Stres testi için tarihsel senaryo analizi

2007-2008 ABD krizini üstlendiğim VAR'ı hesaplamak için tarihsel senaryo analizi yapıyorum. Bu konuda iki sorum var:

1) 2008 krizinde daha yüksek volatiliteye sahip hisse senedi fiyatları almak zorunda olduğumuzdan, portföyümdeki stoklardan birinin mevcut olmaması veya bu kriz sırasında fiyatların mevcut olmaması durumunda ne olacak? Bu durumda ne yapmamız gerekiyor? O stoğu görmezden gelmeliyiz? Lütfen diğer varlık sınıfları için de bonolar için de öneriniz.

2) İlgili varlık sınıfı için hangi piyasaya maruz kalmam gerekiyor? Yani 2008 krizi sırasında hesaplanan maruz kalmayı mı yoksa bugünkü pazara maruz kalmak mı?

P.S - VAR'ın yanı sıra VAR'ın hesaplanması için varyans kovaryans matris modelini kullanıyorum.

1

1 cevap

Geçmiş dönemlerde yeterli veriye sahip olmayan stoklar için, bir yaklaşım bir proxy kullanmak olacaktır (yani, proxy iadeleri = 0 olması durumunda, beta * vekil iadeleri - vekiliniz nakittir). Portföyünüzdeki varlığın ağırlığına bağlı olarak, varlığın analizden hariç tutulması, söz konusu varlık için mükemmel bir vekil olmasa bile iyi bir fikir olmayabilir.

Bunu kullanmanız gereken piyasa riski ile ilgili olarak şu anki geçerli olanı (yani, mevcut hisse adedi yerine varlıklarınızın mevcut ağırlığı). Portföy inşaatında hisse senetleri yerine $$$ tahsisini düşünürsünüz.

3
katma