Nispeten yeni bir tüp, herhangi bir dış güç olmadan kendi başına patladı

Bu sabah arkadaki patlayıcıdaki tüpün patladığını duydum (daha önce hiç tüp patladığını duymadım. Oldukça gürültülü). Umarım birileri bunun neden olabileceğine (ve nasıl önleneceğine) ışık tutabilir.

Detaylar:

  • Bisiklet bir evin içindeydi ve 12 saat boyunca kimse ona dokunmadı.
  • Bu bir yol bisikleti. Lastik, basıncın 90 ve 125 PSI arasında olması gerektiğini ve sadece dün 110 PSI'ya şişirdiğimi ve bundan sonra da bir sürüş için gittiğini söyledi.
  • Tüp çok yeniydi, sadece 4-5 gün vardı.
  • Tüpün küçük bir deliği yanlardan biridir. Lastik bu noktada biraz çatlak var. Çok ince ve yaklaşık 0.5 cm (0.2 inç) uzunluğundadır. Jant iyi görünüyor.
  • Lastik hala yerinde, janttan çıkmadı.
  • İki hafta önce, oldukça yeni bir tüple oldu. O zaman patlamayı duymadım, ama bir sabah lastiği açıklanmadan söndürdüm. Her iki tüp de tam olarak aynı yerde deliğe sahip, bu yüzden sebebin ilgili olduğunu tahmin ediyorum.
  • Patlamadan 10 dakika önce yanında bir kapı penceresi açtım, bu yüzden sıcaklık aniden biraz düştü. Bununla birlikte, Kaliforniya'dayım, bu yüzden sıcaklık çok hafif. Hiç soğuk değil.
  • Bisiklet gün içinde güneşte.
1
Tüplerdeki delikler tam olarak aynı yerde ise, kendisi için konuşur. Lastiği değiştirin.
katma yazar rie819, kaynak
Bunun meydana gelmesi için lastikte çok büyük bir delik açmaz - basit bir çivi deliğinden daha büyük olan her şey bir sorun olacaktır ve "önyükleme" yapılmalıdır.
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
Bir yamadan daha iyi bir amaç "boot" dir. Ya da bir önyükleme birkaç yolu koyabilirsiniz - katlanmış bir dolarlık banknot popüler bir seçimdir (ve aslında oldukça iyi).
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
Lastik, küçük yarıktan ayrıysa, büyük bir tüp tamir bandıyla iç tarafına yatırabilirsiniz. Böyle küçük bir yarık için iyi olmalı. Bunu 1,5 cm'lik bir gash üzerinde yaptım; Böyle büyük bir gash ile sadece acil bir önlem olarak kullanılmalıdır.
katma yazar Dexter, kaynak
Sadece bir yamayu geçici bir çözüm olarak görüyorum. Sahip olduğun problem, yamanın kenarıdır, boruyu aşındırır. Birkaç ay sürer ama sonunda bir delik açacağım.
katma yazar Szoltomi, kaynak
Küçük bir sızıntı geliştikten sonra bana bir marka gözyaşı döktüm. Aynı markadakilerin hepsi farklı boyutlarda. Bu marka ile sınırlı olduğundan emin değilim ve aynı zamanda bu marka ile hala geçerli olduğundan emin değilim (ve burada hiçbir marka adı).
katma yazar Willeke, kaynak
Yarık küçük olduğundan lastiğe bir yama koydum. Umarım direnir ...
katma yazar JRobert, kaynak

2 cevap

Patlama patlaması, sadece lastik lastikten dışarı sızdığında meydana gelir.

Yarık, tüpün içeriye doğru itilmesi veya jantın üzerine itilen lastik için yeterince büyüktür ve tüp dışarı akmaktadır. Bir lastik olmadan bir tüp sadece birkaç kilo basınç tutacaktır. Lastik kayışının hasar gördüğünden şüpheleniyorum. Lastiği jantın dışında gördüğünüzde patlamanın lastiği janttan dışarı çıkardığını, ancak büyük olasılıkla lastiğin janttan çıktığını ve daha sonra tüpün patladığını tahmin edebilirsiniz.

3
katma
Bu ilginç. Daha sonra tüp basıncının hızla salınması ve bir patlama yaratması için bunun yeterli olduğundan şüpheleniyorum. Bir yarığınız varsa, yeni bir lastiğe ihtiyacınız var.
katma yazar Szoltomi, kaynak
@netal Eğer videonuz yoksa sadece spekülasyon yapabilirsiniz. Tüp patladı ve patlama yaptı. Lastiği değiştirmelisin. Başka ne ihtiyacın var?
katma yazar Szoltomi, kaynak
Yarık çok ince ve yaklaşık 0.5 cm (0.2 inç) uzunluğundadır. Lastik janttan çıkmadı.
katma yazar JRobert, kaynak
Cevabı kabul etmiyorum çünkü hala ne olduğunu anlamıyorum. Yarık, tüpün ilerlemesi için yeterince büyüktür.
katma yazar JRobert, kaynak

Lastik, boruyu desteklemek için orada, lastik olmadan 110psi'yi kendi başına tüpe koymadı. Lastikte bir delik açtığınızda, tüp desteklenmez ve bu delikten kaçar ve bir patlama ile başarısız olana kadar gerilir.

Lastiğin içindeki delik, içinde basınç olmadığında küçük görünebilir, ancak 100psi'yi içine soktuğunuzda, delik daha büyük olacaktır.

Eğer tüpü yenisiyle değiştirecekseniz ve şişirirseniz, yeni tüpün bir öncekiyle aynı şeyi yapacağını görürsünüz. Bunu yapmamanızı tavsiye etmem. Yeni bir tüp ve lastik öneririm, boruyu tamir etmek mümkün olabilir ama lastiği tamir etmeye çalışmam.

1
katma