LM386 ses yükseltici yükseltilmiyor

Bu benim gerçekten basit bir ses yükseltici yapma denemem. Şemalar aşağıdadır: -

200 Gain audio amp schematic

İlk önce devreyi 9V aküye bağlamayı denedim. (Multimetre, LM386'nın veri sayfasına göre çalışma gerilimi aralığında olan 8,3 Volt civarında okur) Sonuçta elde ettiğim sonuç çok fazla gürültü, bazen çatlıyor ve çıkıyor ve ses girişinin zar zor duyulabilir bir sesi (yüksek derecede zayıflatılmış gibi hissediyor) giriş çok kötü). En azından girişe eşit gelmiyor bile! Kazancın 200 civarında olmasını istiyorum, bu yüzden LM386'nın 1. ve 8. pimleri arasında var bir 10 \ $ \ mu \ $ F kapasitör var.

Ayrıca 9.6V - 250mA dereceli bir regüle edilmemiş DC adaptörüne bağlanmayı da denedim. Sonuçlar hemen hemen aynı ... (burada daha yüksek bir voltaj elde etsem de ..)

Başlangıçta, mono çıkışı almak için basitçe bir kulak içi kulaklık kullandım. Ayrıca küçük bir konuşmacı bağlamayı da denedim (resimde). Görünüşe göre 0.2W 8 \ $ \ Omega \ $ hoparlör. Çıkışı düşük, ancak sonuç kulaklık çıktısına benzer.

Here's a snap of the breadboard.. Sorry for the bad quality pic. This config used the DC adapter and a 0.2W 40\$\Omega\$ speaker. I even checked all parts for continuity using a multimeter. I'm also open to tips on troubleshooting this, since I'm new. Breadboard snapshot

En iyi veri yolu V s ve en alt veri yolu da ortak zemindir. Giriş sesi, 'yeşil' 1k rezistörünün sol ucuna bağlanır. Küçük bir 3.5mm TRS kablosundan beri çok ince bir tel.

Süper sesli bir şey istemiyorum, belki giriş sinyalinin 2 katı gibi duyulabilir. Eğer öyleyse, bu amplifikatör ne tür konuşmacılar kullanabilecek? Sesi kabul edilebilir kılmak için neye ihtiyacım var? Temel olarak, bu devrenin nesi var?


UPDATE: I followed all of your suggestions and my setup now consists of an additional 100\$\mu F\$ capacitor in parallel to the power, a 100nF capacitor in series to the input audio signal and a 10\$\mu F\$ capacitor connected to the bypass pin. There was a problem though, the 9.6V unregulated adapter I use seems to show 22 Volts on the power rails (under load).. this seemed to make the LM386 run really loud. I seem to hear the amplified audio at times when I nudge some parts here, but anyhow after sometime, the IC got too hot and so did the 100\$\mu F\$ capacitor at the power supply.

Updated schematic design

Hepsi kötü kalite adaptöründen mi yoksa IC veya breadboard veya kondansatörlerden mi kaynaklandığını gerçekten anlayamıyorum. Kondansatörler, başka bir devrenin eski bir PCB panosundan kurtarıldı. Ayrıca son LM386'nın kızdığını düşündüğüm için, başka bir LM386'yı başka bir panodan söktüm ve stokta tutuyorum. Bu, şu an elimde olan son 386 ve bunu mahvetmek istemiyorum.

Şimdi güvenli testler için, dizüstü bilgisayar USB'mden güç aldım (5V ayarlı) .. Yeni 386'nın 6 numaralı pimindeki volt 5V sağlam gösteriyor. Hoparlörler gerçekten sessizdi, bu yüzden bunu AUX kablosuna bağladım ve dinledim. Çıktılar garip ve tatmin edici değildi .. Güç kablosunu pim 6'ya taktığımda ses yükseltiliyor gibiydi (yani, yüksek sesin tepeleri) sadece başlangıçta olur ve daha sonra bir noktaya kadar kaybolur; Hattaki ekli görüntüye/sese bakın)

(Pim 1 ve 8'de kapak kullanılmaz) Dalga biçimi yükseliyor Ses Klibi


UPDATE-2: I seriously doubt the volume level output of this amp.. through the speakers, I don't think it plays it loud enough.. the signal sounds sort of 'amplified', but the speaker doesn't seem to output it loud. Btw, I tried 9V batteries, 9V battery with 5V DC, 7.8V DC, 5V DC all sound the same. Is it because of my speakers? Also thanks to everyone who suggested adding extra caps to the power rails.. that part really helped in filtering a lot of noise. I used a 10\$\mu\$F cap there along with the 100nF cap. Or does adding more caps cause power loss or something?
9
Ses girişiniz AC bağlantılı mı, DC bağlantılı mı? Kontrol edebiliyorsanız giriş sinyali ortalama voltajı nedir? (yani, pozitif ve negatif pik arasında ortadaki)
katma yazar Anindo Ghosh, kaynak
"Çok fazla gürültü" sorunu 386 ile çözülmeyecek.
katma yazar Kaz, kaynak
@CamilStaps Evet ancak veri sayfası LM386'nın geniş bir 4V - 12V çalışma aralığına sahip olduğunu söylüyor. IC hiç ısınmıyor!
katma yazar ericg, kaynak
@Passerby Teşekkürler. Bulgularını rapor edebilir misin? Sorumu güncelledim ve şu anda hala LM386'mın çıkış gücünden şüpheliyim. Bunu nasıl onaylarım?
katma yazar ericg, kaynak
@DimKo Notlarınızı kontrol ettim, gerçekten harikalar. Ayrıca R2 ve C4'ü de değiştirdim. Giriş girişi C1 olmadan, tek aldığım ses çok gürültülü! Girişte 1k yerine 10k direnç kullandığını gördüm. Denemem için kalan tek şey bu. (Şu an elimde değil) ...
katma yazar ericg, kaynak
Daha küçük seramik disk kapakları için olanlardan emin değilim. Elektrolitik başlıkların ikisi 16 Volt, bir tanesi 63V olarak sınıflandırılmıştır. Çıktıyı çıktıya yakın olan 220 \ $ \ mu \ $ F sınırından duyabiliyorum. Kapakların hiçbiri üflenmedi. Dediğim gibi, güç raylarının yanında sadece 100 \ $ \ mu \ $ F başlığı gerçekten ısındı. Yine de atmıştım ve devreyi onsuz kullanıyorum.
katma yazar ericg, kaynak
@Passerby Hayır, 20+ Volt'ta çalışan bu değil. Ben bu konuda güvenli oynuyorum. 5V'un üstünde bir şey bırakmama
katma yazar ericg, kaynak
@Passerby Bu bir taze değil. Daha önce sahip olduğum taze bir yerel dükkandan satın alındı ​​ve adı 'D386' idi ama sanırım aynı şey. Bu, LM386N-3 olarak etiketlendi
katma yazar ericg, kaynak
@Kaz Ben düşündüm tür .. Btw, aslında sadece gürültü demek istedim. Şu anda, bu gürültüden başka bir şey vermiyor! Giriş sinyali yalnızca bunun arasında çok az duyulur. Mutlaka yüksek kalitede bir çıktı istemiyorum, ancak yine de tercih edilir.
katma yazar ericg, kaynak
@AnindoGhosh Girişi doğrudan bir 3.5mm kaynağından, bu durumda% 100 ses seviyesindeki bir cep telefonundan bağladım. (5mV kaba ortalama sanırım .. (ses fişinin bir kanalında multimetre kullanarak ve 200m aralıkta DC değerlerini kontrol ederek)
katma yazar ericg, kaynak
@CamilStaps 10 \ $ \ Omega \ $ direncinin kendisi. Kahverengi siyah siyah ve ayrıca multimetre kullanılarak iki kez kontrol edildim. Benzer şekilde, R2 de doğrudur.
katma yazar ericg, kaynak
@ Power-Inside 386'ya sahip olduğumu düşünüyorum. Çalışıp çalışmadığını görmek için onu yapılandırmalarınıza bağlayacağım. Ayrıca, kapakların ne olacak? Bunlardan herhangi biri 20V altında mı? 20V ile bazılarına zarar vermiş olabilirsiniz.
katma yazar Eloise Coramsfield, kaynak
Ben bir ses uzmanı değilim, ancak LM386'nın R2 ve PIN3'ü ses girişi ile DC arasında bloke edecek bir dizi kapağınız olmamalı mı? 0,1 ~ 0,4 uf kapaklar iyi.
katma yazar Eloise Coramsfield, kaynak
Tamam o zaman! Şu an aklıma gelen tek şey, bütün toprakların bağlı olup olmadığını kontrol etmek. Bazı breadboard'lar bütün şeritleri birbirine bağlamaz. Bu yüzden en soldan en sağa doğru bağlantı için bir süreklilik kontrolü deneyin.
katma yazar RightSaidJames, kaynak
LM386 9V ile başa çıkabiliyor olsa da, devre özellikle 18V için olabilir; Başka bir soru: doğru görürsem, _10_R yerine pim 5'e bir _100_R bağladınız. Kahverengi-siyah-siyah olmalıydı. Ardından R2'yi kontrol edin, bunun kahverengi-siyah-kırmızı olması gerekir.
katma yazar RightSaidJames, kaynak
1. Devre, 18V kullanmanız gerektiğini söylüyor (muhtemelen yine de 9V ile çalışacaktır). 2. IC ısınır mı?
katma yazar RightSaidJames, kaynak
Yeniden güncellenen kısım: + 5V'dan güç alınması iyi olmalı. Alacağınız gibi aralıklı davranışlar, bazı teller ile breadboard arasındaki zayıf bağlantıdan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca, breadboard'a monte ettiğinizin şematikle tam olarak uyup uymadığını tekrar kontrol edin. Herhangi bir yardımda bulunabilirlerse, bir LM386 amplifikatör yapısında bazı notlar var . Kullandığım şemada, giriş kapağı C1 ve R2 ve C4'ün yer değiştirdiğini unutmayın.
katma yazar JamesRyan, kaynak

7 cevap

LM386 yükselticisinin girişleri, belirtilen yere, V ee ya da gerçekte 0,4 Volt'a kadar uzanan ortak mod giriş aralığına sahip dahili olarak taraflı bir diferansiyel çiftidir.

Bu dahili önyargının engellenmemesi için, giriş sinyalinin kapasitif olarak bağlanması gerekir (veya tamamen yere referanslıdır) - giriş hattında seri olarak bir kapasitör gerekir.

Daha sonra, 200'lük bir voltaj kazanımı için, zirveden zirveye olan giriş sinyalinin amperin çıkış voltaj aralığının 1/200'ünün altında olması gerekir. Bunu, veri sayfasının hızlı bir taramasında belirtilen bulamadım, ancak 9 Voltluk bir besleme ile 7 voltluk çıkış voltajı aralığını varsayarsak, giriş sinyalinin 35 mV’in en yüksek noktasına ulaşması sinyali kesmekten kaçının. Kırpma, çıkışın hafif ve şiddetli bozulmasına neden olur - bu, çıktıda bulduğunuz sinyal eksikliğini tam olarak açıklamaz.

Gelen sinyal bu 35 mV P-P'den daha yüksek ise, giriş üzerindeki zayıflatıcı olarak bir potansiyometre önerilir.

Bu düzeltmeler yapıldıktan sonra, lütfen sonuçlarla geri dönün, böylece gerekirse cevap eklenebilir.

6
katma
BTW, Tepeden Tepeye Çıkış Voltajı Salınımı - Besleme Voltajı Ulusal DS'nin s.4'ünde (sağ üstteki resim); AFAIR, 9V Vcc ve 8ohm yük için 6Vp-p max
katma yazar Christian, kaynak
@Passerby Yep, bu bölüm için veri sayfası ve içerdiği şemalar bu forum ve diğer konular nedeniyle bazı forumlarda çok eleştirildi: Birçok kişi bu bölümü giriş yazısı olmadan denedi ve "kitabı takip etmesine" rağmen başarısız oldu. Ayrıca, Ulusal'ın çalışmasında daha kötü yapılmış veri sayfalarından biri: Kapsadığından daha fazla parametre dışlıyor! Yere referanslı girdilerin beklendiği gerçeği, önemli bir vurgu olsa da, gördüğüm veri sayfasının versiyonlarında eksik olabilir, belki de bir versiyonun dışında.
katma yazar Anindo Ghosh, kaynak
Teşekkürler .. Girişe seri giriş kondansatörü eklemeye çalışacağım. Kapasitör 0,1 ~ 0,4 \ $ \ mu \ $ F kapasitör mü olmalı? Neyse, şu an elimde değil, bu yüzden bir süre sonra sonuçları tekrar rapor edeceğim. Ayrıca, potansiyometre gerçekten gerekli mi? Cep telefonunun ses kontrolü hile yapmaz mı? (aptal bir soru için özür dilerim)
katma yazar ericg, kaynak
Giriş sınırının olmamasının bir sorun olacağını düşündüm.
katma yazar Eloise Coramsfield, kaynak
Bunun nedeni, bazı tasarımların önceki aşamada çıkışta bir DC bloke edici seri kapağı olmasını beklemesidir, bu nedenle seri halinde başka bir tane olması kapasitansı düşürür mü? TI web sitesindeki en güncel veri sayfası AM radyo amp tipik uygulamasının Cc giriş kapasitörüne sahip olduğunu gösterirken, tipik uygulamaların geri kalanı yoktur.
katma yazar Eloise Coramsfield, kaynak
@ Power-Inside Bir 0.1 uf/100nf ortak bir baypas kapağıdır, onları herhangi bir yerde bulabilmelisiniz. Pota gelince, kesilmekten kaçınmak için, telefonunuzdaki ses seviyesi kontrolü düşükken kolayca başlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz kadar yukarı çıkabilirsiniz.
katma yazar Eloise Coramsfield, kaynak

Bir LM386 yükselticisi, bir breadboard üzerinde oldukça düzensiz davranabilir. İşte size yardımcı olabilecek bazı fikirler:

  • 20x amplifikasyonuyla, yani pim 1 ile pim 8 arasındaki kondansatör olmadan başlayın. Çıkışta uygun ses elde ettiğinizde kazancı her zaman artırabilirsiniz
  • Pim 7 ("Bypass") ile şasi arasına 10 uF'lik bir kapasitör ekleyin. Kondansatörün negatif ucu toprağa doğru. "Pim 7'den toprağa birkaç uF'lik küçük bir elektrolitik veya tantal kapak, LM386'nın yüksek kazanç giriş aşamasını güç kaynağı gürültüsünden, huzursuzluktan, vb. ( kaynak )
  • Sahip olduğunuz 100nF kapasitöre ek olarak güç kaynağı raylarına 100uF kapasitör ekleyin. Bazı fazladan filtreleme hiçbir zaman zarar vermez
  • Tüm bileşenleri LM386 yongasına mümkün olduğunca yakın tutun
  • Harici parazitleri önlemek için giriş yolunu mümkün olduğu kadar kısa tutun.
3
katma
@ Power-Inside Polaritesi olmayan bir tantalum kapağı? Tantal kondansatörler elektrolitiktir, kutupları vardır. Pozitif terminal, yan taraftaki küçük siyah bir çizgi ile işaretlenmelidir. Tantal kondansatörünü yanlış bir şekilde bağladıysanız, muhtemelen bir yazma işlemidir.
katma yazar Anindo Ghosh, kaynak
@AnindoGhosh Onları seramik disk kapakları için yanlış anladım. Tantal kapaklarım yok.
katma yazar ericg, kaynak
Evet üzgünüm, kötüüm .. Elektrolitik kapağın nF olduğunu söylemiştin. Gözlerim muhtemelen zayıflıyor ..
katma yazar ericg, kaynak
Teşekkürler. Mevcut 100 \ $ \ mu \ $ F kapasitörüme seri olarak ekstra 100 \ $ \ mu \ $ F kondansatör ekleyebilir miyim veya güç kaynağına paralel mi?
katma yazar ericg, kaynak
Seri halinde değil, mevcut olana paralel olarak. Her ikisi de güç kaynağı raylarında bulunmalıdır: bir kurşun V_s'ye, bir kurşun GND'ye bağlı. Ayrıca, elektrolitik 100 uF kapağın kutupsallığına dikkat edin - negatif uç GND'ye doğru olmalıdır.
katma yazar JamesRyan, kaynak
Mevcut olan 100μF (mikro-farad) ?! Şematikte 100nF (nano-farad) olarak gösterilir ve fotoğrafta 100nF boyutunda görünür. Neyse, fikir ikisine de sahip olmaktır - bir 100nF (ufacık, genellikle seramik) ve bir 100uF (daha büyük, elektrolitik). Amaçları, güç kaynağı hatları üzerindeki farklı gürültü frekanslarını filtrelemektir.
katma yazar JamesRyan, kaynak

Bunun için çok fazla parçaya ihtiyaç var. Bunu 1,2,3,4,6,7,8 pimine herhangi bir bileşeni bağlamadan denedim ve düzgün çalışıyor ve herhangi bir iç ses olmadan harika bir sesi var. Aslında, sadece bir kapasitör aralığı (100-220 uf) kullanarak veya pim 5 ile daha fazlasını kullanabilecek amplifikatör kullanıyoruz ancak bu tip devre, 104 nf seramik kapasitör ve 10 kohm direnç kullanan bu kolay yolu seri ve kapasitörün ucu pime 5 tutturulmuştur ve direncin sonu topraklanır. % 100 kesinlikle hiçbir dahili olmadan çalışır gürültü, ses.

1
katma

Try the following: 9 volts through on/off switch to pin 6, 16 or 25 volt 10uF electrolytic capacitor between pin 1 & 8 (positive to 1, negative to 8), a 0.01uF ceramic capacitor from pin 7 to ground, and a 16 to 25 volt 220uF electrolytic capacitor from pin 5 to an 8 ohm speaker (positive of cap to 5, negative to speaker positive). Pins 2 & 4 to ground, and all other ground terminals (jack input, power, speaker, volume potentiometer, etc). I have made many LM386 amplifiers for guitars, and the sound is great. The max output is 325mA...nearly 3/8 watt. The battery can be a standard 9 volt, or for longer lasting power, use a harness that holds 6 AA 1.5 volt batteries. An LED power-on indicator light can be added too.

enter image description here

0
katma

1 ve 8 numaralı pinler arasındaki kapasitörü çıkarmayı deneyin, x2 çıkışı istediğinizi ve x200 kullandığınızı söyleyin. Çıkarın, böylece x20'niz olsun, daha sonra bir ses cihazı bağlayın ve en düşük ses seviyesine ayarlayın ve yavaşça artırın.

Ayrıca pin 3 ile toprak arasına bir düzeltici eklemeyi deneyebilir ve giriş sinyalini azaltmak için orta pimi ses cihazına bağlayabilirsiniz, ancak giriş kapasitörünü çıkarmayın.

0
katma

Aynı problemi yaşadım, hoparlörün çıkış kapasitörünü arttırmanız gerekiyor, 220 uF çok küçük, şu anda 2200 uF kullanıyorum, çok daha fazla gürültü var, ancak çıkış çok daha yüksek, iki adet 470 uF kapasitör Muhtemelen en iyisidir.

0
katma

Gönderdiğiniz ilk diyagramda pin 7'den toprağa 10 uF başlık yoktu. Bu bir zorunluluk.

LM386'yı amplifikatör olarak kullanıyorsanız Zobel ağı R2 ve C4 de kurulmalıdır. Osilatör devresinin bir parçası olarak kullanıyorsanız, bu iki bileşen gerekli değildir.

LM386 IC'nin çok sayıda sürümü var ve birçok tedarikçi yalnızca N1 sürümünü sunuyor. Bu sürüm gürültülü ve dengesiz olduğu için bir üne sahipken, N4 sürümü düşük gürültü ve stabilite açısından daha iyi bir üne sahiptir. Bu yardımcı olur umarım.

0
katma