Standart UML dosya formatı

Projeye ve tarihe bağlı olarak farklı araçlarda (StarUML, BoUML, Papyrus, Omondo, Rational Rose, vb.) UML diyagramları tasarladım (gül, önce Omondo'dan sonra yıldızum, sonra papirüs). Ancak, eski UML diyagramlarını açamayacağımı görüyorum çünkü araç eski.

UML diyagramları için standart bir format olup olmadığını bilmek istiyorum. Muhtemelen üretimde değil, en azından standart formatın önerisi olup olmadığını bilmek.

Muhtemelen, Eclipse M2 projesi ile böyle bir şey yapıyor, ancak diğer araçları (tutulması değil) bu formatı okumakla ilgileniyorlar.

Her bir UML aracı kendi formatını kullanır, fakat özel format çağının bittiğini düşünüyorum ve bunun gibi diyagramlar için açık format mevcut olmalıdır.

13

3 cevap

Buna iki cevabım var:

  • Teoride, UML modelleri için standart değişim formatı XMI'dır, ancak her bir tedarikçinin biraz farklı bir versiyon uyguladığı doğrudur, bu yüzden değişim bir gerçeklik değildir. Yine de, çoğu araç benim düşünceme göre Eclipse MDT-UML2 XMI uygulamasını en azından destekleyecek şekilde bir araya getiriyor. fiili XMI standardı.

  • OMG yeni bir standart üzerinde çalışıyor: Diyagram Tanımı mevcut XMI ile problemleri düzeltmesi gerekiyordu (bu sefer hepsinin aynı yöne gittiğinden emin olmak için çok sayıda satıcı ile çok çalışıyorlar) ve ayrıca önemli olan sadece verilerin değil (ör. model unsurları hakkında bilgi), aynı zamanda düzen ve grafiksel gösterimi, böylece içe aktarma işleminden sonra, ilk etapta dışa aktardığınız gibi bir model elde edersiniz

20
katma

XMI 'yi duydunuz mu?

@JordiCabot burada bu konuda bazı ilginç detaylar ekler.

3
katma
@DonRoby: gerçekten. OP'den bahsetmek istedim, çünkü OP, üretimde olmayan standartların veya sadece tekliflerin kabul edilebilir olduğunu söylüyor.
katma yazar CesarGon, kaynak
+1: Fakat maalesef satıcı desteği büyük ölçüde değişiyor.
katma yazar Don Roby, kaynak

Jordi'nin Diyagram Tanımı standartlaştırma aktivitesine atıfta bulunmasının yanı sıra, OMG'den devam eden başka bir eylem olduğunu lütfen unutmayın: Haziran 2011'de, bir CANONICAL XMI formatı için bir talep talebi yayınlanmıştır. Bu, temel olarak bir alt kümelendirme ve farklı XMI lehçeleri oluşturma olasılığını sınırlayan XMI belgelerinin yazılması için bir dizi ek kuraldır. en azından araçların ortak bir lehçeyi (kanonik olanı) anlamasına izin vermelidir.

2
katma