IPv6 için ağ bitlerini hesapla

255.255.128.0 için 17 gibi IPv4 adresleri için ağ bitlerini alabilirim. Benzer şekilde, IPv6 adresleri için bunu nasıl hesaplamalıyım?

ffff: ffff: ffff: ffff: 0: 0: 0: 0 veya ffff: ffff: ffff: ffff :: alt ağ maskem varsa ağ bitlerini bulmalı mıyım?

Ayrıca, alt ağ maskesi için ağ bitlerinin IPv4 durumunda maksimum/32 olduğunu buldum. IPv6'nın maksimum sınırı nedir ve bunun sebebi nedir?

0
Tam olarak aynı şekilde yapılır ... bitleri sayın . 255 (altıgen FF) 8 bittir. IPv6 asla bir ağ maskesi olarak yazılmayacaktır; bir/## CIDR gösterimi olacaktır.
katma yazar Neall, kaynak
Herhangi bir cevap size yardımcı oldu mu? Eğer öyleyse, cevabı kabul etmelisiniz, böylece soru sonsuza kadar haşhaş olmayacak, bir cevap aramayacaktır. Alternatif olarak, kendi cevabınızı sağlayabilir ve kabul edebilirsiniz.
katma yazar Ron Maupin, kaynak

1 cevap

Çok az istisna dışında IPv6, /64 ağlarını kullanacaktır: Network ID için 64 bit ve Interface ID için 64 bit. Bir ana makine adresi için /128 ve bir noktadan noktaya bağlantı için /127 veya /126 görebilirsiniz. /64 'den daha az bir şey gördüğünüzde, ör. /48 , /64 ağlarına bölünecek bir ağ bloğu görüyorsunuz.

IPv6 notasyonu sadece ağ maskesi değil CIDR gösterimini kullanır. IPv4 adresleri 32 bittir, bu yüzden maksimum maske uzunluğu /32 . IPv6 adresleri 128 bittir, bu yüzden maksimum maske uzunluğu /128 'dir.

RFC 4291, IP Sürüm 6 Adres Mimarisi ve RFC 5952, IPv6 Adres Metin Temsili İçin Bir Tavsiye .

2
katma
Onun anlamadığı/64 BS ile kirletmeyin. IPv6 adresi 128 bittir. Hiçbir şey ağın boyutunu size bildirmezse, herhangi bir varsayım yapamazsınız yapamazsınız . SLAAC önek uzunluğunu === 64 talep eder, ancak ağınız istediğiniz herhangi bir boyutta olabilir . Çok fazla salak, bu boğa yüzünden 64 bitin ötesinde bir şey ummak zorunda olmadıklarını düşünüyor. (Bu salaklardan bazıları kırık donanım tasarlamıştır.)
katma yazar Neall, kaynak
(çeviri: SLAAC kullanmak istemiyorsanız veya android cihazları ağınızdan uzak tutmak istiyorsanız, o zaman bir/64 LAN kullanmayın.)
katma yazar Neall, kaynak
PE, SLAAC ("uzatma") üzerine kurulmuştur, bunun dışında, diğer önek uzunlukları ile çalışamayacak teknik bir neden yoktur. (ve kodu değiştirirseniz, yapar ) Ben çok, MANY yıl boyunca 64 önek olmayan LAN'ları sorunsuz çalışıyorum. (Ayrıca, Google'ın DHCPv6'yı yapmayacağı için, ağı ağa bağlı tutmak için özellikle yapıldı.) SLAAC bu boku yarattı; Diğer parçalara sızan zehirin görülmesi sürpriz olmamalı. Onların gerekçelerinin, tekrar tekrar değiştirilmiş olan RFC'lerin değişmesi hakkında ne kadar sarsıldığını seviyorum.
katma yazar Neall, kaynak
IPv6 ağlarının hepsi aynı boyutta olduğu için, gerçekten buna daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır: /64 . Hex'i, ikiliye ondalıktan çok daha kolay olan ikiliye dönüştürebilir ve soldan CIDR gösterimi içindeki bit sayısını sayarsınız. Değişen ağ boyutlarına sahip olmadığınız için bu konuya fazla da fazla yaklaşmayın.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
@RickyBeam, bazı adresler, tanım olarak /64 (örneğin, Link-local, ULA, vs.). A/64 dışındaki bir alt ağ önek uzunluğunun kullanılması, ND, SEND, Gizlilik Uzantıları, Mobil IPv6, PIM-SM w/Gömülü RP, SHIM6, DHCPv6 ve DAD bölümleri dahil, SLAAC dışındaki IPv6 özelliklerinin çoğunu kesecektir. IPv6 Adreslemesinde 64-bit Sınırın RFC 7421Analizi oldukça adil ve dengeli bir tartışma sağlar. /64 'i kullanmanın artıları ve eksileri.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
Cevap için teşekkürler. Yani, IPv6 için CIDR bitleri hesaplamak için bir yol var mı, hex onaltılık ve sayıları sayma dönüştürmek gibi?
katma yazar user25777, kaynak