Heidegger "hayat" kelimesini tedavi eder mi?

Heidegger'in yaşam sözcüğünü tedavi ettiği bazı referanslar olup olmadığını bilmek isterim. Heidegger hayat hakkında ne diyor ve nerede?

1
<İ> lebenswelt var (hayat-dünyası), ama bu Husserlian; Heidegger Husserl'in bir öğrencisiydi, o yüzden orada bir bağlantı olabilir.
katma yazar Shane Arney, kaynak
Senin sorunun çok genel. Heidegger'in idiyosinkratik terminolojisi, bildiğim kadarıyla, Husserl'den lebenswelt almış olsa da, “yaşamı” önemli ölçüde kullanmaz. Belki de SZ'nin bir PDF veya çevrimiçi versiyonunu arayabilirsin. Belli ki, 1929- 3030 derslerinde biyolojiyi tartışıyor, Darwin'e, teleolojiye ve mekanistik "yaşam bilimleri" fikrine karşı çıkıyor. Belki de, varlıkların şemasındaki "hayvanlar" referanslarını aramak için daha iyisini yaparsınız.
katma yazar Nelson Alexander, kaynak
Heidegger'in “Varlık ve Zaman” adlı kitabı, insan hayatı ile ilgili temel kavramları olan “Dasein” ile değil midir?
katma yazar Nodey The Node Guy, kaynak
Soru insan hayatı için değil, kelime hayatı içindir.
katma yazar RevNoah, kaynak

1 cevap

Heidegger hayatın her yerinde olduğu gibi Life ( Leben ) sözcüğünü kullanır (çoğumuzun her hacminde en az bir kez görülür), ama kelimenin kendisi bir terminolojisinde özel bir yer. O yerlerde başka filozofların kelimeyi (Aristoteles, Hegel) kullanmasını ifade eder. Bazı ilgili etimolojiye bakar; ör., Er-Leben .

1
katma