İki ağ arasında yönlendirme

Burada bir sorum vardı.

Temel olarak iki farklı ağımız var. Her ağ, aynı konumdaki her ağ için bir Cisco 2960 katman 2 anahtarına sahiptir. Bunlar iki ayrı ağ. Her anahtardan bir servis sağlayıcı yönlendiricisine bir bağlantı vardır. Servis sağlayıcı bize yönlendiricileri üzerinde iki ağ sağladı, her ağ için bir tane. Her anahtardaki varsayılan ağ geçidi, yönlendiricinin IP arayüzüdür. Servis sağlayıcı yönlendirici, WAN'dan veri merkezimize göndermeden önce tüm yönlendirmeleri yapar.

Ekli bir araya getirilmiş hızlı bir çizimdir.

Şimdi, her ağ için her anahtara bağlı bir yedekleme sunucumuz var. Yedek sunucu sayısını azaltmak için yönetim bizden bir yedekleme sunucusunu (her iki ağ için) düşürmemizi ve diğer yedekleme sunucusunu yedek olarak kullanmamızı istedi. Sorum şu, tek bir yedekleme sunucusu kullanmak için iki ağ arasında nasıl rota oluşturabiliriz. Kullanıcılar hala ayrı ağlarda olmalıdırlar. Yönlendirme gerçekleştirmek için bir katman 3 cihazı koymamız gerekir mi? Veya tüm yönlendirmeyi yaptığından, katman 2 anahtarımıza hizmet sağlayıcı yönlendiriciye bir çeşit statik yol ekleyebilir miyiz? Birisi lütfen yorum yapabilir misiniz?

0
Basit cevap, yedekleme sunucularını her iki ağa da bağlamaktır. (fiziksel olarak her iki ağa da kablolayın.)
katma yazar Neall, kaynak
Herhangi bir cevap size yardımcı oldu mu? Eğer öyleyse, cevabı kabul etmelisin ki soru sonsuza kadar ortaya çıkmayacak, bir cevap arayacaksın. Alternatif olarak, kendi cevabınızı verebilir ve kabul edebilirsiniz.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
Yedekleme sunucusunda iki NIC var mı, yoksa bir tane eklenebilir mi? Bu durumda ağlar arasında konuşmak için endişelenmenize gerek yoktur; Sunucudaki her ağ için bir arayüze sahip olabilirsiniz!
katma yazar Tedwin, kaynak

3 cevap

Ekli bir araya getirilmiş hızlı bir çizimdir.

Bir çizim göremiyorum. Yüklemeyi unuttun mu yoksa tarayıcım oynuyor mu?

Her ağda, her ağ için bir Cisco 2960 katman 2 anahtarı vardır.   Aynı yer. Bunlar iki ayrı ağ. Bir bağlantı var   Her biri bir servis sağlayıcı yönlendiriciye Servis sağlayıcı   bize yönlendiricileri üzerinde iki arayüz sağladı, her ağ için bir tane.   Her anahtardaki varsayılan ağ geçidi, IP’nin iç arayüzüdür.   yönlendirici. Servis sağlayıcı yönlendirici, önceki tüm yönlendirmeleri yapar.   WAN üzerinden veri merkezimize gönderiyoruz.

ISS yönlendiricisinin iki ağda da bir ayağı olduğundan, bu yönlendiriciyi kullanarak ağlar arasında yönlendirme yapmalısınız. Herhangi bir ek ekipman satın almanız veya ek bir ağ kartı kullanmanız gerekmez.

Bu teoriyi test etmenin iyi bir yolu, bir ağdaki PC'den diğer ağdaki yedekleme sunucusuna ping işlemi yapmaktır. Bu işe yararsa yedekleriniz de işe yarayacaktır.

2
katma

Bunu katman-2'de yapamazsınız. Katman-2 yönlendiricileri veya IP'yi anlamıyor. Katman 3 aygıtı (yönlendirici) kullanmanız gerekir. Ağlar arasına bir yönlendirici koymanız gerekir. Katman-3 anahtarı bir yönlendirici içerir. İhtiyaçlarınızı değerlendirmek zorundasınız, ancak tek başına bir yönlendirici veya bir katman-3 anahtarı gereksinimleriniz için işe yarayabilir. Yönlendiriciler ağlar arasında rota kurar.

0
katma

Evet, yedek sunucuyu her anahtara takmanız yeterlidir. Açıkçası, yedekleme sunucusu her bağlantı için bir tane olmak üzere 2 NIC'ye ihtiyaç duyacaktır. Bu, katman 1 ve katman 2 bağlantısını önemser.

Yedekleme sunucusunu çevrimiçi yapmak için katman 3 veya IP adresleme ve yönlendirme ayarlamanız gerekir. DHCP'nin yedekleme sunucusunda devre dışı bırakılması gerekir. Her NIC'yi manuel olarak adreslemeniz ve sunucuya bazı ana bilgisayar yolları eklemeniz gerekir. Tercih edilen bir varsayılan ağ geçidi ve daha az tercih edilen bir varsayılan ağ geçidi, artı ilgili alt ağlara işaret eden diğer yollar.

0
katma