Kızartma yağını fritözde kullandıktan sonra nasıl soğutabilirim?

Tezgahüstü fritözde kullandıktan sonra yemeklik yağları hızlıca soğutmam gerekiyor - bunu nasıl güvenle yapabilirim?

8
Ne kadar petrolle uğraşıyorsunuz ve ne kadar çabuk soğutmanız gerekiyor?
katma yazar Rex M, kaynak
Bu soru daha önce gündeme geldiğinde ... Acaba etkin bir şekilde iki uçlu bir ısı emici yapan bir firma var mı? (bir ucunu yağa, ikincisini yağın dışına koyun ve sonra bunun üzerine bir fan yerleştirin veya karıştırmak için kullanın). Yine de, bulaşık makinesine sığacak kadar küçük olmadığı sürece temizlik çok kötü olurdu ... ve bir yağ tutucuya sahiptin.
katma yazar Rex M, kaynak
Çok fazla Mechanics SE 'de çoktan kalmış olabilirim, ancak en yakın düşüncem şanzıman soğutucusuydu.
katma yazar ggambett, kaynak
Bir cevap önermek istiyorsanız, cevap olarak gönderin.
katma yazar Cascabel, kaynak
Su, yağdan çok daha yüksek bir ısı kapasitesine sahiptir. Fazladan patates, havuç vb. Varsa, sıcak yağınıza atmak güvenli olmalı ve yağı en az 100 ° C'ye kadar hızla soğutmalıdır.
katma yazar MattMcA, kaynak
katma yazar Anonymous, kaynak

6 cevap

Daha fazla yüzey ve bu yüzeyi belirli bir sıcaklıkta tutmaya çalışan daha soğuk termal kütle, soğutma daha hızlı olur - bu nedenle yağı, beton veya çelik bir levhaya (veya hatta bir kalıba oturmuş) geniş bir fırınlama veya tavaya dökerseniz demir ocağı), veya iyi veya hatta zorlanmış şekilde desteklenmişse (fan - ama sıcak yağın yakınında bir fan istiyorum, sanki fırın tepsisinin altına suya batırmak isterdim ... DEĞİL) hava sirkülasyonu alt tarafta, daha hızlı soğuyacaktır.

Alternatif olarak, iki kap arasına dökmek (veya yukarıdan yukarıya doğru fırlatıp dökmek), art arda sıvının geniş ve değişken bir yüzey alanını havaya maruz bırakarak size soğutma sağlar.

Bütün bunlar, sıcak yağın güvenli bir şekilde kullanıldığını ve döküldüğünü ve fritöz tasarımınızın güvenli bir şekilde yapılmasını sağladığını varsayıyor.

4
katma

Gerçekten yapamazsın. Yapabileceğiniz en iyi şey ısıyı dağıtmaya yardımcı olmak için yağa bazı uzun paslanmaz çelik kaplar koymaktır, ancak yine de hızlı olmayacaktır, sadece biraz daha hızlı.

4
katma
Belki de kaplardan ısı transferini hızlandırmak için soğuk havayı üfleyin. (Pedantik not, burada gerçekten radyasyon yok, yağdan mutfak eşyalarına iletiliyor ve mutfak eşyalarından havaya taşınıyor.)
katma yazar Cascabel, kaynak
Kabul edilen, doğal konveksiyon, zorlanmış konveksiyondan çok daha az etkilidir. Soğuk ve rüzgarlı havayı soğuk havaya karşı deneyin. Her neyse, mesele şu ki, "yapamazsınız" beni çok eksiksiz bir cevap olarak vurmuyor.
katma yazar Cascabel, kaynak
@ eirikdaude Ancak konveksiyon yine de oldukça verimli bir şekilde yapacaktır.
katma yazar David Richerby, kaynak
Kabın üst kısmından soğuk havanın üflenmesi aynı zamanda ısıtılmış havayı uzaklaştırarak, yağdan havaya ısı transferini daha verimli hale getireceğine inanıyorum. Dunno olsa büyük bir etkisi olacaksa. @Jefromi
katma yazar Joe Simes, kaynak

Homebrewers tarafından kullanıldığı gibi daldırma wort chiller gibi bir şey kullanmanın oldukça güvenli olacağını düşünüyorum. O bahar aklından haberdar olmak için güvenlik noktaları şunlardır:

  1. Soğutma suyunun kızgın yağınıza sızmasına imkan olmadığından emin olun - önce tüm boru bağlantılarını test edin
  2. Chiller'den çıkan soğutma suyu çok sıcak olacaktır - güvenli bir şekilde akabileceğinden emin olun
  3. Chiller'in çıkış borusu da çok sıcak olacaktır - kullanım sırasında gerekli önlemleri alın
  4. Chiller'deki suyun gerçekten kaynaması mümkündür. Muhtemelen bunun olmasını istemiyorsun. Bunu önlemek için soğutucudan su akışının yeterince hızlı olduğundan emin olun. Chiller'in sıcak yağa batırılmasından önce soğutma suyunun akması "için muhtemelen en iyisidir.

Bunları yerel homebrew mağazanızdan satın alabilir veya bakır boru ve uygun rakorları yerel donanım mağazanızdan ve eğer bu kadar meyilli iseniz kendiniz oluşturun .


Lütfen dikkat, bunu denemedim. Denemek istiyorsanız, yukarıdaki güvenlik notlarına ek olarak aşağıdakileri tavsiye ederim:

  1. Chiller çıkışına bir termometre takın. Sıcaklığın 80 derecenin üzerine çıkmasına asla izin vermeyin.
  2. Chiller'i batırmadan önce, chiller içinden mümkün olan maksimum su akışıyla başlayın. Chiller'i kademeli olarak daldırın - her seferinde bir bobin - chiller çıkış sıcaklığının her zaman kontrol edilmesi
  3. Chiller'i, belli sebeplerden dolayı su çıkışından değil, su girişinden tutun!
  4. Yapabiliyorsanız, çıkış sıcak suyunuzu en yakın küvete yönlendirin. Tavada kızartılmış yiyeceklerin tadını çıkarırken güzel bir sıcak banyonun keyfini çıkarın ;-)
4
katma
... Yağ hacmine benzeyen bir su hacmi (çok) kaynama olmadan önemli bir sıcaklık düşüşü sağlar, eğer kaynatmazsanız oda sıcaklığına soğutmak için yağ kadar ~ 10x suya ihtiyacınız olabilir ( son noktada). Asıl endişem, yağa damlayan çıkış suyu.
katma yazar Chris H, kaynak
@goldilocks doğru ve su kaynatmasını durdurmak için fazla akmaya ihtiyacınız olmaz. Herhangi bir buharın çıkmasına izin verecek kadar açık olduğundan ve bana dönük olmadığından emin olurdum. Yağ, suyun spesifik ısı kapasitesinin yaklaşık yarısına sahiptir, ancak suyun kaynama noktası kadar oda sıcaklığının yaklaşık iki katı sıcaktır. Buharlaşma gizli ısısı, suyun 100 ° C'ye ulaştığında kaynaması için önemli bir ekstra ısı girişine ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Sarmalları daldırırsanız, o zaman suyu içine sokarsanız, ilk önce sıcak sudan sonra bir buhar kabarcığı alırsınız. ...
katma yazar Chris H, kaynak
Eğer yağınız suyun kaynama noktasından daha sıcaksa (ki bu - kaynatmadan ziyade kızartma noktasının tamamı), ısısını suya aktararak soğutmak oldukça tehlikeli sesler oluşturur.
katma yazar David Richerby, kaynak
Muhtemelen @DavidRicherby - Keşke fizibilitesini hesaplamak için fiziği daha iyi kullanabilseydim. Ancak içten yanmalı motorların çoğunun kaynamamayan, aşırı ısıtılmayan su ile soğutulduğunu ve fritöz yağının üzerinde fazla iç sıcaklıklara sahip olacağını düşünüyorum. Ortalama otomotiv soğutma sisteminin fritöz için gerekli olandan çok daha yüksek bir toplam enerji aktarım hızına sahip olduğunu hayal ediyorum, elbette evsel su temini ve willer ile elde edilebileceğinden daha yüksek bir soğutma suyu akış hızına sahip olacak.
katma yazar Darius, kaynak
Yanma haznesi ve buna bağlı egzoz manifoldu hariç, motor blokları genellikle kaynar sudan (ve fritözdeki sıcak yağdan daha az) daha fazla ısınmaz ve soğutucunun içinden aktığı kanallar çok ağır işler (temel olarak, bloğun kendisi). Senin fikrin o kadar çılgınca sanmıyorum, su boruların arasından gerçekten akarken ve sızdırmaz hale geldiği sürece.
katma yazar John Doe IV, kaynak

Yağ haznesi, pişirmekte olduğunuz yemeğin hacmini karşılamak için biraz fazla kapasiteye sahiptir. Bunu kullanabilir ve fritöze soğuk bir şeyler verebilirsiniz. Bu, sağlam metal parçaları gibi ısıya dayanıklı bir katı veya sadece aşırı yemeklik yağ olabilir. Yemek pişirirken biri iyice soğutulabilir, daha sonra soğutmayı hızlandırmak için fritöze ilave edilebilir.

Bu, sıcaklığı anında güvenli bir seviyeye düşürmez, ancak yardımcı olur. Eğer gerçekten acele ediyorsanız ve dondurulacak boş alanınız varsa, sıcaklık istediğiniz kadar düşene kadar soğuk metali tekrar tekrar değiştirebilirsiniz. Tabii ki metal başlangıçta oldukça ısınır. Orada dikkatli ol.

Kullandığınız her ne kadar kuru kalırsa emin olun: su, kızartma yaparken olduğu gibi köpürmeye neden olur ve sıcak yağ seviyesini bilerek kabın kenarına yakın bir seviyeye yükseltirseniz, bir dökülme olabilir. sonuç.

2
katma
Elbette, metal bu nedenle ideal değil, @DavidRicherby, ancak güvenlik, temizlik ve koruma nedeniyle en uygun seçenek olabilir. Buz küpleri veya su, yağı daha hızlı soğutur; ayrıca tehlikeli bir duruma neden olurlar. Çok fazla su içeren bazı yiyecekler kullanabilirsiniz, ancak bu daha sonra yenilebilir (ya da en azından lezzetli) olmayacağından çok zararlıdır. Ekleyebileceğiniz soğuk yağ miktarında sınırlısınız; bir şeyin parçaları çıkarılabilir ve yeni soğuk bir şeyle değiştirilebilir.
katma yazar Josh Caswell, kaynak
Metal blokları eklemek çok az yardımcı olacaktır. Metaller çok düşük özgül ısı kapasitesine sahiptir, bu, yalnızca küçük bir enerji harcadığında sıcaklıkta çok fazla yükseldikleri anlamına gelir. Böylece metal blok, yağdan çok fazla enerji çekmeden ve dolayısıyla sıcaklığını çok fazla düşürmeden, yağ sıcaklığına hızla ısınır.
katma yazar David Richerby, kaynak
Metal bloğunun uygun bir örneği başka bir tavadır. Bir yağdan bir tepsiden diğerine sıcak yağ dökülürse, çok fazla soğumasını beklemem. Dolayısıyla, metal eklemek sadece beklemekten daha iyi değildir, bu yüzden muhtemelen yapmaya değmez. Ve dürüst olmak gerekirse, buz küpleri? Su? "Tehlikeli bir durum"? "Tehlikeli" bir çeşit risk anlamına gelir; Sıcak yağa su ilave edilmesi ciddi yaralanmalara neden olması için garanti edilir . Tabii ki yapma, ama neden bahsettiğini anlamıyorum. Demek istediğim, tabii, kafanı da sokarak yağı soğutmayı deneyebilirsin.
katma yazar David Richerby, kaynak

İlk önce yağın 212 derece F (100 derece C) kadar soğumasına izin vermelisiniz, ancak bundan sonra oda sıcaklığına kadar geri kalanını almak için aşağıdaki tekniği kullanabilirsiniz:

When I want to quickly cool down stock (for food safety reasons), one of the tricks I often use is to get a container larger than the one containing the hot liquid, and fill it with ice water. This technique would also work for oil, but in this case you need to be very careful to make sure that the container the oil is in isn't hot enough to cause the water to spatter into the oil (hot oil and water are extraordinarily dangerous together), isn't anywhere near full, and that the shape and size of the containers is such that the hot container will not have any chance of tipping over as the ice melts (you don't want the oil container tipping over and spilling hot oil into the water). One way to do this is to put just water in the larger container and then put ice in the area surrounding the sides of the oil container. The water will help conduct the heat even from the underside of the oil container into the ice.

2
katma

Isıyı kapatın ve bekleyin. Güvenli alternatif yok.

1
katma