Bilim felsefesinde denetleme, topraklama ve ortaya çıkış arasındaki ilişkiler nelerdir?

Öyleyse, kimsenin bana (felsefe) topraklama kavramlarıyla ve bilim felsefesindeki modern tartışmalarda ortaya çıkmasıyla yardım edip edemeyeceğini merak ediyorum. Onlar ve bunlar arasındaki ilişki nedir? Herhangi bir makale ya da sadece düşünce?

8
Phil.SE'ye hoş geldiniz! Zemin ve ortaya çıkma koşulları üzerinde biraz daha fazla detaylandırmaya değer olabilir; örneğin, onlara rastladığınızda, belirli bir filozof veya felsefeye özgüdürler; veya terimlerle neden ilgileniyorsunuz? Mesela Grund , Heidegger tarafından Metafizik konulu derslerinde kullanılan bir terimdir - ki bu da yer, akıl ve vakıf olarak tercüme edilir - fakat bu sizin düşündüğünüzden çok uzak olabilir. ..
katma yazar Shane Arney, kaynak

1 cevap

Görünüşe göre, "topraklama" metafizik tartışmalarda yeni bir seçim kelimesidir, felsefi bir Topraklama ve Acil Durum Konferansı vardı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Glasgow'da düzenlendi. Bu, bilimi indirgemenin daha temel olanlara ve en sonunda fizikçiliğe indirgeme ya da indirgemecilik olarak bilinen bilimsel gerçekçiliğin orijinal programı olan fiziğe olan ümitlerine bir tepkidir. Orjinal replasman denetimliydi, kompozit nesnelerdeki değişimler, fiziksel alt tabakalarında hiçbir değişiklik olmadan gerçekleşemezdi, fakat denetleme, pek çok filozofu gerçekçi eğilimlerle tatmin etmek için çok zayıf ve çok belirsiz bir fikir olduğunu kanıtladı.

"Topraklama", görünüşte hala bir düşüşten ibaret olan, görünüşte daha güçlü bir ilişkidir. Onu denetleme açısından ifade etme çabaları başarısız olduğu için, Fine, Rosen ve Schaffer kısa süre önce bunu bir ilkel olarak ele almayı önerdi. "Topraklama" nın ifade etmesi gereken, bazı devletlerin/süreçlerin "başkalarına" veya "metafiziksel olarak" diğerlerine "bağlı olduğu ve bu nedenle, onları metafizik olarak" oluşturan "diğerlerinin" üstünden ve üstünde "olmadıklarıdır. Uygulamada, topraklamanın istatistiksel bir ilişkiyi ve nedensel bağımlılığı bir bilimsel açıklama biçimi olarak tamamlaması beklenir. Ortaya çıkış geleneksel olarak düşüşün tersi, daha düşük seviyeye indirilemeyen daha yüksek seviyeli süreçlere “acil” denir, topraklama epistemik ortaya çıkış ile tutarlıdır, ortaya çıkışımız, gerçek metafiziksel ortaya çıkış dışlanır.

Paradigmatik bir örnek, zihinsel durumların beyin devletlerinde “topraklanmış” olmalarıdır. Bunlar, nedensel bir bağlantıdan ya da doğrudan bir indirgemeden farklı bir şekilde bağlantılıdırlar, fakat yalnızca denetleme ya da korelasyondan daha belirleyicidirler. Gerçekçilik Sorusunda İyi Olanlar", bu fikri Aristoteles'e kadar izler: " temel olmayan veya topraklanmış olanın makul bir şekilde alındığı metafizik senaryoları hayal etmek mümkündür." Bu durumda, Aristoteles suyun doğası hakkında haklıdır ve hem süresiz olarak bölünebilir, hem de içinden geçerek suya dönüşmüştür . Bu, Kant, Hegel, Husserl ya da Heidegger tarafından bir gerekçelendirme kaynağı olarak “zemin” in kullanılmasından biraz farklıdır, bilginin bir şeye (kategoriler, saf sezgi, burada-olmak), ama onun neden olduğu bir şeye dayandığını söyler.

Metafiziksel Bozuklukta Dupré alaylı bir şekilde denetleme konusuna dikkat çekti, " eğer bu bağımlılık tamamen gizemli değilse, muhtemelen mikroskobik bir bilgi birikiminden makroskobik çıkarımı mümkün kılacak bir takım gerçekler vardır, belki de bu gerçekleri bile bilmemeliydik. Fakat Tanrı'nın, onları tanımak için var olması gerektiğine inanıyorum ". Topraklama, bu ilişkiyi esasen indirgemeyle değiştiriyor, sadece kendimizi açıkça göstermek zorunda kalmamızı sağladığımızdan, “teoride” semantik olarak değil, “gerçeklikte” metafizik olarak gerçekleştiği için çıkarıyoruz. Bu, Russell'ın sözlerinde, " dürüst işe yarayan hırsızlık avantajları " nın bir yüzüğüne sahiptir. Topraklamanın bundan daha fazlasını sunabileceği görülecektir.

Jessica Wilson'un eleştirel incelemesi Topraklama Teorisi.