Doğrudan gömülü kablo: fiber vs cat-5e/cat6

Bu soru için doğru yer değilse özür dilerim.

Bir binayı ev ofisine dönüştürüyorum. Yapı evden yaklaşık 175 metre uzaklıktadır. 240V güç hattı için bir siper kazıyoruz ve bir ağ kablosu eklemeyi planlıyorum, böylece evdeki rafa hızlı bir şekilde bağlanabiliyorum.

CAT-5e bunun için uygun mu? Tipik olarak, bir güç kablosunun yanında bir sinyal kablosu olmaz. 175 feet'in üzerinde, enterferansın/çapraz-konunun önemli olacağını düşünüyorum.

Ayrıca tek modlu fiber kullanmayı düşünüyorum. Kablo fiyatları makul ve güç hattından (önemli) müdahale için gerçek bir fırsat yok.

Öneriler? Bunun çözülmüş bir sorun olduğunu varsayalım, ancak Google kung-fu'm beni başarısız ediyor.

Ağ trafiğini güç hatları üzerinden göndermenize olanak tanıyan ancak kişisel deneyime sahip olmayan aygıtları gördüm: güvenilirlik veya performans.

Bu gönderi için kısa etiketler yüklüyorum.

4
1G, hiç bakır üzerinde hareket etme ihtimalinizdir. (evet, 10G ürün var ama deli fiyatlarla) Eğer 10G yapmak istiyorsanız o zaman cat6a veya daha iyi sadece fiber ile gidersiniz. Ve metal boru, sert boru anlamına gelmez.
katma yazar Neall, kaynak
"Zırhlı kablo" ara
katma yazar Neall, kaynak
lif en iyisi olurdu, ama cat5e muhtemelen uzun yıllar boyunca iyi olacak. Her servisi kendi metalize kanalında çalıştırın. (yerel bina kodu bunu zaten gerektirebilir.)
katma yazar Neall, kaynak
Evet ve optik modüller için alışveriş yapın. Anahtarlama ekipmanınız tarafından çalışmaya izin verilmesine ve hatta lif uzunluğunuza uymalarına izin verilmesine dikkat edin. 50m'lik bir uzatmada 80 km'lik cihazların kullanılması, optik alıcıların onları işe yaramaz hale getirme olasılığını artıracaktır. Oh, ve fiberdeki keskin kıvrımlar yok.
katma yazar Umber Ferrule, kaynak
Dış tesis (OSP) kablolama için çok şey var ve bu bir uzmanlık alanı. Doğrudan gömülü liflerin zırhlı, gevşek tüplü elyaf ihtiyacı vardır. En az 24 "veya don hattının altında, hangisi daha derinse gömülmelidir. Ayrıca uygun bir topraklama ve bağlamaya da sahip olmalısınız. Ulusal Elektrik Kodunun bunun hakkında söyleyecekleri çok şey var. bu senin için.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
Ben de Dallas'tayım. OSP kablolama ile ilgili bir çok sorumluluk var. Yıldırım, yerden büyük mesafeler kat edecektir. Kanal veya zırh, harika bir iletken. Yanlış topraklanmış OSP kablolaması ABD’de yasa dışıdır ve NEC’yi izlemeniz gerekir. Doğru şekilde gömmelisin. Farkında olmanız gerekir ki, Teksas'taki toprak hareket eder (ıslak olduğunda çok fazla şişer ve kuraklık sırasında çok fazla küçülür, bu yüzden bodrumlar çok nadirdir ve neden Teksas'ta çok fazla vakıf sorunu vardır) ve sonunda sonunda Doğru yapılmadığında kırık kablo ile.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
Fiber'in muhtemelen gideceği yol olduğuna katılıyorum. Harry Hines'de büyük bir tesisimiz vardı. Çeşitli taşıyıcılardan üç fiber girişi ile sunucuydum. Elyaf girişlerinden biri üç kanaldan oluşuyordu ve ikisi de değişen toprak tarafından ezildi ve lif bir arada kesildi. Taşıyıcı, kazmak için haftalarca kazma ve geçirme izni almalıydı.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
SM fiberine yatırım yapmaya gerek yok - MM genellikle daha ucuz olmalı ve birkaç yüz feet kendi aralığının içinde olmalıdır.
katma yazar Tedwin, kaynak
@RonMaupin Anladım - tavsiye için tekrar teşekkürler. Ağır araştırma modundayım. Kesinlikle burada ve başka yerlerde verilen tavsiyeye dayanarak kanal yapıyor. Yine de hala fiber ile gidiyor! :)
katma yazar user25890, kaynak
Tavsiye için herkese teşekkürler. 120 $ için sevk edilen 9/125'lik bir makaram var ve diğer bitler için iyi bir artı kaynağı var. Ayrıca bazı esnek bir kanalda CAT-6 (çünkü bazı kutularda, neden olmasın) ve koaksiyel çalışıyor.
katma yazar user25890, kaynak
@RonMaupin fiber için topraklama? Ayrıca, ben Dallas'tayım. Don hattının Çin’e yakın olduğunu düşünüyorum. Giriş için teşekkürler - NEC'i kontrol edeceğim. Bu işe yarayabilir ya da olmayabilir. Ama eğer yapmazsa, çok eğitimli bir başarısızlık olacaktır. :)
katma yazar user25890, kaynak
@RickyBeam Guess metal boru üzerinde okumak ve şeyler varsaymaktan vazgeçmem gerek. Fiber doğru yaklaşım gibi geliyor. Yardımınız için teşekkürler.
katma yazar user25890, kaynak
@RickyBeam Bu bağlamda kodlar doğrudan gömülmeye izin verir ve açmanın şekli (zig-zag çok) metal bir boruyu oldukça ilginç hale getirecektir. Ve sonra serin faktör var ...:/Düzenli olarak büyük dosyaları (2-6GB) hareket ettirmek zorundayım. Eğer sadece ~ 100Mb sağlayan bir şeyle uğraşırsam, kızgın kuşlar oynamak için çok zaman harcayacağım.
katma yazar user25890, kaynak

3 cevap

Kişisel deneyimlerimde "güç hatlarından kaynaklanan parazit", tasarımdan kaynaklanan parazit toplamaya karşı oldukça dirençli olan bükülmüş çift kabloya sahip gerçeklikten ziyade bir pazarlama efsanesidir.

Ama fiber 10'dan 10 kez doğru seçimdir.

Ana avantaj (pratik) - tam elektrik yalıtımı - veri hatlarında kızartma ekipmanı üzerinde hoş bir aydınlatma kaynaklı dalgalanma olmaz. Bunları sahiplenerek, ne kadar kısa olursa olsun, HER dış hat için lif tercih ederim. Bu da sizi mutlu ederse, muhtemelen efsanevi enerji hattı müdahalesine karşı bağışıktır.

Tek modlu fiber, şimdi ve gelecekte mümkün olan en yüksek bant genişliğini sunar ve nispeten ucuzdur. “RBR” (küçültülmüş bükülme yarıçapı) elyafını küçük göreceğiniz bir şarj için alabilirseniz bunu da tavsiye ederim. Aksi halde, fiber kurulumu sırasında bükülme yarıçapı konusunda dikkatli olun. Kısa bağlantılar için çok modlu fiberin "Bilgeliği", deneyimim gereği artık doğru olmayan maliyet argümanlarına dayanıyor ve tek modun çıkmayacağı eski haline gelecek.

Yüksek bant genişliği için uygun olan çok modlu fiberin maliyeti, liflerin uçlarında singlemode ekipmanının maliyetini büyük ölçüde aşmaktadır ki bu hiçbir anlam ifade etmemektedir. Kullanılmış ekipman satın alırsanız, fiyatlar daha da iyi olur. (2010 yılına kadar çoğunlukla SM fiber ile çok kısa bağlantılarla kaplanmış bir kampüstüm var, çünkü bu konuda matematik yaptım ve duvardaki yazıyı okudum. 1980'de SM ve MM fiberleri kurmuş olsaydınız SM fiberiniz hala iyi olurdu. ve MM fiberiniz zaten 3-4 kez deşarj edilmiş olurdu.)

5
katma
Bu iyi, farkı biliyor olmana sevindim, ama yorumum senin için değil. Farkı bilmeyen insanlar içindir. Ethernet ve fibrekanelin iki farklı protokol olduğunu bilmeliler, değil mi?
katma yazar Tedwin, kaynak
Fibrechannel tipik olarak SAN'lar ve sunucular arasındaki iletişim içindir ... ethernet'ten farklı bir protokoldür.
katma yazar Tedwin, kaynak
SM .vs için yaklaşık% 35 daha fazla. MM, kablo maliyetinden bu yana SM'yi daha ucuz hale getiren bütçeleme aşaması için yeni ürünler aldığımda (OM3 için% 100 daha fazla) önemli bir miktarın üzerine çıkmıştı. Gerçek satın alımda, SM 4 GB "fiberkanal" SFP'lerin, 1GB'lık ethernet anahtarlarımızla her biri ~ 5 dolarlık bir maliyetle uyumlu olduğu görülmüştür. Okulumuzun parasını alabilmesi için 10 GB'lık bir şeyin fiyatının düşmesini beklemek zorunda kalacağız ... ama fiber bunu destekleyecek ya da bir sonraki ne olursa olsun.
katma yazar quis, kaynak
Hayır Duh. Bununla birlikte, ethernet'i çalıştırmaktan oldukça memnun olan en az 3 farklı FC SFP'yi test ettim ve kullandım (bu özellik, özellik sayfalarında bile) - sadece hangi kutuya taktığınıza bağlıdır - bir FC kutusu veya bir ethernet kutusu. Kutu, protokolle ilgilenir ve SFP, kutu tarafından teslim edilen verilerle ilgilenir. Satıcınız bir e-tablodursa, overpriced satıcıya özgü SFP'lerle sınırlı olabilirsiniz, ancak bu sadece satıcınızın bir epitet olduğu anlamına gelir ve ilk etapta overpriced alternate epithet'i satın almamalıydınız - ya da henüz kaydolmak için kaydoldunuz. -Bunu yaptığınızda onlardan başka bir şey yok.
katma yazar quis, kaynak

Fiber kullanmanın en az birkaç nedenini düşünebilirim:

  • Daha yüksek bant genişliği
  • Güç hatlarından sıfır girişim
  • Artık bir bakır kablodan daha hızlı bir ortama yatırım yapmak ve daha sonra yükseltmek istediğinizde birkaç yıl içinde tüm işleri tekrar yapmak zorunda kalmak daha iyidir
1
katma

Çoğu ev ağında, cat5e her zaman gigabit hızları için ortam olarak seçilir veya 10Gbit/s bağlantılarını istiyorsanız, mesafe çok uzun olmadığında CAT6 iyi bir seçimdir. Kuşkusuz, gelecekte bant genişliği keyfi için tek modlu fiber veya çok modlu fiberler tamamdır. Bu arada, bütçen ne?

0
katma