SFP kullanarak farklı anahtar markalarını istifleme/uplink yapmak mümkün mü?

Üzgünüm, bu aptalca bir soru olsa da, ağ kurmak için tamamen yeni biriyim.

İki anahtarın (DELL) iki tanesi uzun bir salon boyunca SFP'ye (fiber) bağlı, geri kalanı da anahtarların arkasındaki eski istifleme kablosuyla istiflenmiş.

Böyle bir şey:

Sketch of the network Would be possible to buy Cisco Catalyst switches (or other brands) and stack/uplink them to the existing DELLs via SFP?, the idea would be to replace the old Dell ones (with the old stacking cable), but depending on the compatibility of the SFP to link the two switches via Fiber.

SFP sadece optik fiber ile çalışır?

Bilgelik paylaştığınız için teşekkür ederiz!

0

3 cevap

Evet, SFP kullanarak uplink anahtarının farklı markasını yapabilirsiniz.

Bu bağlamda istifleme terimi, birkaç anahtarın tek bir işlem olarak işlev gördüğünü belirtir. Bu her zaman tescilli (ve modele bağlı) bir özelliktir ve sadece aynı markanın anahtarları ile yapılabilir (ve hepsi değil).

SFP yalnızca fiberle çalışmaz:

  • bakır dönüştürücülere SFP var, böylece UTP kablosunu 2 SFP bağlantı noktası arasında veya standart bir NIC'yi bir SFP bağlantı noktasına kullanabilirsiniz. Bunun tüm anahtarlarda desteklendiğinden emin değilim ve SFP + (10Gbs) bağlantı noktalarını kullanırken bu, bildiğim kadarıyla gigabit (1Gbs) değerine düşecektir.

enter image description here

  • "doğrudan bağlantı kablosu" var. Bunlar, her iki uçta sfp (+) konektörlere sahip (genellikle) kablolardır. Kısa mesafelerde (aynı odada) kullanılabilirler ve 10G hız için vardırlar. Farklı markaların anahtarları arasında kullanılabileceklerinden emin değilim.

enter image description here

7
katma
Bu doğru cevap
katma yazar Ron Royston, kaynak

Farklı marka anahtarları SFP modülleri tarafından uyumlu kablolarla bağlanabilir. SFP, yaygın olarak kullanılan fiber ile sınırlı olmayan çeşitli kablo türlerinde çalışabilir. Ayrıca, iletim ortamı olarak Cat 5'i alan RJ-45'li 1000BASE-T alıcı-vericileri gibi bakır alıcı-vericiler de bulunmaktadır.

1
katma

Evet, çoğu kurumsal anahtar üzerindeki SFP, yüksek hızlı fiber uplink için MOST COMMONLY olarak kullanılır. Bu amaçla oradalar. Açıkçası, bunu yapmak için modüle ihtiyacınız var.

Uzun mesafeli olarak, SM optik modülleri değil, SM'yi kastediyorsunuz.

1
katma