Arduino Newbie: Lehimsiz Breadboard Alternatif

Ben Arduino için tamamen yeniyim. Lehimsiz breadboard kullanarak bir devre yarattım. Fakat açıkçası, bağlantılar lehimlenmiş bir çözüm kadar iyi değil ya da değil. Bu yüzden merak ediyorum da, devrelerde de yeni olduğum için, en kolay olan nedir?

10
kalın özel kesim kablolama (~ 20AWG katı) ve yepyeni bir breadboard ile bağlantıların oldukça sağlam ("düşmeye dayanıklı") olduğunu gördüm. deadbug tarzı da en azından küçük devreler için kolaydır
katma yazar Alastair, kaynak

7 cevap

Breadboard'lar geliştirme ve test içindir. Devre ile iyi durumda olduğunda, lehim.

Alternatifleriniz:

Noktadan Noktaya

Sadece doğrudan komponent bileşenine lehim. Bileşeninizi minimum alan ve minimum kablo uzunluğu için düzenleyebilirsiniz. Çok zarif olabilir (yeteneklerinize bağlı) ve tahta gerektirmez.

Point to point example

Delikli tahta

Kişisel projeler için, tüm bileşenlerinizi koymak için delikli bir tahta kullanabilirsiniz. Bileşenlerin yerleştirilmesinde ve kablolamada biraz planlama gerektirir (kendinizi bir köşede boyayabilirsiniz). Yapması kolay.

Arduino pro mini

Genişleme Kalkanı

Kalkandaki delikli bir pano, yani Arduino Uno'nuza takmanız yeterli. Çok sayıda Arduino iğnesine kolayca erişmeniz gerekiyorsa harika. Eksileri: bileşenler için az yer. Delikli tahta yerine mini ekmek tahtasında versiyonları vardır.

Expansion shield

PCB

Nasıl PCB yaptığını yapabilirsin, ama bu çok zor ve çok fazla iş. Sadece yüksek hacimli üretim için kullanın. Çok fazla hazırlık ve tehlikeli kimyasallar gerektirir.

PCB

Faydalı linkler (YouTube)

15
katma
"Noktadan Noktaya" lehimleme daha çok "Ölü Hata" olarak bilinir.
katma yazar Majenko, kaynak
@Tristan. Bir PCB yapmak, delikli bir tahta kullanmaktan daha sert bir emirdir. Master için daha fazla yazılım, çözmek için daha fazla sorun (yönlendirme) ve dikkate alınması gereken daha fazla şey (bileşenin fiziksel boyutları) gerekiyordu. Delikli tahtanın kullanılması daha kolaydır: panodaki bileşenleri bırakmanız ve düzgün bir konfigürasyon elde edene kadar onlarla oynamanız yeterli. Sonra lehim. Hikayenin sonu.
katma yazar user31481, kaynak
Ynt: PCB seçeneği, bir seçenek bırakıyor: Fritzing, Seeedstudio veya MacroFab gibi prototip dükkanlarını çok makul bir maliyetle özel bir PCB tasarımı (sadece PCB'nin kendisi ve hatta tümüyle seçip yerine getirin!) Üretecek ve minimum sipariş yok. Bu, kendi el haddelenmiş PCB'nizi mutfağınızda veya arka bahçenizdeki zararlı kimyasalları kullanarak aşındırmaya ve sorun gidermeye çalışma masrafını azaltır.
katma yazar pendjer, kaynak
@LookAlterno Bir PCB tasarlamanın bir perfboard kullanmaktan daha zor olduğunu inkar etmiyorum. Ben sadece kişisel kimyasal maruz kalmayı içermeyen ve önerdiğiniz hazırlığı içermeyen bir PCB elde etmenin ucuz yollarının olduğunu işaret ediyorum - bu yaptığınız kadar zor değil. Doğru bağlantıyı sağlayan bir gerber dosyasını (özgürce kullanılabilir bir yazılımla veya doğrudan bazı sağlayıcıların web sitelerinde yapabilirsiniz!) Yapabilirseniz, gerçek üretimi sizin için en düşük seviyede tutacak dükkanlar vardır (sadece onlarca olduğu gibi). Dolar) maliyeti.
katma yazar pendjer, kaynak
@LookAlterno Önceki yorumdaki boşluğum bittiğinden, PCB seçeneğinin size veremediği şey, yeni bir fabrikasyon gerektiren bir tasarımı kontrol etme ya da yeniden işleme yapma özgürlüğüdür. Kesinleşmiş veya kalıcı bir formata hazır bir tasarıma sahip olduğunuzda PCB basamağını saklayabilirsiniz.
katma yazar pendjer, kaynak

Breadboard'dan sonraki adım, matris tahtası veya şerit tahtasıdır.

Matris panosu, lehimleme için etraflarında bakır halkalar bulunan 0.1 "bir ızgarada delik ızgarası (matris) olan bir PCB'dir.

enter image description here

Şerit tahta (Veroboard markası olarak da bilinir) matris panosuna benzer, ancak delikler biraz ekmek tahtası gibi uzun şeritler halinde birbirine bağlanır. Bu şeritler tahtanın uzunluğunu çalıştırır ve şeritleri kırmanız gerekir (kullanabileceğiniz özel bir araç vardır, ancak çoğu insan küçük bir matkap ucu kullanır) devre için istediğiniz kalıba girer.

enter image description here

Evet, bunların her ikisi de lehimleme gerektiriyor - bu yüzden şimdi lehimleme yöntemiyle başa çıkma zamanı. Bununla başa çıkmanıza yardımcı olacak çok sayıda öğretici video ve video var. İlk girişimlerinizi berbat etmekten korkmayın, lehimleme doğru işlemi yapmak için pratik yapar - ve doğru araçlara sahip olmak yardımcı olur.

Yarı nezih bir lehimleme havyası alın - bir tesisatçının demirini değil, uygun elektroniği. Temel olanları oldukça ucuza alabilirsiniz. Bu ucuz Antex'lerden biriyle başladım:

enter image description here

Ancak, bunu karşılayabiliyorsanız, bunun yerine sıcaklık kontrollü bir sıcaklık elde edin. Pedleri aşırı sıcaklıktan kaldırma olasılığınız düşük olduğundan lehimi kolaylaştırır.

Ve son olarak, iyi bir lehim isteyeceksiniz. Reçine akısı çekirdekli 0.7mm lehim kullanıyorum. Akı çekirdeğine sahip olmayan, sıhhi tesisat için lehim kullanmayın.

Akı kalemine (elektronik akı, tesisat akı değil) sahip olmak, lehimleme işleminizle ilgili yapışkan durumlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Akının eklenmesi, lehimin kendi kendine davranmasını sağlar. Ekstra akı olmadan beni biraz haksız yere alabilir. Ayrıca bir miktar sökme örgüsü ve belki bir sökme pompası faydalı olabilir (Bugünlerde pompamdan daha fazla örgü kullanmaya meyilliyim).

enter image description here enter image description here

6
katma

Sevdiğim alternatiflerden biri, Busboard Prototype Systems 'den "breadboard benzeri" bakır tahtalar. Modellerinin birçoğunda tıpkı lehimsiz breadboard'lar gibi düzenler var, ancak breadboard tasarımınızı pin-to-pin-pin-pin-to-pin-to-to-57 için düzenlerken, lehimlenmiştir ve çok daha dayanıklı ve sağlamdır.

enter image description here

Bunları seviyorum, çünkü birçok insan gibi, bir veya daha fazla breadboard üzerinde en eski sürümleri prototip yapıyorum ve bunlar, aynı taraftaki paralel güç ve toprak raylarına bile aynı delik düzenine sahip. Çok uygun ve çeşitli ebatlarda ve diğer konfigürasyonlarda mevcuttur.

3
katma

Kolaylaştırmak için aşağıdaki gibi Arduino için proto kalkanları satın alabilirsiniz.

Bunun avantajı, doğrudan Arduino'nuza (Uno/Mega) yapıştırabilmeniz ve protokoldeki ekstra bileşenleri asker yapabilmenizdir.

Proto shield

3
katma
Bu aptalca bir soru değil ... yarım yıl önce başladığımda aynı sorunları yaşadım. BTW, asla böyle bir protokol panosu kullanmadım. Ama evet, aynı bağlantıları var. (Normal kalkanlar kullandım, yani bir Arduino Uno veya Mega'nın üzerine, örneğin SD kartlar için hazır bileşenlerle yapabileceğiniz kalkanlar). Ancak bir proto kalkanla kendi bileşenlerinizi ekleyebilirsiniz.
katma yazar Pat, kaynak
Önceden monte edilmiş sensörleri olan panolar olduğunu biliyorum, ama tam olarak ihtiyacınız olanlardan şüpheliyim. BTW, normalde üst üste birden fazla tahta yerleştirebilirsiniz, ancak tam olarak istediğiniz konfigürasyonu bulacağınızdan şüpheliyim. Bu durumda, bir proto kalkan kullanırdım (eğer bir proto kalkanına sığabileceklerse).
katma yazar Pat, kaynak
ve bağlantı kesme tahtası ile aynı olacak mı? veya bazı değişiklikler yapmak zorunda mıyım? Dediğim gibi tüm bunlara yeniyim. Üzgünüm sorum aptalca geliyorsa
katma yazar hmijail, kaynak
Temel olarak dört sensör bağlamak istiyorum. Ve kesme tahtası olmadan nasıl yapılacağını çözemiyorum. Nem sensörü, röle kartı 5v, pir sensörü ve solenoid valfi bağlamak istiyorum. Böyle bir şey için bir kalkan olduğunu düşünüyor musunuz?
katma yazar hmijail, kaynak

enter image description here Use wire wrap for quick and easy prototyping.

2
katma
Arduino Stack Exchange'e hoş geldiniz. Bu siteden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen tura arduino.stackexchange.com/Tour adresinden atın. Bu ilginç bir fikir. Cevabın iyi sunum.
katma yazar SDsolar, kaynak

en kolay olan nedir

çoğu insan için breadboard en kolay olanıdır.

Bazen işaret etmeyi (ölü böcek, çoğunlukla RF veya küçük şeyler) veya pcb adaptörlerine (getto tarzı) işaret ediyorum.

0
katma

Bende breadboardlarda pek şansım olmadı. İnternette, diğerlerinin oldukça karmaşık devreler yaptığını bile görüyorum. Bileşenleri daha iyi yerleştirmek için daha fazla özen göstermem ve belki de daha kaliteli bir ürüne biraz daha fazla para harcamam gerektiğini varsayabilirim. Cevapların hepsinin alternatifler verdiğini görüyorum ama Saad’ın neden sorun yaşadığı ve nasıl iyileştirileceği konusunda hiçbir öneride bulunmadığımı da biliyorum. Şu anda, bileşenleri breadboard'lara da lehimliyorum ama lehimlemem gerekirse bu bir acı. Ayrıca, bu çocuk kitlerinden birini, lehimsiz bir ekmek tahtası ile birlikte elektronikle deneyler yapmak için kullanıyorum. Transistör ve kapasitörleri vb. Vardır ve bu yüzden IC'ye veya [! [Buraya görüntü tanımını girin] [1]] [1] lehimsiz breadboard'a takılı diğer bileşenlere bağlayabilirim. Fotoğraf sadece bir fikir vermektir. Ayrıca küçük dişi yuvaları ekmek tahtalarına lehimlemeyi ve çeşitli bileşenleri test etme olanlarına takmayı da denedim.

İnternette bazı makaleler okudum ve biraz daha okudum. Aslında, tje hazır kabloları kullanmak yerine, küçük bağlantı kabloları yapmayı daha iyi buldum. Hazır olanlar hareket etme eğilimindedir ve temas o kadar güvenli değildir. Küçük kazaklar olsa bile, nitelikleri çok kolaydır ve sabır ister! Ayrıca küçük bir anahtar güç kaynağı panosu yaptım .. "talimatlar" https://www.instructables.com/id/Ultimate-DIY-Breadboard-Power-Supply/#CB1TV2QJ70QKF7I Ekmek tahtasına takılır ve gerekli gerilimi seçebilirim

[1]: https://i.stack.imgur.com/sXOmY.jpgenter image description hereenter image description here

0
katma