Otomatik algılama 10/100 Mbit/s Ethernet'in noktası nedir?

Okuduğum notlara göre:

10/100 Mbit/s Ethernet, 10 Mbit/s veya 100 Mbit/s hızları arasında çalışması gereken hızı otomatikleştiren standardı ifade eder.

Why would autosensing be required? Wouldn't it be best to result to 100 Mbit/s or will this impact the network in a negative way?

10
Ben bunu yineleme olarak görmüyorum, çünkü otonomi başarısız olduğunda yarım dupleks/dupleks kullanmayı ve bu durumda 10/100 ve Gig operasyonu arasındaki farkı neden soruyorsunuz.
katma yazar John, kaynak
100 Mbps Ethernet kullanılmaya başlandığı zaman ağlar kuruyor olsaydınız, cevap açık olurdu: böylece her portun sıkıcı manuel yapılandırması olmadan bir ağı aşamalı olarak yükseltebilirsiniz.
katma yazar Todd Wilcox, kaynak
kendinize sorun: neden doğrudan 1000 Mbps'ye atlamıyorsunuz? Aynı cevap sorunuza da uygulanacaktır.
katma yazar Ryan Mortensen, kaynak

4 cevap

Some devices could only run at 10 megabit/s, so the device at the other end would autosense the speed to match. If a device that has a maximum speed of 10 Mbit/s is connected to a 10 Mbit/s/100 Mbit/s switch, the switch needs to lower its speed on that particular port in order to effectively (efficiently) communicate with the device.

These days, most devices will autosense between 10 Mbit/s, 100 Mbit/s, and 1000 Mbit/s, but back in the days of "fast Ethernet" the choices were 10 Mbit/s and 100 Mbit/s.

27
katma
Evet, sanırım haklısın. Ben sadece, "modern bir cihaz 100 veya 1000 olabilir."
katma yazar Tedwin, kaynak
Sadece 100/1000 olan bir cihazı duyduğumu sanmıyorum, ortak kombinasyonlar 10/100 10/100/1000 1000/10G ve 100/1000/10G gibi görünüyor.
katma yazar Peter Green, kaynak
100mbit sadece eski sunucular için kullanılmaz. Düşük uçlu gömülü sistemler (eski Raspberry Pi) sadece 10/100 ethernet portu ile gelir. Bu seviyede, sadece fazladan bir donanımın BOM üzerinde önemli bir artış olacağı değil (birkaç yıl önce bazı ucuz dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi); Ancak eski modellerde bulunan CPU'lar, bu bant genişliği seviyesini iyi kullanmak için yeterince hızlı değildi.
katma yazar warspyking, kaynak
Aslında sadece Cisco Nexus 2248TP Kumaş Genişletici gibi 100/1000'i destekleyen cihazlar var. Yalnızca 100M'leri işleyen eski özel donanımları bulmak için hala ortak olan veri merkezlerinde kullanılırlar, ancak 10M tamamen gider.
katma yazar Jeremy Gibbons, kaynak
@PeterGreen: İlk günlerden sadece 10 veya 100 (10/100 değil) bir Netgear PCI kartım vardı. Otomatikleştirme olmamıştı, bunu 10/10 veya 100/100 olarak yapılandırmanız gerekiyordu.
katma yazar Ritu Dhillon, kaynak
Bazı yeni laboratuvar cihazları bugün bile 10 Mb/s kart kullanıyor. Örneğin osiloskoplar, spektrum analizörleri, fonksiyon jeneratörleri, ağa bağlanmak için sadece 10 Mb/s portu ile bugün yeni bulunabilir.
katma yazar krowe, kaynak

Unutmayın, 10Mbps önce geldi, ardından 100Mbps, ardından 1000Mbps.

Birden fazla hızı desteklemenin ve aralarında otomatik geçiş yapmanın avantajı, her aygıtın aynı anda hangi hızı desteklediğini veya değiştirdiğini düşünmeden ağınızı aşamalı olarak yükseltebilirsiniz. Sadece bir aygıtı takın ve karşılıklı olarak desteklenen en yüksek hızda bağlanır. Tek hız olan birkaç cihaz var ama bunlar genellikle çok fazla bir sorun olmadığı için nadirdirler (ancak Raspberry Pi'nin medya dönüştürücülerle neden konuşamadığını merak eden sıradan kişiye rastlarsınız).

Bunun bükümlü çift Ethernet'in baskın ağ teknolojisi olarak kalmasının nedeninin büyük bir parçası olduğunu düşünüyorum. Herşeyi uyumlu tutarken (neredeyse) performansı büyük ölçüde arttırabildi.

Ne yazık ki 10G ile sular çok çamurlu, hem 10M hem de 10G'yi destekleyen hiçbir cihaz ve bazı eskilerin bile 100M'yi desteklemediğini düşünüyorlar. Durumun yeni 2.5G ve 5G ile benzer olacağını hayal ediyorum. Neyse ki, yeni 10G cihazları 100M'yi destekleme eğilimindedir ve çoğu 10M cihazı probleme bağlı olarak ortaya çıkmaktadır, bu yüzden umarım çok acı vermemelidir.

14
katma
@Agent_L İlginç. Ve biraz rahatsız edici. Pek çok anahtarın artık 10 Mb'yi desteklemediği çok uzak olmayan bir gün görebileceğimizi düşünüyorum. John U - Touche. "Günüme geri dön" kartını çalmaya çalıştığım şey bu.
katma yazar Todd Wilcox, kaynak
Çok uzun bir sürede 10 Mb ağ kartı görmedim. Hatta on yıl içinde 10/100 NIC bile görmedim (yine de 10/100 arayüzlü güvenlik duvarı gibi şeyler görmeme rağmen). Neredeyse 10 Mb'lik bir kart için sürücüleri bulmakta zorluk çekerim.
katma yazar Todd Wilcox, kaynak
@Agent_L Kimsenin Ethernet'i çok darmadağın olduğundan şüphe duyuyorum, 10 Mbps'de bile çok uzun bir sipariş olurdu. Sadece 10 megabit kontrol cihazı kullanıyorlar (özellikle Microchip'in ENC28j60'ı)
katma yazar Peter Green, kaynak
@JohnU AIUI erken deneysel koaksiyel Ethernet 3Mbps ve starlan (twisted pair ethernet'te erken bir satıcıya özgü girişim) 1Mbps'di, ancak gerçek bir standart haline getiren her şey 10Mbps veya daha yüksek oldu.
katma yazar Peter Green, kaynak
Kimsenin kafasının karıştığını söylemedim, sadece insanlar ağ bağlantı noktalarının hızını mevcut gerçek verim ile karıştırabilir veya karıştırabilir. LTE'de 10/100 bağlantı noktasına sahip olan 1Mbit/s ve 2Mbit/s WAN bağlantılarını ve GbE bağlantı noktalarına sahip modern 2/4/8/16/34/155Mbit/s fiber bağlantılarını bolca kabloladık. arayüz.
katma yazar R.B, kaynak
@Agent_L - birçok erken (ve çok erken olmayan) bilgisayar, 10Mb'yi bir kabloya indirmeye çalıştı, hat hızını gerçek veri aktarımı ile karıştırmayın. İşler dizüstü bilgisayarım (Win 98), fiber WAN bağlantı verimini test etmek için 10/100 PCMCIA karta sahipti, 100 devirde ~ 25Mbit/s hızında çıktılar ve cevabı dağıtmak zorunda kaldık - temelde test dizüstü bilgisayarla kaldığında testten geçti hata yok!
katma yazar R.B, kaynak
Orada Woah, 1Mbit ilk geldi hatırlıyorum! Tercihen, koaksiyel delici transdüserlerde ... Dürüst olmak gerekirse, bu günlerde sizler pac-manslarınız, 10mbit/s, hula-hooplarınız ve hippedy-hop müziklerinizle ...
katma yazar R.B, kaynak
@ToddWilcox O'Rly? Arduino gibi gömülü CPU'lar için ağ "kalkanları" gördünüz mü? En ucuz olanları bit vuruşu kullanıyor ve bu küçük CPU'lar zorlukla 10Mb'ye ulaşabiliyor. open-electronics.org/low-cost-ethernet- gibi shield-with-enc28j60 IoT'de 10Mb bol miktarda var.
katma yazar user7282391, kaynak
@JohnU Neden herhangi bir karışıklık olduğunu düşünüyorsunuz?
katma yazar user7282391, kaynak
@PeterGreen Haklısınız. 5 mb/s kullanarak normal 185m yerine 275m yapabilen 10-base-2 varyantı vardı, ama hiçbir zaman gerçek bir standart haline gelmedi. Ve ben belli belirsiz bir 2 mb/s versiyonu var hatırlıyorum. O 80'lerin ortasıydı ... Yaşlanıyorum.
katma yazar Mostafa Talebi, kaynak
@JohnU Vampir kuralına uyuyor !. Ve bilgisayara ulaşmak için 30 metre AUI kablosu
katma yazar Mostafa Talebi, kaynak

10/100 otomatikleştirme, yalnızca 10M olan eski ana bilgisayarlarla geriye dönük uyumluluk içindir.

10M uzun zamandır tek ethernetti. 100M piyasaya sürüldüğünde, son derece pahalıydı ve sadece omurgalar veya sunucular için kullanıldı (ve tüm sunucuları değil, yalnızca maliyetini haklı çıkarabilecek önemli bir veya iki sunucu). Bu nedenle, 10M cihazlarının uzun, uzun bir süre etrafında olacağı varsayılmıştır.

İlginç bir şekilde: 10/100M NIC'ler o kadar pahalıydı ki, bir 10M cihazla konuşmak için başlangıçta savurgan kabul edildi. Bu 10M cihazının yeni sürüme geçirilmesi planlanmadığı sürece neden tüm bu parayı 10M cihazla konuşmaya harcıyorsunuz? Yükseltilmemeye karar verilmişse

100M neden başlangıçta çok pahalıydı? İlk başta yeni teknolojinin genellikle daha pahalı olmasının yanı sıra, 100M/s olan diğer tek ağ teknolojisi, son derece pahalı ve yönetilmesi oldukça zor olan FDDI idi. Yani, 100M/s ethernet satıcıları yüksek fiyatlar talep edebilir ve yine de FDDI'dan daha ucuz olurdu. Ekmek 100 $/somun maliyeti ve 10 $/somun için bir yol buldunuz, mümkün olduğunca uzun süre için 99 $/somun talep edersiniz, değil mi?

1996 yılında bir Cisco satış görevlisini hatırlıyorum, "10/100 anahtar bağlantı noktasının sonunda 100 $/port'a düşmesini bekliyoruz, bu yüzden gelecekte 10M teklif etmeyeceğiz ... sadece 10/100M." O zaman bu çılgınlık gibi görünüyordu.

0
katma

Mevcut çağda, hepsi modası geçmiş. Yani, okuduğunuz her şey eskimiş demektir.

1000Mb/s'den az olan herhangi bir şey antik tarihtir. Neyse ki hala çalışan antika ekipmanı olan insanlar için, kendimi dahil ettim, en fazla 1000 Mb/s bağlantı noktası, eski ekipmanların çalıştığı her şeye dönüşecek.

Autongotiating noktası, yavaşça konuşacak bir portu özellikle yapılandırmak zorunda kalmadan, eski bir cihazla başa çıkabileceği bir hızda konuşabilmektir.

0
katma
Çoğu yönetim portu (kurumsal cihazlarda) 10/100. iLO ve DRAC sunucularında, diğer IPMI tipi arayüzlerde. Yani, "eski" karakterizasyonunuz yanlıştır. 10/100 arayüzü ile hiçbir şey satın almadıysanız, en azından sunucu odasında, kurumsal BT'de oynamazsınız.
katma yazar Can Berk Güder, kaynak
10 mbps'nin aslında gittiğine katılıyorum ama hızlı ethernet yok.
katma yazar Tedwin, kaynak
... bir grup Raspberry Pis çalıştırmıyorsanız. 100 Mb/s ile sınırlıdır.
katma yazar Tim Seguine, kaynak
Tam-Gig enteprise anahtarları ile FastEthernet bağlantı noktaları (özellikle bilgisayarları ve telefonları bağlamak için düşük-uç şube-ofis stili anahtarları) arasında büyük bir fiyat farkı var. Birçok kurumsal ortam için Gigabit'in masaüstüne sahip olması için bir neden yoktur ve FastEthernet, antika durumuna rağmen fazlasıyla yeterlidir. Egoist olarak, çift yönlü uyumsuzluklar ve benzerleri gibi olağan kabuslardan sakınmak için Gig'ı tercih ederim, ancak tedarikçiler sadece FE anahtarları yapmadıkça, bir süre daha almaya devam edeceğiz.
katma yazar Jeremy Gibbons, kaynak
Çok bütçeye duyarlı bir ortamda (okul) çalışıyorum ve on yılı aşkın bir sürede bir Fast-E cihazı almadım ... Daha az kritik rollerde çalışan birkaç kişi var, ancak değiştirildiklerinde Gig cihazları. RasPis 100Mb cihazları ise, "ucuz olarak üretilir", ancak onlarla ucuz olan, ancak 100Mb eski olmayan IMHO yapmazlar.
katma yazar quis, kaynak
@Ecnerwal 100'ün ölümden uzak olduğunu söyleyebilirim. Hala 1 Gb/sn ağ kartına sahip olmayan ve sadece 10/100 üzerinde çalışan yeni dizüstü bilgisayarlar var. Ayrıca düşük bütçedeki tanımınızın, diğer kişilerin düşük bütçeli tanımına uymasını beklemeyin.
katma yazar krowe, kaynak