USB 5v verirse, Arduino 5v pime nasıl 5v verir? (Ve başka bir soru)

Bir şey anlamamalıyım. Çevrimiçi, Arduino'nun tipik olarak 9v (ortalama) kullandığını ve genel olarak USB'nin 5v @ 500mA sağladığını duydum. Eğer bu doğruysa:

  1. Arduino, 5 v USB ile POWER ITSELF'i nasıl kullanabilir? Asgari 7v olduğunu duydum.
  2. USB, Arduino'ya yer bırakmayan 5v ... beslerse nasıl 5v pin olabilir?

Anlayışım şu anda çok kötü, herhangi bir açıklama çok iyi olurdu. Teşekkürler!

4
5v pin değil, sadece USB'nin V + 'sına. USB üzerinden 6V gönderirseniz, pin 6v olacaktır.
katma yazar Alastair, kaynak
paralel yüklerin hepsi aynı voltajı alır. uno tüketimi için 40ma'lık bir basketbol sahası kullanıyor, @ 5v, 125 ohm. diğer yüklerin uni ile seri 'de paylaşmasını istiyorsanız, "ileri" yi rLoad , 5v ve 125Ω
katma yazar Alastair, kaynak
Sanırım sormam gereken, başka herhangi bir bileşene bağlanan fazladan bir pim olmadan, Arduino'nun İleri Voltajı nedir?
katma yazar Roy123, kaynak

6 cevap

Aslında, Arduino 5V'a güç veriyor (5V pin ve ATmega328p, panodaki + 5V rayına bağlı). Buradaki nokta bu 5V'nin nereden geldiğidir . Temel olarak, 2 olası kaynaktan:

  1. USB . USB'den 5V'lik hat zaten ayarlanmıştır (veya yapılmalıdır), yani doğrudan (bir çok sigortadan geçer) panelin + 5V rayına beslenir. Bu şekilde çalışan maksimum akım çekimi, çoklu sigorta ile sınırlandırılmış 500 mA'dır, böylece bilgisayarınızı patlatmazsınız.

  2. Namlu konektörü (duvar adaptörü) . 7-12V'yi kabul eder ve bir doğrusal düzenleyici kullanarak 5V'a düşürür panelin + 5V'lık rayına çıkışı. Bu şekilde çalışan maksimum akım çekişi, regülatör özelliği ile sınırlandırılan 1.000 mA'dır.

Her iki kaynak aynı anda mevcutsa, duvar adaptörüne tercih verilir . UNO kartı, adaptörden voltajı tespit eden ve kartın + 5V rayından USB 5V hattını kesen (bir MOSFET anahtarını kullanarak) devreye sahiptir.

Bu sadece kolaylık sağlamak için değil (daha fazla mevcut bilginiz var), aynı zamanda koruma için de yapılır. Aksi takdirde, tehlikeli bir durum olan iki güç kaynağını (regülatörden + 5V ve USB'den + 5V) bağlayacaksınız.

UNO R3 şemasını yorumladım, böylece kendiniz nasıl yapıldığını görebilirsiniz (her iki giriş kaynağı, adaptör voltaj saptama devresi vb.), Aşağıya bakın.

Arduino UNO power supply

7
katma

Gerilimi ve amperliği karıştırıyor olabilirsiniz. Arduino, 5 volttan 12'ye kadar olan voltajı alır ve daha yüksek voltajları 5V'a düşürmek için bir regülatör kullanır. Milliamps (mA), devre parçası başına çizilenlerin ölçüsüdür. Arduino'nun kendisi bunların yalnızca 25'ini çekiyor, USB'den başka bir şey çıkmazsa 475mA civarında kalıyor.

0
katma

Beş adet 5V'yi doğrudan 5V pinine sağlayabilirsiniz, bu USB arayüzünün ne yaptığıdır. Belirtilen 7 ila 12V, yalnızca güç girişini kullanıyorsanız geçerlidir. Bu, işlemcinin ihtiyaç duyduğu şey olan 5V değerine dönüştürür.

0
katma

Hayır, ham pimde 5V'dan daha fazla giriş yapmanız gerekmez; VCC piminde ise tam olarak 5V verilir (en azından Pro Mini ile). Bu nasıl yapılır hiçbir fikrim yok.

0
katma

@ enric blanco iyi bir açıklama yaptı. Sadece USB (5V) ve namlu konnektörü (7-12V) arasındaki garip farkı işaret ediyorum.

Namlu konektörünün farklı güç kaynaklarını (farklı voltajlarla) kabul etmesi gerekir, ayrıca voltaj regülasyonuna ihtiyaçları olabilir; Bu nedenle, arduino'nun namlu konektöründen sonra bir "regülatör" ihtiyacı vardır. Bunu yapabilen farklı besteciler var. Bu basit olan, minimum voltaj kaybına neden olur. Bu yüzden 5V'dan daha fazla giriş yapmanız gerekiyor.

Giriş voltajını 3V ile 12V arasında kabul edebilen ve her zaman çıkış olarak 5V sağlayabilen başka bileşenler de vardır (5 $), ancak daha pahalıdır (5 $).

0
katma

Temel düzeyde, USB portunun 5v'si, bir bilgisayarın USB portu veya bir USB tipi şarj modülü olsun, harici cihazın güç kaynağı tarafından düzenlenir. Arduino'nun güç jakını kullanırken, 7v (önerilen minimum) ile 20v arasında bir voltaj aralığı sağlayabilirsiniz. Bu giriş gücü, Arduino'yu çalıştırmak için gerekli olan regüle edilmiş 5v sağlamak için bir voltaj regülatöründen geçer.

Gerilim Arduino tarafından "tükenmez", ancak 5v veriyoluna bağlı olan ilave cihazlar için çok az yedek gücünüz olabilir.

Gerilimin su basıncına benzer bir şekilde görülebildiğini, akımın akan su hacmiyle karşılaştırılabileceğini göz önünde bulundurun. 1000 mA güç kaynağınız varsa ve Arduino 500 mA kullanıyorsa, diğer kullanımlar için 5v'de 500mA'ya hala sahipsiniz.

Bileşenlerin bağlanma şekline bağlı olarak bir devrede voltaj düşüşü yaşayabilirsiniz. Bu tartışma için gerekenden daha gelişmiş.

Bu çok temel bir genel bakış ve ayrıntılar bir model Arduino'dan diğerine değişecektir.

Ayrıca, regülatörün baypas ettiği ve kart veya diğer cihazlara zarar verebileceği için 5v olarak işaretlenmiş diğer pimlere 5v uygulamamaya dikkat edin.

0
katma