Zeytin, vMX ile aynı mıdır?

Geçmişte JunOS'yu öğrenmek için ev laboratuvarında JunOS Olive'i kullandım.

Ama Juniper'ın vMX adında bir şeye benziyor. Bu vMX ile karşılaştırılabilir mi?

Açıkçası, onun özgür değil, ama öğrenme amaçlı (ardıç yönlendiricileri ve anahtarları öğrenmek) vMX aynı mı, hatta Zeytin'den daha mı iyi olurdu?

0
Herhangi bir cevap size yardımcı oldu mu? Eğer öyleyse, cevabı kabul etmelisiniz, böylece soru sonsuza kadar haşhaş olmayacak, bir cevap aramayacaktır. Alternatif olarak, kendi cevabınızı sağlayabilir ve kabul edebilirsiniz.
katma yazar Ron Maupin, kaynak

2 cevap

Junos Olive, geliştirme amaçlı olarak Juniper tarafından geliştirilen gayri resmi ve desteksiz bir imaj/versiyon. VMX'e gelince, "tam özellikli, sanallaştırılmış bir MX Serisi 3D Evrensel Kenar Router" (Juniper'den alıntı). Sanallaştırılmış bir MX yönlendiricinin bir bulut/sanal ağ ortamında kullanılmasını sağlayan resmi ve desteklenen bir üründür. Bu nedenle, fiziksel bir MX yönlendiricisi için kullanılabilen tüm özellikler/komutlar vMX'te mevcuttur.

Juno Olive, vMX iken tamamen çalışan bir sürüm olarak asla inşa edilmedi. Olive'in (veya Junos'un daha güncel bir sürümü) eksik özelliklerinden bazılarına ihtiyacınız varsa, vMX iyi bir çözümdür (ancak bunu yüklemek için bir hiper yöneticiye ihtiyacınız olacaktır). Aksi takdirde zeytin yeterince iyi olmalı.

2
katma

VMX'i çalıştırmak için GNS3 ağ simülatörünü kullanırsanız: 14.1R4.8 (veya daha eski) sürümlerini kullanın. 15.1 ile başlayan vMX, iki VM'ye ayrıldı ve artık GNS3 ile çalışmıyor.

1
katma
Lütfen neden (sizce) daha iyi olduğunu düşünün.
katma yazar SitWalkStand, kaynak
Ayrıca, öncelikle fikir bazlı cevap burada konu dışıdır. Cevabınızın neden sadece sizin fikriniz olmadığını açıklamanız gerekiyor.
katma yazar Ron Maupin, kaynak