." Ama bu, "in-kanonun sebebi nedir?" Sorusunun cevabı değil.
katma yazar Fattie, kaynak

Bir düşünce ... zamanın göreceli geçişi olabilirdi (bizler, geminin ışığa karşı ve ötesinde hareket etmesine karşı hareket etmemekteydik.) Gemiden yansıyan fotonlar, daha hızlı bir şekilde (tekrar bize) daha uzun bir süre boyunca gerçekleşiyordu. Onlar her zaman ışık hızında ilerlerken yavaşlamayacaklardı, bu yüzden çok daha fazlası olacaktı, geminin ışık hızına ulaştıklarında çok büyük bir friggin, bu yüzden büyük flaş.

1
katma
Siteye hoş geldiniz, ne tür bir cevap aradığımızı görmek için turumuzu ziyaret etmenizi öneririz. Spesifik olarak, spekülasyonun aksine, onları destekleyecek kaynakları olan cevapları severiz. Cevabınızda sunduğunuz yoruma sizi yönlendiren herhangi bir şey gördüyseniz veya okuduysanız, geri kalanınız için düzenlemenizi öneririz.
katma yazar Michael Pralow, kaynak

Star Trek'teki tüm gemiler: Armada oyunlarında çözgü emri verildiğinde warp flaşı vardı.

1
katma
Siz haklısınız, Maalesef, televizyon şovlarının veya resmi yayınların dışında görünen malzemelerin hiçbiri kanon sayılmaz.
katma yazar Hendy Irawan, kaynak