Shimano Hollowtech II alt braket: çerçeveyi frezeleme gerekli mi?

Bir bisiklet dükkanında son zamanlarda alt parantez istedi. Satıcı, bir Hollowtech II alt braketi (SM-BB70 gibi) seçerken, Octalink/kare konik alt braketlere kıyasla, çerçevenin dış (yanal) kenarlarının eşit şekilde frezelenmesi gerektiğini söyledi. Onlar bile olmadıklarında, yatakların çok çabuk donacağından emin olacağım. Boya kalıntılarına bile izin verilmediğini söyledi.

Bu doğru mu?

Çerçevem ​​7005 alüminyum alaşımı.

1
Tabii ki, bb ile çerçeve arasında bile düzgün bir yakınlığa ihtiyacınız var. Ama bunun tahtaya uygulandığını düşünürdüm - neden bir tür bb'nin öğütme (yüzleşme) gerektireceğini ve başka bir şey yapamayacağını söyleyemem. Yani, yüzleşme süreci çerçeveyi hazırlamaktır, bb'yi değil.
katma yazar sergeb, kaynak
Bu doğrudur - eğer alt braket alanı düzgün bir şekilde hazırlanmamışsa, dış taban desteği mutlaka düzgün şekilde hizalanmaz ve hızlanmış aşınmaya yol açabilir. Ama yine de çerçeve ilk etapta inşa edildiğinde bu göz önüne alınmalıydı.
katma yazar Andrew Martin, kaynak
Gerçekten, kare konik bu tür şeylere daha az duyarlıdır. Bisikletin yaşı göz önüne alındığında, muhtemelen sadece Hollowtech II BB'ye yapışmayı ve en iyi ya da sadece iyi eski kare koniklikle yapışmayı umuyordum (neden değişmeli?)
katma yazar Andrew Martin, kaynak
@Batman: Çerçeve yaklaşık 20 yaşında ve "insiz" bir kare konik alt braket ile fittet. Satıcılar, hassas hizalamanın o kadar önemli olmadığını belirtti.
katma yazar Enver, kaynak

1 cevap

Alt braket kabuğunun bu şekilde hazırlanmasına yönelik terim yüz yüze olarak adlandırılır ve evet, uygun işlev için tüm dıştan takmalı yatak alt braketleri için gereklidir.

Bunun nedenini anlamak için, içi boş koni tip bir sistemi kare konik kartuşla karşılaştırırız.

Kare koniklikte, tüm yataklar ve dönen kısımlar, daha sonra alt braket kabuğunun bir tarafına vidalanan bir sert metal muhafaza içine konur ve metal muhafazayı yerinde tutmak için bir diğer tarafa vidalanır. Alt braket kabuğunun yüzeyleri birbirine tam olarak oturmazsa, gövdenin en uygun yerleşime göre gövdenin biraz küçük olması anlamına gelir. Ancak, tüm yataklar metal kasada mükemmel bir şekilde dönecektir. En kötü durumda, eğer kabuk çok zayıfsa, gövde ve bardak arasında küçük bir oyun olabilir ve pedal çevirdiğinizde alt braket çığlık atacaktır. Kendi başına sinir bozucu bir problem, ama rulmanlar iyi olacak.

Diğer taraftan, bir oyuk sistemle, iki yatak sert metal gövde tarafından bir arada tutulmaz. Alt braket kabuğunun düzgün bir şekilde karşı karşıya kalmaması durumunda, iki yatak tam olarak hizalanmaz. Ardından, alt braketi ayarlamaya çalıştığınızda, yatakların bir kısmı çok gevşek veya çok sıkı olacaktır ve yatakların etrafında dönerken, her zaman doğru olmak yerine, çok gevşek veya çok sıkı arasında değişecektir. Bu, yatakları daha hızlı aşındıracak ve uygun bir kurulumla karşılaştırıldığında biraz sürüklenecektir.

Şimdi bütün söylediklerinizle, BB'nin kendisiyle düzgün bir şekilde karşılaşmadığında kendiliğinden patlayacağı gibi değil, sadece daha hızlı bir şekilde yatakları takacaksınız. Zaten etrafta bir tirbuşon varsa ve bisiklete bir ton mil koymuyorsanız, uzun vadede gerçekten önemli olmayabilir, ama sadece kendiniz için buna karar verebilirsiniz. Eğer çerçeve 20 yaşındaysa, üzerinde zaten bir kare konik krank olmasını beklerim ve bu yüzden bir oyuk kurulumuna geçmenin hiçbir faydası yok, bence.

5
katma
@DavidG: Gerçekten değil. BB kabukları ya da kafa tüpleri için pek çok kare görünmüyor.
katma yazar Yuval Filmus, kaynak
Sadece çerçeveye bakan bir sorun olmadığını eklemek istiyorum, ve bu her iyi bisiklet dükkanının sahip olması gereken araçlar ve gerçekten tavsiye ederim dış rulman ile yeni bir krank satın alırsanız ücretsiz bir hizmet olmalıdır .
katma yazar super, kaynak
Eski bir karesi var. Yeni çerçevelerin tümü fabrikada zaten yapılmadı mı?
katma yazar SingleNegationElimination, kaynak