SVI özellikli yönlendirme ile Katman 3 Anahtarından bir Yönlendiriciye çıkmak

Bir ağ simüle etmeye çalışıyorum, L3 Anahtarı'ndan çıkmak ve dış ağa yönlendirmek için yönlendiriciye gitmek için trafiği yönlendirmede sorun yaşıyorum. (Sadece varsayılan bir rota veya başka bir şey ayarlamadan başka, geçişin yönlendirme özelliğini kullanmak istemiyorum ...)

Uzun Açıklama:

enter image description here

Şimdi anladım ki, L3 Switch'i yönlendirmeyi yaparak bunu yapmanın bir yolu var, ama bunun olmasını istemiyorum. L3 anahtarının, yalnızca sahip olduğu VLAN'lar arasındaki VLAN trafiğini yönlendirmesini istiyorum. Varsayılan olarak tüm diğer yabancı trafik yönlendirmek için yönlendiriciye teslim edilmelidir. Bunun, L3 Switch'in yönlendirme tablosunda yabancı ağın tüm yollarını girmeksizin yapılmasının bir yolu var mı?

1
Varsayılan bir yol kullanabilirsiniz. Neden bunun, anahtarın yönlendirme özelliğini kullanmadığını düşünüyorsunuz? VLAN'lar arasında yollarsa yönlendirir, ancak şemaya göre yönlendiricideki yönlendirme gerçekleştiği için yönlendirme olmamalıdır ve siz geçişe geçiyorsunuz. Sorguyu yönlendirici ve anahtar yapılandırmalarını içerecek şekilde düzenlemelisiniz.
katma yazar Ron Maupin, kaynak
Ne yapmaya çalıştığın bana açık değil. Anahtarın yönlendirilmesini istemiyorsanız, tüm VLAN'ları yönlendiriciye yönlendirmeniz gerekir. Anahtarın VLAN'lar arasında yönlendirilmesini isterseniz, anahtarda yönlendiriciye işaret eden varsayılan bir yola ihtiyacınız vardır.
katma yazar Ron Trunk, kaynak
@Ron Maupin, sorumun çok zayıf bir şekilde tarif edildiğini anlıyorum. Ve sonraki sorularımdan konfigürasyonları ekleyeceğim. Bir daha tekrar ifade etmeye çalışacağım. L3 anahtarının sadece vlans arasında geçiş yapmasını ve herhangi bir ağ için herhangi bir paketin doğrudan (varsayılan olarak) anahtara gönderilmesini istedim. Bunu kaç yöntemde yapabileceğimizi bilmek istedim. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi verirseniz, bana belirli bir yöntemi kullanmanın artılarını ve eksilerini söyleyin. Minnettar olurdum.
katma yazar asjad chaudharyJ, kaynak
@Ron Trunk Sorununun çok zayıf bir şekilde tarif edildiğini anlıyorum. Bir daha tekrar ifade etmeye çalışacağım. L3 anahtarının sadece vlans arasında geçiş yapmasını ve herhangi bir ağ için herhangi bir paketin doğrudan (varsayılan olarak) anahtara gönderilmesini istedim. Bunu kaç yöntemde yapabileceğimizi bilmek istedim. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi verirseniz, bana belirli bir yöntemi kullanmanın artılarını ve eksilerini söyleyin. Minnettar olurdum.
katma yazar asjad chaudharyJ, kaynak

2 cevap

Bulunduğunuz şeyi elde etmek için anahtarda dört SVI'ya (VLAN arabirimi) ihtiyacınız olacak. SVI'ler aşağıdaki gibidir:

  • VLAN 2
  • VLAN 3
  • VLAN 4
  • VLAN 100 (veya seçtiğiniz başka herhangi bir sayı)

İlk üç VLAN, anahtarın bu üç VLAN için yönlendirme yapmasına izin verir. Dördüncü VLAN, anahtar ve yönlendirici arasında yönlendirme için kullanılır. Bu VLAN aracılığıyla, anahtar cadı üzerindeki bir varsayılan rotayı, bir sonraki atlama adresi olarak yönlendiricinin IP adresine yönlendirmeniz gerekecektir.

VLAN 100'ü kullanmak yerine, anahtarın gi0/1 arabiriminde "no switchport" komutunu verebileceğinizi ve bunun yerine bir katman 3 arayüzü olarak kullanabileceğinizi unutmayın.

2
katma
Hiç endişe @cRAYonhere. Varsayılan yollar hakkında anlamadığınız hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Ayrıca, anahtar ve yönlendirici arasındaki bağlantı için hangi adresleri kullandığınızı bana bildirir misiniz?
katma yazar William S. Godfrey- S.E., kaynak
Açıklamamın her ne kadar tehlikeli olsa da @OzNetNerd teşekkür ederiz. Benim amacımı yakaladın. İkinci "switchport" yöntemini kullandım ve mükemmel çalışıyor. Sorunlu değilse, varsayılan yol işinin nasıl çalışacağını ayrıntılı olarak açıklar mısınız? Tekrar teşekkürler.
katma yazar asjad chaudharyJ, kaynak
Tüm yapılandırmalar için paket izleyici dosyasına bağlantıyı paylaştım, sadece ips'in atanmasını görmek istiyorum, ayrıca bir .png dosya bağlantısı ekledim. Ekler .pkt . png
katma yazar asjad chaudharyJ, kaynak

Bunu kaç yöntemde yapabileceğimizi bilmek istedim. Eğer yapabilirsen   lütfen bu konuda daha fazla detay verin, bana   özel yöntem.

Esasen iki yöntem vardır:

  • Tüm alt ağlar için anahtardaki statik yolları yapılandırmıyorsunuz anahtara bağlı.
  • Bir yönlendirme protokolü yapılandırın, böylece anahtar ve yönlendirici exchange yönlendirme bilgisi.

Her yöntemde, varsayılan bir yol kullanma veya bilinen tüm yolları yapılandırma/reklam yapma seçeneğiniz vardır.

Tam bir İnternet yönlendirme tablosu 500.000'den fazla rota olduğundan, varsayılan yol en mantıklıdır. Daha da önemlisi, anahtarınızın yalnızca basit bir yönlendirme kararı alması gerekiyor: yerel olarak bağlı olan veya olmayan bir hedef mi? Ek yönlendirme bilgilerine gerek yoktur.

Statik bir varsayılan yol yapılandırırsanız veya yönlendiricinin bir yönlendirme protokolü üzerinden varsayılan yolu tanıtması size kalmış demektir.

1
katma