Referans oranı risksiz oranlardan farklıysa, Swap oranı hesaplaması

Bir takas oranı bulmak istiyorum, burada yüzer Libor + x bp'nin sabit olduğu bir IRS için. Libor eğrisi olmayan risksiz bir eğrim var. Ayrıca libor oranlarına da sahibim.

Swap oranını ve x değerini nasıl hesaplayabilirim?

3

2 cevap

Bu aslında bir "standart" takas fiyatlandırmasından farklı değil. Par swap oranı, “c” den çözüldü. $$ \ sum_ {i = 1} ^ n c \ cdot \ delta_i \ cdot d (t_i) = \ sum_ {j = 1} ^ N \ Delta_j \ cdot (l_j + x) \ cdot d (t_j). $$

Sol taraf sabit ödemelerin bugünkü değeridir, burada $ n $ sabit ücret ödemelerinin sayısıdır, $ \ delta_i $ her dönem için gün sayımı kesiridir, $ d (t_i) $ iskonto faktörüdür. risksiz iskonto eğrisinden, genellikle OIS eğrisinden).

Sağ taraf, yüzen ödemelerin bugünkü değeridir. Burada $ \ Delta_j $, her ödeme dönemine karşılık gelen gün sayımı kesridir, $ l_j $ her dönem için LIBOR forward oranıdır, $ x $ üzerinde anlaşılan spread'tir ve $ d (t_j) $ bir kez daha risktir -ücretsiz indirim faktörü.

LIBOR olmayan risksiz eğri bir sorun değildir. Aslında, LIBOR risksiz DEĞİLDİR ve standart bir takas için bile indirim eğrisi olarak kullanılmamalıdır.

2
katma
@BerndH Biraz kafam karıştı. Benim önerim şu soruyu sorar: "Sabit faizli takas oranı, risksiz oranlardan hesaplanır mı? Sabit sabit ücret ödemesi olsun. Şimdi, takasın PV'sini sıfıra ayarlayan sabit spread nedir?"
katma yazar namenlos, kaynak
@Haginile'nin cevabına tamamen katılıyorum. Sadece bir nokta: OP, hem swap oranı hem de spread'in $ x $ hesaplanmasını istedi. Bu mümkün değildir, yani ikisinden biri diğerini belirler. Bu yüzden yayılımı düzeltir ve takas oranını haginile tarafından verilen formül ve yaklaşımla hesaplardım.
katma yazar Galaxy, kaynak
Anladığım kadarıyla, takas oranının, takasın sıfır bir başlangıç ​​PV'ye sahip olmasını sağlayan sabit bacağın oranı olduğu tam olarak tanımlanır. Yani bu oran için spread sıfır olurdu. İndirim eğrisinin OIS (veya benzeri) olduğu ve ileri orandan farklı olduğu, çok eğrili ortamlarda işler biraz daha karmaşıktır. Dolayısıyla, hangi bağlamda takas oranını belirlediğiniz bağlamında daha kesin olmalısınız. Takasın teminat altına alınması.
katma yazar Galaxy, kaynak

Takas oranını bu bilgilerden hesaplayamazsınız. Sorun, swap spread'inin (yani swap oranı ve devlet tahvili getirisi arasındaki fark) arz ve talep ile belirlenen ve hesaplanamayan bir vade yapısına sahip olmasıdır.

1
katma