Arduino 8 solenoidi kontrol edebilir mi?

Arduino hakkında çok az şey biliyorum ve bir programlamayı çok daha az biliyorum. Bir tahta satın almadan ve nasıl programlayacağımı öğrenmeden önce fikrimin uygulanabilir olup olmadığını merak ediyordum.

Arduino'yu başka bir sulama vanasından sonra art arda açacak şekilde programlamak istiyorum. Yaklaşık sekiz adet 24 voltluk solenoid valf olacaktır. Her birinin yaklaşık 15 dakika açık kalması, ardından sıradaki vanayı sırayla açması ve önceki vanayı kapatması gerekir. Çok bölgeli bir sulama kontrol ünitesine benzer.

Solenoidin güç devresinde bir transistör kullanmam gerekebileceğini görüyorum. Fakat Arduino'nun sekiz solenoidi kontrol edip edemediği ve eğer varsa, her solenoidin kendi transistörüne ihtiyacı var mı belli değil?

5
Bunlar AC veya DC solenoidleri mi? Bir çok sulama solenoidinin AC olduğunu görüyorum.
katma yazar Nick Gammon, kaynak
Gerçekten istediğin bu mu? sulamadan farklıdır. Her birinin yaklaşık 15 dakika açık olması, ardından bir sonraki vanayı sırayla açması ve en son önceki vanayı kapatması gerekir. .... Sıra aklınızda kesinlikle açık olmalıdır, aksi takdirde Yapmasını istediğiniz şeyi yapan bir program yazmak zor olacaktır.
katma yazar jsotola, kaynak
Bu bir eğitim çabasıysa: hoş geldiniz. Bu, makul bir sürede yapılması gereken bir şeyse, mevcut sulama çözümlerini kullanmanızı öneririm. Yalnızca cihazı programlamak için değil aynı zamanda anahtarlama mekanizmalarını seçmek ve saha için sertleştirilmelerini sağlamak için önemli miktarda zaman ve $ yatırım vardır.
katma yazar Kyle, kaynak

7 cevap

Bir Arduino (en az) 8 cihazı kontrol edebilir. Bir transistör yerine, 8-yollu bir röle denetleyicisi kullanmak çok daha kolay olabilir:

8 röle modülü

Sadece 8 valfı de rölelere bağlayın, röleye valfler için ayrı bir kaynak verin ve pinleri Arduino'ya bağlayın.

Bu valfler, valfler ve Arduino arasında ekstra bir güvenlik sağlayan opto kuplörlere sahiptir.

8 relay module with opto couplers (note I just put the first entry I found, you might find better/cheaper similar items, e.g. at AliExpress for $4).

Andre aşağıdaki yorumda dediği gibi, daha fazla çıktıya ihtiyaç duyarsanız bir Arduino Mega kullanabilirsiniz. Ya da bir meydan okuma istiyorsanız, 74HC595 (Arduino ile bulunabilecek pek çok örnek) gibi bir çoklayıcı IC kullanabilirsiniz.

Arduino ile bir röleyi kontrol etmek için yeterli örnekler bulunabilir, 8 için benzerdir (sadece 8 GPIO'yu kullanın) veya çoklayıcı IC.

10
katma
Uno ve Mega arasındaki seçim de flaş/ram. Bazı uygulamalarda, Uno 2k tokmak bir sorun olabilir.
katma yazar user28569, kaynak
Bu röle modülü genellikle opto-coupler izolasyonuna sahiptir, ancak gerçekten de kontrol eder.
katma yazar user28569, kaynak
Eğer benden daha fazlasına ihtiyacınız varsa, sadece bir Arduino mega kullanın.
katma yazar user28569, kaynak
Biri 8 çıkışı kontrol etmek için neden 70 IO Mega önerdi?
katma yazar CrossRoads, kaynak
@AndreCourchesne Yorumlarınız için teşekkürler, buna göre cevabımı güncelledim.
katma yazar Pat, kaynak
@CrossRoads Yalnızca daha fazla çıktıya ihtiyaç duyması durumunda ... 8 için gerekli değil, ancak deneyim projelerinden kolayca büyüyebileceğini biliyorum.
katma yazar Pat, kaynak
@ChadG 10 euro için valflerin daha maliyetli olduğunu varsayarak (ya da asıl amaç bu ise sulanmama riskini varsayarak) riski kendim almam.
katma yazar Pat, kaynak
@Chad Belki optocouplers overkill, ama hepsi bir arada bu modüller çok ucuz, bu 'ekstra' bir sorun olduğunu sanmıyorum.
katma yazar Pat, kaynak
@MichelKeijzers Açık olmadığı halde sizinle aynı fikirdeyim, fiziksel izolasyona sahip (Röle) bir transistörle sürmekten daha iyi olduğunu söylüyordum. Rölelerde opto-kuplörlere sahip olmak güzeldir, ancak bu küçük röleler için muhtemelen çok fazla üzücüdür.
katma yazar Chad G, kaynak
@CrossRoads OP'nin bir tahta almadığını ve hala seçeneklerini araştırdığını (ve herhangi bir tahtada planlanmış olup olmadığını söylemediğini) görerek, bir Mega'nın çizginin dışına çıkmadığını öne sürüyordu. Tek başına valfler bir Uno'nun IO'sunun 2/3'üdür ve yolda bir çeşit sensör veya manuel kontrol eklemek isteyeceği mantıklı olacaktır.
katma yazar Chad G, kaynak
Ya, akım miktarına bağlı olarak, vanaların 24V/daha yüksek akım tarafları arasında bir miktar fiziksel iscolation olması daha iyidir. ve arduino'nun 5v/düşük akım tarafı.
katma yazar Chad G, kaynak

Çoğu sulama vanası AC ile çalıştırılır, tipik olarak yaklaşık 250mA'da 24VAC kullanılır (ani akım için 500mA'nın iki katı). Bunları sürmenin en iyi yolu triyaktan geçiyor. Kontrol cihazınız ve vana voltajı arasında izolasyon istiyorsanız, bir triak çıkışlı opto kuplör, gitmenin en iyi yoludur. Tipik sulama valfi verilen iyi bir seçim Vishay VO3023: 5mA LED giriş akımı ve 1A çıkış akımıdır ve birim başına sadece yaklaşık 0,50 ABD dolarıdır. Triyaklar oldukça zorlu cihazlardır ve röleler gibi hareketli parçaları yoktur, bu nedenle oldukça güvenilirdirler.

3
katma

Bir solenoide 2 kablo ve bunları çalıştırmanın 2 yolu vardır:

1- Bir rölenin kapatılması, geri dönüş kabloları 0 volt olacak şekilde 24 V gönderir.

2- 24V Her zaman söner ve bir röle geri dönüş kablosunu 0 volt'a kısa devre edebilir.

Her iki durumda da, kabloları bir kontrol kartına çalıştırarak ve solenoidleri manuel olarak aktive ederek test edin 2. Bu işe yaradığında, Arduino röle kontrolünü diğerlerinin önerdiği gibi ekleyin.

Bir solenoidi manuel olarak çalıştırmak istiyorsanız VEYA kırık bir röle/solenoid olduğundan şüpheleniyorsanız, anahtarların kullanılması yardımcı olacaktır.

2
katma

Evet, 24 volt solenoid sürecek bir şeye ihtiyacınız olacak, çünkü Arduino tek başına yapamaz.

Tercih edilen yöntemim, tüm bu sekiz solenoidi (500mA'dan az veya akım aldıkları varsayılarak) sürmenize izin veren ve solenoid kapandığında voltaj yükselmesine karşı yerleşik korumaya sahip olan bir ULN2803 cihazı kullanmak olacaktır.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uln2803a adresini ziyaret edin. pdf

Bu cihazlar eBay'de mevcuttur.

Yazılım bu uygulama için oldukça basit olacak ve bir Arduino dersi okuyan herkesin yetenekleri dahilinde olmalıdır.

2
katma

Bir Arduino kartı, etrafındaki şeyleri çalışır durumda tutmak için gerekli olan yalnızca bir mikrodenetleyicidir. Bununla birlikte, gücü sağlayan voltaj regülatörü, kontrol cihazı için frekans sağlayan osilatör, GPIO pin konektörleri vb.

Bu çok basit bir uygulamadır ve bir Arduino tarafından kolayca yapılabilir. Programlamanın hızlı çalışması gerekmez. Bir seferde sadece bir şey yapıyorsun.

İhtiyacınız olanı yapması gereken bir 8 kanallı röle modülünü buldum. Dördüne ihtiyacın olacak, ama her biri sadece 11 dolar. Bu cihazı daha önce hiç kullanmadım, bu yüzden ne kadar iyi çalıştığını bilmiyorum, ancak özellikler doğru görünüyor. Neredeyse 5 volt olan çıkış pimleri olan herhangi bir bilgisayar tarafından kontrol edilebilirler. Bu yüzden 5V çıkış pinleri olan bir Arduino kullanmanız gerekir.

Muhtemelen standart bir Arduino'dan daha fazla çıkış pinine ihtiyacınız olacak, ancak bu Mega versiyonla yapmak için yeterince kolaydır.

1
katma
Bu daha kolay hale getirir. Bağladığım modül 30V DC'yi 10 amperde taşıyabilir. Ayrıca 250V'a kadar AC ile de çalışabilir. Ve şimdi sadece bir tane gerekli.
katma yazar Matt, kaynak
24 vana değildir. bu 8 24V vanadır :-)
katma yazar Juraj, kaynak

Evet, Arduino sekiz transistörü kontrol edebilir.

Her bir solenoidin bir transistöre ihtiyacı olacaktır.

İdeal olanı, Arduino 0/5V çıkışının doğrudan sürebildiği mantık seviyesi N-kanal MOSFET'leri kullanmak olacaktır. IRFL540 çok bahsedilir, digikey.com adresinden bunları alabilirsiniz. Kapıyı 150 ohm'luk bir dirençle sürün ve kapıdan Gnd'ye 10K'lık bir direnç gösterin, böylece Arduino sıfırlanırken transistör kapanır (ve IO pimleri Girişlere döner).

Mevcut çizime bağlı olarak, Açık Tahliye çıkışları ile bir kaydırma yazmacı kullanabilirsiniz. TPIC6C595, 100mA. TPIC6B595, 150mA. TPIC6595 ve TPIC6A595 daha yüksek akım özellikli parçalardır.

Solenoid bobini boyunca aynı akım derecesine sahip bir diyot, katod + 24V'a katod ekleyin, böylece transistör kapandığında bir bobin tarafından üretilen akım patlaması. (bir bobindeki akım, bobindeki manyetik alan çöktüğü için akmaya devam etmek ister, kapalı transistörden geçemez, bu nedenle bobinden geçer ve bobinin kablo direncinde dağılır).

1
katma
Sulama sistemim için yakın zamanda kurduğum solenoidler 24V AC güçlüydü, bu da MOSFET ya da BJT transistörünü uygun hale getirmezdi. Bu durumda bir Triak daha iyi olabilir.
katma yazar Nick Gammon, kaynak
Yorumunuz anlam ifade etmiyor. Arduino kontrol eden transistörler, yapabileceklerinin temel fonksiyonudur.
katma yazar CrossRoads, kaynak
bu elektronik değil.
katma yazar Juraj, kaynak
neden röle modülleri kullanmıyorsunuz? ya da fabrikada çok küçük parçalarla lehimlenmiş destek devresi bulunan bir modül olarak yapabileceğiniz diğer herhangi bir aktüatör ya da sensör? Raf rölesi panosundan sonra uygulama için daha ne yapabilir? sorular retorik değil. Gerçekten dezavantajı nedir bilmek istiyorum.
katma yazar Juraj, kaynak
Bir sistemin elektronik bölümünü bir Arduino'ya nasıl bağlayacağınızı bilmek, Arduino cihazlarını seçmenin/kullanmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu SE için belki konu dışı olduğunu düşündüren nedir?
katma yazar ammmaday, kaynak

Alternatif bir yöntem, PCF8574 gibi bir I2c port genişleticiyi kullanmaktır. Bunlar, kesme tahtaları olarak mevcuttur. Her mola kartında farklı bir I2C adresi seçilerek opto izole edilmiş röle modülleri kullanılarak 64 adede kadar röle kontrol edilebilir. Böylece 64 iki giriş veya sadece iki Arduino pini ile giriş yapar.

0
katma
Buna 8'e ihtiyacın yok
katma yazar rossp, kaynak