Breadboard olmadan Arduino Uno ile MQ2 Sensörü kullanın?

Arduino Uno ve MQ2 sensörünü kullanarak küçük ve kompakt bir gaz sensörü yapmak istiyorum. Ancak tüm siteler bir breadboard'u gereği olarak listeler.

Şimdi, MQ2 A0, D0, GND, VCC, pinlere sahiptir ve Uno ayrıca A0, GND, 3.3V ve 5V konektörlere sahiptir.

Öyleyse bunları doğrudan bağlamak için Erkekten Dişi Jumper Kabloları kullanabilir miyim? LED veya hoparlör gibi başka bir şey kullanmıyorum.

Kodum, duman seviyesi DÜŞÜK olduğunda dahili LED'i AÇIK tutar ve Seviye YÜKSEK olduğunda yanıp söner. Ayrıca bunun için herhangi bir rezistansa ihtiyacım olacak mı?

0

5 cevap

Bu, uçtan uca ses yükseltici fanları tarafından sevilen bir teknik olan noktadan noktaya kablolamadır:

point-to-point

1
katma

Genelde UNO'da "küçük ve kompakt" olduğunu düşünmüyorum; Genellikle alternatif olarak bir barebone atmega veya arduino pro mini/nano kullanmayı tercih ederim (nano yerleşik usb'ye sahiptir, pro mini kullanmaz). Ama yine de ...

SeeedStudio MQ2 'nin dört iğnesi vardır, ancak D0 iğnesi yoktur; Vcc, GND ve A0 ve bir NC pimine sahiptir (bu pimi bağlamadığınız anlamına gelir).

Yani ... Evet, Sensör 5V gücünde ve analog çıkış arabirimine sahip, bu nedenle A0 pinini arduino üzerindeki herhangi bir analog girişe bağlamanız gerekir (A0..A7); A0 kullanmak zorunda değilsiniz.

Sensörün ön ısıtma işleminde 800mW güç (5V'da 160mA) kullanmasına dikkat edin, bu nedenle pil kaynağı olarak kullanmanız önerilmez.

0
katma

Evet, erkek ve dişi buji kablolarını doğrudan bağlamak için kullanabilirsiniz. Breadboard bir gereklilik değildir. Ayrıca, herhangi bir direnç gerekmez.

0
katma

Tam olarak böyle bağlayabilirsiniz. Dişi dişi buji tellerini kullanıyorum ve bunu yapmamı sağlamak için UNO klonuna lehimlenmiş pimler kullanıyorum.

MQ2 Connected to Uno R3 Clone close-up showing pins soldered onto board

Sensördeki pimler soldan sağa A0 - D0 - GND - VCC

Ayrıca bir barebones sensörü için bağlantı şemasını çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz. Sensör modülü yoksa.

here MQ2- Sensor Information

Gaz/duman varlığında bir LED'i açmak için D0 çıkış pimini kullanabilir veya gaz/duman seviyesini bildirmek için A0'ı kullanabilirsiniz.

Diğer cevabımdaki kod, sensör değerinin analog raporlaması içindir. Dijital çıkış ya açık ya da kapalı ve sensörün arkasındaki potansiyometre, eğer doğru ayarlanmadıysa, D0 pimi gerçekten voltaj vermeyecek şekilde D0 piminin Yüksek çıkış seviyesi rapor ettiği noktayı ayarlayacaktır.

0
katma

MQ2 yanıcı gaz ve duman sensörü havadaki yanıcı gaz konsantrasyonlarını algılar ve okumasını analog voltaj olarak çıkarır. Sensör, 300 ila 10.000 ppm'lik yanıcı gaz konsantrasyonlarını ölçebilir.

Sensör -20 ila 50 ° C arasındaki sıcaklıklarda çalışabilir ve 5 V'de 150 mA'dan daha az tüketir.

Isıtma (H) pinlerine beş volt bağlamak, sensörün doğru çalışması için yeterince sıcak olmasını sağlar. A veya B pinlerine beş volt bağlamak, sensörün diğer pinlere analog voltaj vermesine neden olur.

Çıkış pimleri ile toprak arasındaki dirençli bir yük, dedektörün hassasiyetini belirler. En üst yapılandırma için veri sayfasındaki resmin yanlış olduğunu lütfen unutmayın. Her iki konfigürasyon da alt konfigürasyon ile tutarlı aynı pinouta sahiptir.

Direnç yükü, veri sayfasındaki denklemler kullanılarak özel uygulamanız için kalibre edilmelidir, ancak direnç için iyi bir başlangıç ​​değeri 20 kΩ'dur.

Buradaki Veri Sayfası PDF

  * Smoke/Gas Sensor Module project
   * tutorial url: http://osoyoo.com/?p=671
   */
  void setup()
  {
    Serial.begin(9600);
  }

  void loop()
  {
    int val;
    val=analogRead(0);
    Serial.println(val,DEC);
    delay(100);

}

MQ2 - Wiring Diagram

0
katma