Arwen, Frodo'yu kurtardığında söyledikleriyle ne demek istedi?

Ring Dostluğunda, Arwen Nazgüllerden geçtikten sonra Frodo'nun çok kötü bir durumda olduğunu ve ölümün çok yakınında olduğunu fark ediyor.

Bu noktada diyor ki;

Arwen

Grace bana ne verdi, bırak ona geçsin

Bunu trippy-smithy izledi ve genelde buna dikkat etmedim.

trippy-smithy

Bununla ne demek istedi?

Sadece bir dua mıydı? Yoksa onu kurtarmak için ona kendi yaşam gücünden bir kısmını mı veriyordu?

Güncelle

@John_Rennie, bu sahnenin kitaplarda olmadığını belirtti. Bunu göz önüne alındığında, cevap mükemmel olmak zorunda değildir. Bu sahnenin bir açıklama yapıldığı Tolkien-ayetten diğer olayların örneklerinden ya da gerçek dünyadan alınabilir.

18
Sahne kitapta değil, bu yüzden güvenilir bir cevap olduğunu sanmıyorum.
katma yazar Mike Fielden, kaynak
@WadCheber: hiçbiri, oyuncu Charles Laughton 'ın büyük teyzemin kuzeni olmasına rağmen Marjorie Laughton. Şöhret için iyi bir iddia değil, ama işte gidiyorsunuz :-) Rennie ismi oldukça yaygın bir İskoç-İrlanda ismidir.
katma yazar Mike Fielden, kaynak
Gandalf ve Frodo, bu değişimi en azından çok, çok kuvvetli bir şekilde Glorfindel'in Valinor'da bulunduğunu ima eden Rivendell'de var: G: “Kutsanmış Topraklarda yaşayanlar, aynı anda hem dünyada hem de Gördükleri ve Görülmeyenler karşısında yaşıyorlar. büyük güç." F: “Diğerleri gibi parlayan ve karanlık olmayan beyaz bir figür gördüğümü sanıyordum. O zaman o Glorfindel miydi?” G: "Evet, onu diğer tarafta olduğu gibi bir an gördünüz".
katma yazar Stephen Veiss, kaynak
@JohnRennie - Aktör Michael Rennie ile herhangi bir ilişkisi var mı?
katma yazar Wad Cheber, kaynak
Kelimeler, onu göğsüne doğru bastırdığını fark ettiğinde tamamen farklı bir anlam kazanıyor ...
katma yazar Reinier Post, kaynak
@BMWurm - Ölümcül topraklar, elfler terk ettiğinde 'başka bir dünya' değildi. Fakat ne olursa olsun, Noldorinin bu gücünün kanla akrabalarına iletildiğini söyleyebilirim. Ne de olsa, Luthien her türlü popoyu tekmeledi, ancak hiçbir zaman Undying Land'lere gitmedi, ya da hiçbir ata ata binmedi.
katma yazar Oldcat, kaynak
@BMWurm LotR'deki Glorfindel, Valinor'da olmayabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, Tolkein Glorfindel adında iki farklı elf karakterleri vardı. Biri Frodo'yu iyileştiren, diğeri ise Gondolin'in düşüşü sırasında bir kurbağa tarafından öldürüldü. Mektuplarından birinde Tolkein, sonraki karakterin daha eskilerin bir "yeniden düzenlemesi" olabileceğini düşündü, ancak bu, Tolkein'in sık sık yazdığı ve daha sonra yeniden yazdığı notlar şeklinde idi. Kanoniklik belirsiz
katma yazar Jason Baker, kaynak
@PaulGriffiths Alıntı için teşekkürler, varsayımlarımı esas aldım.
katma yazar BMWurm, kaynak
@Jason True, ama her zaman "ruh dünyasında gözlenirken parıldıyor" olayını ölmekte olan topraklarda olduğu ve bu nedenle her iki dünyada da aynı anda var olduğunu anladım (ve yıllar önce bir yerde okuduğumu sandım). Elrond aldatıcı, çünkü bir yandan Valinor'da değil, bir yandan da halka taşıyan biriydi, ancak hatırlayabildiğim kadar parlak değil. Ama haklısın, zor bir konudur.
katma yazar BMWurm, kaynak
Evet PJ, Arwen'in daha fazla ilgilenmesini istedi, çünkü aşıklar zorlukla karşılaşırsa görsel bir ortamda gerçekten yapamayacağınız aşk hikayesini inşa etmek istedi. Ne yazık ki, tüm sahne artık mantıklı gelmiyor, çünkü geldiğinde, Frodo onu beyaz ışıkla çevrili olarak görüyor, Morgul kılıcı yüzünden ruh dünyasında yarı yolda. Yine de asla Valinor'da bulunmadı - Glorfindel'in aksine, onları bulması gereken kişi. Kitaptaki açıklamayı takip ettiler - muhtemelen harika bir görsel olduğu için - ama mantığı öldüren karakteri değiştirdiler. Cevap olarak "Sanatsal Lisans"?
katma yazar BMWurm, kaynak
Pekala, lütfu Elrond'un kızı, bu da onun nasıl bir seçim yapmak istediğini, bu da ne olursa olsun hiçbir anlamı olmadığını, o zamana kadar karar vermediğinden beri. Yine de kitapta bile, kendisine Frodo'ya verilen bir armağan veriyor (sonuçta tamamlandı): Gemideki Undying Lands'a olan yeri. Yine de ikinci filmde yer alması gerektiği için, aslında bir cevap değil. @ JohnRennie dediği gibi, güvenilir cevaplar gelmek zor olacak.
katma yazar BMWurm, kaynak
Satır aslında: "Bana verilen ne lütuf , ona geçmesine izin ver." "Onun için hayatımı (güçler, şans, nimetler, her neyse) takas et"
katma yazar vhristoskov, kaynak
@ JohnRennie Tolkin'den değil, hayır. Ama Peter Jackson'dan. Arwen'e daha aktif bir rol vermek istediği biliniyor. Ve belki de onlarca saat içinde bir yerlerde "yapma" derken ne demek istediğini söylüyor.
katma yazar Einer, kaynak

7 cevap

Bu sahne kitaplarda yok ama kitapların içinde, Kralın Dönüşü bölümünün başında, kitaplarda 'in var olduğu (ya da en azından ilham alan) açık bir referansı ayrılığın:

Sana vereceğim bir hediye. Çünkü Elrond'un kızıyım. Havens'e gittiğinde şimdi onunla gitmem; çünkü benim için Lúthien'in seçimi ve o kadar tatlıyı ve acıyı seçtim. Ama benim yerine, gitmelisin, Yüzük taşıyan, zaman geldiğinde ve sonra istersen. Ağrınız sizi hala üzüyorsa ve yükünüzün hafızası ağırsa, tüm yaralarınız ve yorgunluğunuz iyileşene kadar Batı'ya geçebilirsiniz.

Bu, Aragorn'un taç giyme töreninden ve düğününden sonra Frodo ile Aragorn ve Arwen arasında bir konuşma sırasında ve Arwen, Frodo'ya şifa için Batı'ya yelken armağanı veriyor: "bana ne lütuf verildi" ...

40
katma
Yine de Matthew Graybosch'un cevabında işaret ettiği gibi: Bilbo'nun da gitmesine izin verildi ve bu hediyeyi Arwen'den almadı - aslında bir daha asla bir araya gelmediler. Yoksa 2 Halflings bir She-Elf ekler mi? Peki ya sonra Sam? EDIT: Sorulan ve cevaplanan: scifi.stackexchange.com/questions/48375/…
katma yazar BMWurm, kaynak
Bu da OceanMachine'in cevabına iyi bir şekilde bağlı.
katma yazar trlkly, kaynak

Yorum yapanların belirttiği gibi, Arwen aslen bu sahnede Frodo ile karşılaşmaya niyetli değildi. Peter Jackson, muhtemelen birkaç nedenden ötürü onu Glorfindel ile değiştirdi (romantik alt nokta, başka türlü gereksiz bir karakterin görüntüsünü kaldırırken anlamlıdır).

Bununla birlikte, film bağlamında, Arwen, Valar'ın araya girmesi için dua ediyor gibi görünüyor. Her şeyden Açıklamalı Skor , sahne hakkında söylenecek şeylere sahip:

Arwen Aragorn ve ormandaki hobilerle karşılaşır. Arwen'in temasını tanıtırken Shore, kadın seslerinin kulağa hoş gelmeyen tonlarını - elflerin karakteristik koro sesi - vurguluyor. Arwen Frodo'yu seçti ve Ringwraith'lerin peşinde koşmasıyla Rivendell'i tüm gücüyle yapar. Bruinen’in Ford’undaki Black Riders’ı yendi, fakat sürüş Frodo’ya geçti. Arwen ona bir lütuf sunar ve skor, Elvish damarına geri döner, Arwen'in temasını tekrarlar ve kadın korosunda sözlerini tekrarlar.

     

Yüzüklerin Efendisinin Müziği Filmler Bölüm 1: Yüzüğün Bursu Açıklamalı Puan Disk İki 3: "Buçukluğu Ver"

Score 'in ikinci kısmı, koro sözleri, bu "Arwen's Prayer" olarak adlandırılır ve sözler, soruda belirtilen satırın genişletilmiş bir versiyonudur:

Grace'in bana verdiği şey, ona geçmesine izin ver. Kurtulmasına izin ver. Mighty Valar, onu kurtarın.

     

Yüzüklerin Efendisinin Müziği Filmler Bölüm 1: Yüzüğün Bursu Açıklamalı Skor Metinler "Arwen'in Duası"

Yani Arwen'den Valar'dan onu sürdürmesini istemekten başka bir şey yok gibi görünüyor.

29
katma

Daha önce birkaç kez söylendiği gibi, bu sahne 1 kitaplarında gerçekleşmiyor, bu yüzden filmde gördüğümüz şey birlikte çalışmamız gereken tek şey. Bu, Peter Jackson tartıĢmaya karar vermediği sürece spekülasyona dayanmamız gerektiği anlamına gelir. Bu durumda, işte iki sentim:

Her zaman Arwen'in ifadesini yüz değerinden aldım: O bir elf ve zaten güçlü Elf ırkı için bile güçlü olan bir aileden. "Frodo için ölümsüzlüğümden vazgeçiyorum" ya da öyle bir şey demiyor; Sadece Frodo'nun Elflerin zevk aldıkları özel bir göz önünde bulundurulmasını istediğini söylüyor. Frodo'yu onu koruduğu gibi korumasını on Elfinden istiyor.

Böyle bir şey olarak yeniden ifade edebilirsin:

"Elfleri kendim gibi süper özel kılan şey nedir ve sonsuza dek yaşamaya ve ölümlülere göre daha hızlı iyileşmemize izin veriyor - Frodo'nun da olmasını istiyorum, en azından babamın onu düzeltebileceği Rivendell'e götürene kadar. Onursal, geçici bir elf, böylece yaralarını ve eşyalarını iyileştirmeden ölmüyor ".

Bu açıkçası istediği şeyin çok basitleştirilmiş bir versiyonudur, ancak isteğin özünü oldukça iyi yakaladığını düşünüyorum. Frodo'ya kendine ait hiçbir şey vermiyor ve kendisi (ya da hayatı) için kendisiyle (ya da hayatını) takas etmiyor. Sadece tıbbi yardım alacak kadar uzun yaşamasını istiyor.


1 In fact, Arwen doesn't really do much of anything in the books: she sews a flag for Aragorn, then marries him, says some nice stuff to Frodo and the rest of the Fellowship, eventually makes Sam's daughter a Maid of honor at her court, offers Frodo her spot on the ship to the Undying Lands, and finally, she dies. That's about it. She isn't particularly important as anything other than Aragorn's girlfriend/fiancée/wife.

2
katma
Hmmm. Filmi izlemedim, ama kitapta, Frodo'ya bir şeyler veriyor - gemideki Batıdaki koltuğu. Kabul edildi ki, Aragorn'la kalmayı seçtiğinden beri, kullanmak istemediği bir şeydi. Film sahnesi bunu aktarıyor olabilir.
katma yazar doekman, kaynak
katma yazar doekman, kaynak
@Gilles - Yeterince adil. Bu, Bilbo ve Sam'in Undying Lands'e gitmesine kimin izin verdiği sorusunu akla getiriyor. Legolas'ın Gimli için düzenlemeleri yaptığını varsayıyorum.
katma yazar Wad Cheber, kaynak
@Gilles - İyi yakalama, ama zaten bir yeri yoktu? "Teknede sana izin vermezlerse, seni gönderdiğimi söyle" dedi.
katma yazar Wad Cheber, kaynak
Bilbo ile ilgili ve Gimli . Sam hakkında emin değilim; Frodo'nun Aman'deyken araya girmesi mümkün, ama şu anda bir kanon cevabının farkındayım.
katma yazar Jason Baker, kaynak

Diğerlerinin de belirttiği gibi, Jackson ve yazı ekibi Tolkien'in kaynak materyaliyle özgürlüklerini aldı. Ancak, Silmarillion 'ı kazmak yardımcı olabilir. İşte akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar:

  • Elfler yekpare değildir. Bazı kabileler Valinor'daki Valar'la oturmak için İlk Çağ'ın başlarında Orta Dünya'yı terk etti.
  • Bu kabilelerden biri olan Noldor, ilk Karanlık Lord ve Sauron'un patronu Morgoth'a savaş ilan ettikten sonra Orta Dünya'ya döndü.
  • Morgoth'un son yıkımından sonra, Noldor'un Valinor'a dönmesine izin verildi.
  • Yarı Elf babası Elrond aracılığıyla Noldor soyundan Arwen'in, Gri Havens'ten Valinor'a yelken açmasına izin verilir.

Valinor'a yelken açma kabiliyeti muhtemelen Arwen’in Frodo’ya geçmesini istediği “lütuf”, ancak bu daha geniş bir hikayede anlam ifade etmiyor. Bilbo ve Frodo'nun Gandalf, Celeborn, Galadriel ve Orta Dünya'dan Yüzüklerin Efendisi 'in sonunda, Arwen'in fedakarlığı nedeniyle değil, ıstırabı yüzünden yola çıkmasına izin verildi. Ringbearers olarak karşılaştılar.

Kanımca bütün sahnenin Jackson'ın Glorfindel'i Arwen ile değiştirmesinin neden olduğu bir hataydı, böylece Aragorn için sadece bir kupa gelini değildi. Kitapta Arwen ölümsüzlüğünden vazgeçerek bir elf değil bir insan olarak yaşamayı seçti.

2
katma
Bilbo'nun yolculuktan kurtulduğunu hep merak etmişimdir.
katma yazar Spencer, kaynak

I think this might be Tolkien's devout Catholocism mixing in with the narrative. The power of "personal" grace is part of that belief system. In this case, not originating from the power of a Christian deity- but from the Valar. I realize he didn't write the dialogue:but I believe his spirit would approve;and the writers got this right If you read his beautiful descriptions concerning Varda (or Elbereth), in both the Trilogy & the Silmarillion, there's imagery that's very close to parts of Marian prayers (see Little Office of the Immaculate Conception - a very old prayer). I'm not an Elvish linguist... but just something to perhaps consider behind tbe dialogue?

2
katma
Fena değil spekülasyon. Sahip olduğunuz kaynakları tercih ederdik, ancak bu kaynaklar için zor bir soru. İyi ilk mesaj!
katma yazar CHEESE, kaynak
Daha önceki bağlamda, zarafet olabilir - bir tanrıdan (Mary ya da Kutsal Ruh gibi) bir insana ya da bir kişiden (Arwen gibi) diğerine geçilebilir.
katma yazar Indyelf, kaynak

Filmleri izlediğimden veya kitap okuduğumdan bu yana bir süre geçti, ama her zaman onun elf ölümsüzlüğünden onu kurtarmak için vazgeçtiğini düşündüm. Daha sonra, filmlerde “ölümlü bir hayat seçiyorum” ve Aragorn'a “Yalnız bin tane harcamak yerine, seninle bir ömür boyu yaşamayı tercih ederim” gibi şeyler söylüyor.

Darth Satan'ın cevabındaki pasaj bunu da taşıyor gibi görünüyor.

1
katma
Bu cevabı "Her zaman düşündüm" ötesinde desteklemek için daha somut bir şey (kanıt veya kanıt olarak) var mı? Burada nasıl soru sorulacağı ve cevaplanacağı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için Tour 'a göz atmanızı öneririm.
katma yazar Meat Trademark, kaynak
@TeatTrademark OceanMachine, Arwen'in "ölümlü bir yaşam seçtiğini" söylediği bir noktaya değindi. Eğer diyaloğunu baştan sona bırakırsan ...
katma yazar Yakk, kaynak

Bu gerçekten basit.

Arwen ölümsüzdür ve “Batıya” geçme hakkına sahiptir. Aragorn'la evlenerek, Luthien (Tinuviel) ile Beren arasındaki ilişkisini yansıtmayı seçti ve ölümcül olmayı seçti çünkü Beren'i seviyor.

Arwen ölümsüzlüğünü verir ve sonsuza dek Frodo'ya batıya gitme hakkını verir.

1
katma
Bu Aragorn ile olan ilişkisini yansıtıyor. Aragorn'la bağlantısı için, başka birine karşı ölümsüzlüğünden vazgeçerse (telsiz olsa bile) pek bir şey ifade etmiyor. Frodo'nun yüzüğün yıkımına dayanıp dayanmadığına bakılmaksızın, Aragorn'a olan ölümsüzlüğünden vazgeçme kararını verirdi.
katma yazar Ryaner, kaynak
Tam o zaman ve orada? Arwen hala Aragorn ile evlenmedi ve daha sonra diğer Elflerle birlikte batıya doğru gittiği filmde yer aldı. Bu bana yanlış geliyor.
katma yazar Edlothiad, kaynak
Üstüne hak vermek için onunla evli olması gerekmez. Batı'ya doğru gittiğini gördü ama geri döndü ve babasının ona olan tüm gerçeği yerine getirdiğini keşfettiğinde Aragorn'a geri döndü.
katma yazar Middleware, kaynak