Bir NIC'de birden çok IP varsa, port IP veya NIC ile bağlanır mı?

Birden fazla IP adresi ile ilişkili bir NIC varsa, sadece bir merak. Bağlantı noktası bir IP veya NIC ile bağlanır mı?

Örneğin iki IP'ye sahip bir NIC'im varsa, 1) 192.168.8.18 ve 2) 10.1.11.240

192.168.8.18'de 1234 numaralı bağlantı noktasını açarsam, 10.1.11.240 numaralı bağlantı noktasında 1234 numaralı bağlantı noktasını da açabilirim veya NIC zaten 1234 numaralı bağlantı noktasına sahip olduğundan yasaklanmış olabilir.

Teşekkürler

3
Kısa cevap, evet, bunu yapabildiğiniz, ana bilgisayardaki tüm yerel IP'lere bağlanacak olan tipik varsayılanı kullanmak yerine iki IP'den birine açtığınız soketi açıkça bağlamanız şartıyla bunu yapabilirsiniz. Bu SE sorusu, yardımcı olması gereken daha ayrıntılı bir cevaba sahiptir: stackoverflow.com/questions/14388706/…
katma yazar Jeremy Gibbons, kaynak

3 cevap

Bir port açtığınızda, bir IP adresine bağlı olarak, bir soket denir. Daha sonra, birden fazla IP adresiniz varsa, her biri için, her zaman donanım izinleri varsa, bağlantı noktalarını açabilirsiniz.

Sorunuzla ilgili olarak, bu 2 bağlantı aynı anda kurulabilir. Aynı bağlantı noktasını kullanarak 192.168.8.18 ve diğeri 10.1.11.240 üzerinde çalışan bir servisiniz de olabilir.

192.168.8.18:1234
10.1.11.240:1234

OSI modeli hakkında daha fazla bilgi okursanız, "bağlantı noktasının" L4'e (taşıma katmanı) ve L2-L3'ün arasında NIC'lere bağlı olduğunu kontrol edebilirsiniz.

7
katma

Bir Ağ Arabirim Kartı (NIC) bir bağlantı noktasından ( Donanım bağlantı noktası ) oluşur ve benzersiz MAC adresiyle (örn. Görselleştirme gibi özel koşullar altında değiştirilebilen) bağlanır. Port sadece bir kablolama cihazıdır. Bir NIC kartında yerleşik bir port bulunur. Arayüz = NIC (port + diğer bileşen).

Bir arayüzde birden fazla ip adresi atayabiliriz. Tek bir birincil adres ve bu adrese bağlanan diğer adresler ikincil adreslerdir. İkincil IP adresi de yönlendirme protokollerinde tanıtılabilir veya ağ geçitleri olarak kullanılabilir.

Word "Port" is also used in software where it identify specific process or type of service.Software port number could be bind to any of reachable IP address.

1
katma
Bağlantı noktaları IP adreslerini değil, iletişim protokollerini (TCP ve UDP) bağlar. Bağlantı noktaları TCP ve UDP için katman-4 adresleridir. Bazı taşıma protokollerinde adres veya bağlantı noktası yok. IP adresi ile ilgisi yok.
katma yazar Ron Maupin, kaynak

IP soketleri, IP adresi, port numarası ve taşıma protokolünün bir kombinasyonuna bağlanır (bazı işletim sistemleri IP dışı protokoller için soketlere de izin verebilir, ben oraya girmeyeceğim). Bu IP adreslerinin aynı NIC ile ilişkili olup olmadığı tartışılmaz.

Evet, aynı arabirimde farklı adreslerdeki ayrı bir soketi (aynı veya farklı uygulamalardan) aynı bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz. Bu web sunucularında çok yaygındır.

Not1: Eğer bir soketi 0.0.0.0'a bağlarsanız, ayn yerel IPv4 adresi üzerinde bağlantıları kabul eder ve (bu soket mevcutken), IPv4 IP'leri üzerindeki bağlantı noktasına bağlanamazsınız (en azından ekstra soket seçenekleri olmadan). .

Not2: Bir soketi şu şekilde bağlarsanız: herhangi bir yerel IPv6 adresindeki bağlantıları kabul eder. İşletim sistemine, yapılandırmaya ve soket seçeneklerine bağlı olarak, herhangi bir yerel IPv4 adresindeki bağlantıları da kabul edebilir.

0
katma