Yarım dubleks ve Tam dubleks arasındaki fark

İletim modunda Half duplex ve Full duplex arasındaki fark nedir?

3
Bunu kendin araştırmayı denedin mi? Çeşitli mevcut wbsitlerde bol miktarda açıklama mevcuttur.
katma yazar SitWalkStand, kaynak
Burada çok basit.
katma yazar Jurassic_C, kaynak

2 cevap

Yarım çift yönlü iletişim, yalnızca bir tarafın bir anda konuşabileceği iletişimi tanımlamak için kullanılır. Bir taraf verilerini iletmeyi bitirdiğinde, diğer taraf cevap verebilir. Bir seferde sadece bir düğüm konuşabilir. Her ikisi de aynı anda konuşmaya çalışırsa, ağda bir çarpışma meydana gelir. Anlayabileceğiniz gibi, bu iletişim yöntemi çok verimli değildir ve daha büyük miktarlarda veri göndermek/almak için daha fazla zaman gerektirir. Ağ ortamının (koaksiyel kablo) ve donanım ekipmanının (hub) kısıtlamaları nedeniyle eski ağlar yarım dupleks modda çalışırdı.

Tam çift yönlü, her iki tarafın aynı anda veri gönderip alabildiği iletişimi tanımlamak için kullanılır. Bu durumlarda çarpışma tehlikesi yoktur ve bu nedenle veri aktarımı çok daha hızlı tamamlanır.

1
katma

Yarım duplex aynı anda gönderilemez ve alınamaz. Ayrıca çarpışmaları (CSMA-CD) saptamak ve işlemek için algoritmalara sahiptir. Telsiz veya telsiz gibi düşünün, sadece bir ağda.

Tam çift yönlü aynı anda gönderebilir ve alabilirsiniz. Bunu bir telefon olarak düşün.

Ortaya çıkabilecek bir sorun bazen neredeyse hiç gerçekleşmemesi gereken bir 100 Mbps yarı çift yönlü bağlantı göreceksiniz. 100 Mbps bağlantı büyük olasılıkla çarpışmaları tespit edemeyeceğinden (tam çift yönlü olmasını bekler), çok yavaş olabilir.

Bu, normalde bir tarafın 100/tam olarak ayarlandığı ve diğer tarafın otomatik olarak yeniden ayarlandığı zaman gerçekleşir. Otomatik olarak ayarlanan taraf, dupleksin ne olduğunu algılayamayacaktır (çünkü diğer taraf sert ayarlanmış olduğundan) ve yarım dupleks kullanın.

Yani, eski ekipmanlarda oldukça sık yarı yarıya göreceksin, 100/yarısı görürseniz çok şüpheli olun çünkü muhtemelen dubleks bir uyumsuzluğa bakıyorsunuzdur.

1
katma