Yazılım lisansları yeniden satılabilir mi?

Olası Çoğalt:
   Yazılım lisanslama sorumla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?

Kullanmayı bitirdiğim bazı lisanslar olduğu gibi (Adobe Photoshop, Microsoft Office, 3D Studio, Autodesk AutoCad gibi). Ayrıca bazı sunucu yazılımlarını da içerir (Server 2003, Kullanıcı Cal, Son Nokta koruma sunucusu, Son Nokta virüs tanımı yenileme ...)

Eğer şirketim onları kullanmayı bitirdiyse, bir miktar para kazanmaları için tekrar satabilir miyim?

Hepsi yasal olarak satın alınan bir yazılımdır.

Teşekkürler ve cevap bekliyorum, Dan.

5
katma yazar jammus, kaynak
Autodesk bazı sorunlara neden olabilir. Daha fazla bilgi için techdirt.com/articles/20091001/1805496397.shtml adresine bakın. Yine de, neredeyse her durumda onları satma hakkına sahip olacaksınız.
katma yazar Wim ten Brink, kaynak

9 cevap

Ne yazık ki, her bir ürün için hem yerel yasalarınıza hem de EULA'ya bağlı olduğundan eminim.

ArsTechnica'da makale . Kısacası mahkemeler, lisansı tekrar satmalarını önlemenin yasak olduğunu tespit etmişlerdir. Zaten ABD'de.

7
katma
Bu aynı nokta hakkında sadece yorum yapacaktım, avukatlar tarafından Bu Hafta Hukuk podcast bölümünde 32. avukatlar tarafından tartışılmıştı. Temel noktanın fiziksel medyanın mülkiyeti değiştirdiği olduğunu hatırlıyorum. Bir emsal, yazılım indirmeleri için geçerli olmayabilir. Vikipedi, buradaki tüm bilgileri bir makaleye topladı gibi görünüyor en.wikipedia.org/wiki/ Vernor_v._Autodesk, _Inc .
katma yazar Suman Roy, kaynak

"Yönetim" i ekledim çünkü bu bizim için kısmen bir yönetim sorunudur.

Genellikle fazla ekipman satmak için zamanımız yok ve artık fazla lisans satmak için hiç zamanımız olmadı. En azından eski donanımda, zaten kullanılmayan bir köşede oturuyor, zaten envanterden çıkarıldı ve Craigslist'e bir şey gönderebilir ya da dahili olarak satabiliriz ve önemli bir şey değil. Yazılım için, birisinin belirli bir sürüme ihtiyacı olması durumunda veya rekabetçi bir yükseltme alabilmemiz için işleri envanterde uzun süre tutarız. Bu nedenle, eski bir şeyin köşedeki bir laboratuvar makinesinde kullanılmadığını ve veritabanından çıkarılmasını sağlama çabası buna değmez.

Yasal olarak, asıl lisansa bağlı olacaktır, ancak pratikte eğer biraz fazla/s (belki de hiçbir zaman yüklü olmayan bir şey) olsaydı, gerçekten satmaktan çekinirdim.

CAL’ler için, EULA’da yeniden satımı kısıtlayan bir şey varsa şaşırmam.

Fakat yine de, bir yönetim perspektifinden, bunu çözmek için zaman harcamamız bize değmez. Sürümleri bir arada kullandığımız ve bazen yükseltme yaptığımız için asla Windows, Office veya Acrobat veya başka bir yaygın kullanılan uygulama veya yardımcı program satmayız ve OEM Windows donanım dışında satılamaz ... Daha azıyla -Kullanılmış yarar, bizim kullanıcı kullanmak istemez zaman, sürüm muhtemelen çok eski olurdu.

Dolayısıyla, nihayetinde, eğer koşullar anlamlı olursa, bunu yapmaktan çekinirim, ama hiçbir zaman mantıklı olacağı bir durumda değiliz.

2
katma

Muhtemelen avukatınıza sormalısınız.

Yazılım şirketine sorduysanız, size bunun yasadışı olduğunu ve bir lisansa sahip olduğunuzu ve bir kopya sahibi olmadığınızı söyleyeceklerdir.

There was a recent ruling (2) that would seem to indicate you may be an owner of a copy which would allow you to resell your software. Listen to Episode 32 of TWIL they discuss it.

1
katma

Bu konuyu kapsayan çoğu kişi gördüğüm için önce her bir lisansı okumalısınız. Bunun ötesinde, başkalarının zaten önerdiği gibi yapın ve uygun yasal tavsiye alın.

1
katma

Techdirt adresinde, bu soruyla ilgilenen birkaç makale vardır, ancak genel olarak, ... ( Daha fazla , daha fazla , daha fazla ve daha fazla ...)

En önemlisi, lisansı görme şansınız olduğunda. Yazılımı elektronik olarak satın alırsanız ve size satmadan önce size bir lisans görüntülerse, lisans uygulanabilir. Ve hayır, bu lisansı kabul etmeniz gerekmez, çünkü satın alma işlemine devam ederek kabul edersiniz. (Yine de, satıcıya ek bir koruma sağlar.)

Ancak çoğu yazılım ürünü satın aldıktan sonra bir lisansı görüntüler. Bu durumda, başlamak için asla bu lisansa katılmayı kabul etmediğiniz için, istediğiniz bir kişiye yeniden satmakta özgürsünüz. İlk önce bir şey için ödeme yaparsanız, o zaman lisansı kabul etmeniz gerekir, o zaman bu lisansı görmezden gelebilirsiniz. (Ancak, çoğu uygulama ancak yüklemeye devam etmek için kabul etmeniz gereken lisansı görüntüledikten sonra yüklenir. Bu lisans hala yürürlüğe girebilir! Neden? Çünkü kabul ettin.)

Ancak, yazılımınızı satarsanız, önce kendi sisteminizden kaldırmak zorunda kalacaksınız! Bu kutuya sahipseniz, kutudaki tüm lisanslar ve ek belgeler dahil olmak üzere onları satmak zorunda kalacaksınız! Ve yazılımı kaydettiyseniz, kayıt bilgilerini yeni sahibine devretmeniz veya yeni sahibinin yazılımı kaydedebilmesi için kendinizin kaydını kaldırmanız gerekir.

Bazen bazı firmaların, ürünlerinin satışını zorlu ve yasal önlemlerle durdurmaya çalışacaklarının farkında olmalısınız. Bu davaları kazanma şansınız yüksek olsa da, pahalı olacak ve zamanınızı boşa harcayacaksınız. Tüm yasal masraflarınızı uzun bir süre sonra geri ödemenize rağmen, bu masrafları bir süre daha kullanmanız gerekecektir.

Diğerlerinin de söylediği gibi, hemen hemen her ülkenin ABD gibi bir satış hakkına sahip olmasına rağmen, bu sizin ülkenize bağlıdır. (Özellikle, yazılım CD-ROM'da veya başka bir donanım ortamında teslim edilirse.)

1
katma

ANLAYIŞIM, Microsoft ürünleri için:

Retail licenses may be resold. OEM licenses live and die with the hardware - resell the hardware and the license goes with it. Volume Licenses MAY NOT be resold - they live and die with the company they licensed.

Kısacası - kullanım yazılımını kullanmaya başladığınızda okumuş olmanız gereken lisans sözleşmesini OKUYUN (bir çok durumda kendim de dahil ettim). Lisansı okuduktan sonra daha fazla sorunuz olursa, yazılımı yazan şirketle iletişim kurun.

1
katma
Toplu yasalar sözleşmeyi geçersiz kıldığı için toplu lisanslar birçok ülkede yeniden satılabilir. Lisans sözleşmesinin hikayenin sonu olduğunu varsaymayın; Mahkeme belirli hükümleri yerine getirmeyi reddedebilir.
katma yazar Shawn Miller, kaynak
Tüm bu anlaşmaları okuyun ya da bir ömrünüz olsun. Senin seçimin. ;)
katma yazar John Gardeniers, kaynak
Dediğim gibi, kendim de dahil olmak üzere, bir kaç tane okuyabilirse. Her ne kadar şimdi ve sonra böyle sorularım olduğunda birini okurum. Bazı ülkelerde yeniden satılmaya gelince, sorun değil. Okumak için zaman harcadığım çoğu lisans sözleşmesi "uygulanamaz" öğeler hakkında not alıyor. Bu durumda, evet, bir avukatla görüşün. Amerika Birleşik Devletleri'nde, birçok insanın bunu okuyor olabileceğinden şüphelendiğimden emin olamazsınız.
katma yazar Зелёный, kaynak

Autodesk yazılımınızı satmayı veya kullanılmış olanı satın almayı unutun.

Autocad 2010 yükseltme sürümünü satın aldık ve önceki sürümleri farklı bir adla kaydettim, çünkü etkinleştirme başarısız oldu!

SWISS’e birkaç uzun çağrı yapmak zorunda kaldım (tabii ki, onlar gibi para kazandıran bir ev, başka bir yere yerleştirilebilir mi?) Ve onlara tüm eski sürüm CD ve kutularının bir kopyasını faturalarla birlikte postayla gönderdim !!!! Autocad R14 faturasını bulmakta ne gibi bir sorun olduğunu hayal edebilirsiniz !!! (1998 !!!)

0
katma
AutoCAD'in etrafında gerçek bir alternatif varsa, sonsuza dek autodesk'i bırakmaktan çok mutlu oluruz ... Her yıl, autodesk temsilcisi beni sürüm güncellemelerini satmak için aradığında, intellicad tabanlı demoları denerim ve sonra ne yazık ki, autodesk'ten gelen teklifi kabul etmek zorundayım (intellicad ürünlerinden 20 kat daha pahalı olsa bile). Autodesk'in sloganının "Evil Olmak" olduğunu düşünüyorum (google, ha ha)
katma yazar Artem Kaznatcheev, kaynak
Evet, Autocad insanların yazılımlarını tekrar sattıkları için mutsuz. Maalesef onlar için buna izin vermeleri gerekiyor. Daha önce hiç kimsenin onları pazar payından atmadığı için bile şaşırdım ... Müşterilerine iyi davranmaları çok kötü.
katma yazar Wim ten Brink, kaynak

Orijinal yazılım şirketinden edindiğiniz lisansa (veya sözleşmeye) bağlıdır. Sorgunuz için en adil cevap "NO" ...

Bu şekilde satma hakkınız olmayan bir yazılımı satacaksınız :)

0
katma

uyarı: yasal bir tavsiye değil

Avukatlar benimle aynı fikirde olabilir veya olmayabilir, ancak lisans koşulları satılmasına izin vermese bile, yazılımı tekrar satmıyorsanız, "koşulsuz kira" diyerek yine de "yeniden satabilirsiniz". Bir bilgisayara yasal olarak bir yazılım yüklemenize izin verildiğinden, bir başkasına ait olan bilgisayara yükleyebilmelisiniz.

0
katma