Biri gerçekten doğru olan bir şeye inanmaya zorlanırsa, gerçekten kandırıldınız mı?

Burada, tüm mantıksal yanlışlıkları kapsayan ikna yöntemi olarak zorlama yapılır; yalan, ihmal ya da bezeme ile yalan; duygusal ve mantıksal olarak mantıksız argümanlar; ve fiziksel tehditler. Aldatılmak, doğru olmayan bir şeye inanmaya yönlendirilir. Eğer birisi zaten doğru olan bir şeye ikna olmuşsa, fakat bunun yanlış sebepler için doğru olduğuna inanıyorlarsa, aldatılmışlar mı? Başka filozoflar bu soruyu tartıştı mı?

0
Bu soruda kullanılan “karar verilen” tanımından, başlık sorununun cevabı, bariz bir “hayır” dır.
katma yazar Dave, kaynak

1 cevap

Geleneksel bilginin tanımı doğrulanmış gerçek inanç olarak adlandırılır . Bir kişi P, aşağıdaki üç şartın yerine getirilmesi durumunda bir “A” gerçeği hakkında bilgi sahibidir:

  • A doğru
  • P, A
  • olduğuna inanıyor
  • P'nin A'ya inanma nedenleri haklı/rasyoneldir.

Bahsettiğiniz senaryoya göre, kişi inancında haklı çıkarılmaz, bu yüzden tanımladığınız durum aslında aldatma olarak sayılırdı. Aşağıdaki gerçek dünya senaryosunu göz önünde bulundurun: Hasta bir kişi, onun besinlerinden arta kalan bir ilacı satıyor. İlaç gerçekten etkilidir, ancak ona ilaç satan kişi, ilacın Jedi Force'u kullanarak çalıştığını söylemiştir. Açıkçası hasta hasta, onun Güç tarafından iyileştirildiğine inanmak için haklı değil ve ona ilaç satan kişi, bu sahte inancı elinde tutmasına neden olarak, onu aldatmayarak aldattı.

İncelemek isteyebileceğiniz yakın ilişkili bir konu, bazı durumlarda, Gettier'ın problemi dir. Bir inanç haklı ve doğru olabilir, ama yine de bilgi olarak sayılmaz.

2
katma