NodeMCU pille çalışır ve WiFi kullanır

NodeMCU DevKit ile bir proje çalıştırıyorum ve projeyi usb kablosuyla bilgisayara bağladıysam sorunsuz çalışır.

Projemi pil kullanarak çalıştırmam gerekiyor ve ICR14500 pil (3.7V ve 700mAh) ile denedim. Pili Vin pinine bağladım, ancak NodeMCU verileri buluta göndermiyor.

Pille çalıştırdığımda rasgele bir davranış tespit ettim, bazen ESP8622'deki led sürekli yanıp sönüyor ve toplam panel güç tüketimi 130mA civarında!

Neler olabileceği hakkında bir fikrin var mı?

1
VIN'deki LDO'yu atlamak için 3V pime bağlayın. Bir 3.7V Vcc tamam: zorlukla
katma yazar Alastair, kaynak
@ Gerben: touche; 3.7'yi unuttum! = 3.7. "3V" ye bağlanan ve "3V" ye bağlanan bir hibrit kova + artırma bu güvencesizlikte ideal olacaktır durum; minimum ısı, affedilen giriş voltajı (ör: 3.8-12).
katma yazar Alastair, kaynak
ESP8266 donanımı ile ilgili değil, alternatif donanım konusunda ne Arduino donanımı ne de Arduino tabanlı bir geliştirme konusu olduğu için bu soruyu konuyu kapatmak için oy kullanıyorum.
katma yazar rossp, kaynak
@dandavis tam bir lityum pil 4.2 Volt'tur. Bence bu özellik dışında.
katma yazar Al., kaynak
Daha düşük düşme özelliğine sahip bir voltaj regülatörü kullanmanız gerekir.
katma yazar Al., kaynak
Veya voltajı spesifikasyona bağlamak için bir zenner diyot kullanın.
katma yazar Majenko, kaynak
Bu iyi bir yaklaşım, bunu deneyeceğim. Projem, bir D1Mini ile hayata geçirilen bir başkasından alınmış ve D1Mini’deki LDO’nun maksimum 250mV voltaj düşmesi olan TR9013 olduğunu fark ettim. Aksine, NodeMCU'daki LDO NCP1117'dir ve 100mA'da 0.9V civarında bir çıkış düşüşü vardır.
katma yazar kbrose, kaynak
Gerilimi 3V'a düşürmek için batarya gerilimini 3,7'den 3V'a düşürmek için bir diyot eklenebilir
katma yazar kbrose, kaynak

6 cevap

AMS1117 gibi yerleşik regülatörlerde bir sorun gibi görünüyor. ESP güç dengesizliğine karşı gerçekten hassastır. Projemin her biri için hataları önlemek için besleyici kapasitör koymam gerekiyor. Düzenlenmiş girdiyle düzgün çalışması için yeterli voltajınız olmadığını düşünüyorum. Bu sorunu düzeltmek için, düzenlenmiş girişte 7,5 volt alabilmek için iki batarya koymalısınız. Başka bir çözüm, regülatörden geçmek için 3.3V girişini kullanmaktır.

2
katma
Evet!! Bu ne oldu!
katma yazar kbrose, kaynak

Bataryanızın şarjı tamamen doluysa, 4.2V'luk bir miktar besleyecektir. ESP, 4.7V'a kadar para cezasına dayanabilmelidir ( bu forum yayını ), daha güncel çizmesi dışında. Bu yüzden regülatörden geçmeye gerek yok.

Pille çalışıyorsanız ve derin uyku kullanmak istiyorsanız, aynı zamanda daha düşük bir sakin akım (örneğin, MCP1702) ile farklı bir regülatör kullanmayı düşünün, aksi takdirde AMS1117 zaten en az 4mA çekiyordur.

ESP'nin yanıp sönmesi ve çalışmaması, önyükleme sırasındaki hataların bir işaretidir; tipik olarak dengesiz güç kaynağının neden olduğu önyükleme döngülerine, örneğin; yetersiz voltaj veya güç kaynağının en yüksek akım gereksinimlerini karşılayamaması (ESP için 200mA tutarında).

Güvenilir olmamı önerim: sadece iki pili bağlayın (7.4V nominal) seridir ve 3.3V regülatörden geçer.

1
katma

Derin uyku problemi için, örneğin 10 saniye gibi daha düşük zaman değeriyle denemelisiniz. Benim için bu süre ile ilgili bir sorun.

Projemde bu tür bir problem görmedim ama daha düşük bir değerle deneyin ve bana ne aldığınızı söyleyin!

0
katma
Mevcut cevabınızı düzenleyip güncellerken neden ikinci bir cevap eklediniz?
katma yazar user2813274, kaynak
Evet! 15 dakikalık üretimde, testte 1 dakika xD kullanıyorum
katma yazar kbrose, kaynak

NodeMCU’mun 3.7V değil 5V güç gerektirdiğinden ve yüksek güç tüketiminin Wifi ile ilgili olduğundan eminim - çok meşhur bir güç kullanıcısı!

Bu nedenle, pille çalışan ESP8266 ile ilgili birçok projede, güç tüketimini önemli ölçüde azaltmaya çalışmak için uyku modu öğeleri bulunur.

0
katma

ESP8266, 3.3v giriş gerektirir. Bazı kartlarda 5V (USB'den) gerekir ve regülatörleri açıktır. Vin'e 3.7V tedarik etmenin işe yarayacağını nereden biliyorsun?

Yüksek güç tüketimine gelince, bunun WIFI iletimi olabileceğinden şüpheleniyorum.

0
katma
@ rdiaz82: tüm nodeMCU'larımda 4.75v dakika istiyor . az == istikrarsızlık
katma yazar Alastair, kaynak
NodeMCU yerleşik bir regülatöre (NCP1117) sahiptir ve minimum 3,5 V giriş voltajına sahiptir. Neyse, başka bir pille deneyeceğim çünkü ESP8266 WiFi üzerinden iletişim kurmaya çalıştığında voltaj düşmesi olabilir
katma yazar kbrose, kaynak

Vin pimi ams1117'den 3.3'e düşürmek için giderken 5v'nin üzerindeki herhangi bir şeyle çalışacaktır, 3.3v'yi doğrudan nodemcu lolin panosunda 3v yazan pime bağlamak

0
katma
Aslında 5v değil, 5v yeterli olsa da; ama yaptığın nokta zaten birkaç kez yapıldı. Cevabınız yaklaşık üç ay öncesine göre nasıl artıyor?
katma yazar rossp, kaynak