Yönlendirme bilgisi

Yönlendirme hakkında kafam karışık:

Bir dizi yönlendirme protokolü vardır. Bildiğim olanlar RIPv2 ve OSPF. Yönlendiricilerin birbirleriyle iletişim kurmasına ve yönlendirme bilgilerini paylaşmasına izin verir.

BGP'den ne haber? Bu protokol aynı zamanda birbiriyle iletişim kurar, değil mi? Ancak onlar da yönlendirme bilgilerini paylaşıyor mu?

Geri bildiriminiz için teşekkürler.

1
Herhangi bir cevap size yardımcı oldu mu? Eğer öyleyse, cevabı kabul etmelisiniz, böylece soru sonsuza kadar haşhaş olmayacak, bir cevap aramayacaktır. Alternatif olarak, kendi cevabınızı sağlayabilir ve kabul edebilirsiniz.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
Bir yönlendirme protokolünün tüm noktası, yönlendiricilerin yönlendirme bilgilerini paylaşabilmesidir.
katma yazar Ron Trunk, kaynak

2 cevap

2 tür yönlendirme protokolü vardır: -

IGP (İç ağ geçidi protokolü) - (aynı AS numarası arasında çalışır) (Aynı sayı, aynı yönetici veya şirket tarafından yönetilen cihazlar anlamına gelir). IGP protokolleri RIP, ISIS, OSPF, EIGRP'dir. Hızlılar ama çok esnek değiller ve binlerce yolu idare etmek için tasarlanmamışlar.

EGP (Dış Ağ Geçidi protokolü - farklı AS numarası arasında çalışmak için kullanılır. IGP'lerden daha yavaştır, ancak çok daha esnek ve rotaların lak'larını işleyebilir.

Ve evet BGP, yönlendirme bilgisini paylaşıyor. :)

1
katma
@RonTrunk aslında, şimdi yaklaşık 700k IPv4 önekleri var. Akran sayısı ile çarpın ve bu çok büyük bir sayıdır. IGP'ler genellikle çok sayıda yönlendiriciye iyi ölçeklenmez . BGP büyük sayılara ölçeklenebilir, çünkü çoğunlukla her yönlendirici (sadece ona bağlı olanlar) hakkında bilgi sahibi olmaz ve bir rota reflektörü kavramına sahiptir
katma yazar Neall, kaynak
Bir yan not gibi: tam internet yönlendirme tablosu yaklaşık yarım milyon yoldur. BGP bunu iyi halleder.
katma yazar Ron Trunk, kaynak
Bu nedenle, tüm yönlendirme protokollerinin yönlendiricilerin birbirleriyle iletişim kurmasına ve yönlendirme bilgilerini paylaşmasına izin verebileceğini söyleyebilirim.
katma yazar Monique Hanford, kaynak
Parlak! Yardımınız için teşekkürler.
katma yazar Monique Hanford, kaynak
düzeltme - IGP'ler binlerce rota HANDLE için tasarlanmıştır
katma yazar tar, kaynak
evet tüm yönlendirme protokolleri, farklı konumlar arasında en iyi yolu bulmaya yardımcı olur. Tüm yönlendirme protokolleri, kendi türdeki yönlendirme bilgilerini paylaşır.
katma yazar tar, kaynak
Rica ederim :)
katma yazar tar, kaynak

Yönlendirme protokolleri, aynı zamanda, tek bir varsayılan yoldan bilinen bilinen yönlendirme tablosuna kadar, birbirleri arasında farklı bilgi seviyelerini paylaşacak şekilde de yapılandırılabilir.

Multinational corporations use this approach on their global networks to provide fast routing at the local sites and stable WAN connections across the internet. LAN-IGP <-> WAN-BGP <-> LAN-IGP

0
katma