vadeli fiyat ile gelecekteki fiyat arasındaki fark

Hull’un “Seçenekler, Vadeli İşlemler ve Diğer türevler” kitabında yazar şunları söyledi: Dayanak varlığın S fiyatı ile faiz oranı arasında güçlü bir korelasyon olduğu zaman, gelecekteki fiyat aynı sözleşmenin vadeli fiyatından biraz daha büyüktür.

Onun açıklamasını bu varsayım altında anlıyorum.

Öyleyse, gerçek bir dünyada, iki sözleşmenin eşit olması halinde aynı dayanak varlık için gelecekteki fiyattan daha büyük hisse senedi veya tahvilin fiyatı mı?

Çünkü bildiğim kadarıyla, tahvil fiyatı veya hisse senedi fiyatı genel olarak faiz oranı ile negatif olarak ilişkilidir.

Ben haklı mıyım

(Aslında, çoğu yatırım varlığının faiz oranı ile negatif ilişkili olduğunu düşünüyorum, çünkü insanlar faiz oranı düşük olduğunda daha fazla gelir elde etmek için daha fazla risk alacaktır.)

2

1 cevap

Hisse senetleri için, vadeli işlem sözleşmeleri, vadeli işlem ve forwardlar arasında önemli bir düzeltmenin bulunmadığı kadar kısa. Her halükarda, özkaynaklar ve oran ortalamaları arasındaki düzeltme, uzun vadede sıfıra oldukça yakındır.

Tahvil için, açık olarak, oranlarla büyük bir negatif korelasyon vardır. Bununla birlikte, bir kez daha, işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinin çok kısa olduğu ve düzeltmenin hala ihmal edilebilir olduğu belirtiliyor.

Eurodollar kontratı, dışbükey düzeltmenin oldukça önemli olduğu vadeli işlem sözleşmesidir. Çünkü sözleşmeler uzun vadeli, oranlarla yüksek negatif korelasyon gösteriyor.

1
katma