Çerçevelerin (arka) bırakmalarda kırılmasına neden olan nedir?

Tahrik tarafı bırakma ve arka aks iki kez kırıldı. Eski stil bir freewheel, bir freehub + kaset değil. (Yaklaşık 100 kg ağırlığında ve çok fazla sürüyorum ve rafta 15 kg kamp dişli ile tepelik, çakıllı yollarda geziyordum.)

Bisiklet, eski bir (20-25 yo) melez Malvern Star (model "Elite"), arkada 5 dişli ve bir freewheel çelik çerçeve. Yaklaşık 2-3 yıl önce, sürücü tarafı düşüşü arka aksla (QR) birlikte kırıldı. Yeni kaynaklı çıkışlarım var ve QR aksı bir katı cıvata ile değiştirildi ($ 172 AUD). Bana aksın "gaga olmaz" dediler. Bir yıl sonra, arka aks tekrar kırıldı (LBS'nin yerini aldı). Ardından, yaklaşık 6 ay sonra, sürücü tarafı düşüşü tekrar kaynaklandı ( EDIT zincir kalıntısına yakın) - kaynak değil, kaynak noktasının yanındaki düşüşün kendisi.

Her yere binerim ve o dönemde birkaç vahşi gezi turları yaptım. Onlar "yolda", ama tepelik, çakıllı yollar (Bunyip State Park), ve bazen oluklu, bazen su aşınmış, ve bir kez bir demiryolu izinde bazı ağaç kökleri vardı, (çoğunlukla) önlemek. Bisikleti o kadar çok strese sokacaklarını ve tekerlek jantlarının mükemmel olduğunu sanmıyorum - tek duvarlı olsa bile.

LBS, serbest hareketin aksı zorladığından ve kırıldığı zaman, aksın açısının, ayrılmayı zorladığını ve bunun da kırılmasına neden olduğunu söyledi. Mola sebebi sadece olduğunu söylediler ve bir freehub ve kasetle olmazdı. İnternette araştırma yaparken, freewheel tasarımının aksı zorladığını görüyorum. Şu anda Sheldon’ın sitesini koruyan adam, bu düşüşün nasıl bozulduğu konusunda hemfikir; kaynak bir çift sadece "bırakma" engellerini kesmek söyleyebiliriz - ama çoğu yokuş aşağı bir etkisi hiç bahsetmiyorum.

Freewheel, sürücü tarafındaki düşüşümün neden kırılmaya devam ediyor?

Bir freehub + kaseti bu problemi gerçekten "çözer" mi, yoksa devam eder mi? Daha uzun turlara çıkmak istiyorum ve mahsur kalmak istemiyorum!

Başka bir çözüm var mı?

Tüm bunları okumak için çok teşekkürler! : -)

tyres: Schwalbe endurance, 26x1.50, inflated to 100psi (which they are rated to). Supposedly somewhat puncture resistant; but I got one on every tour.

dropouts: The replacements were forged dropouts (originals were pressed dropouts). It looks pretty strong to me, it's about 4mm where it broke, and about 7mm where the bolt goes.

hubs: after second broken axle, LBS noted slight pitting on the hub where the ball bearings run. Wheels are "Joytech", new about 5 years ago. They were the cheapest ones ($80 AUD, IIRC), single alloy rims. They look very well made (to me). The rear was a QR.

3
100psi bir 26x1.5 "lastik için çok yüksektir. Basınç sadece tutam/darbe delinmelerini önlemeye yardımcı olur ve 100kg'lık bir sürücü için" yeterli "seviye muhtemelen çok daha düşüktür.
katma yazar Philibert Perusse, kaynak
Yaklaşık 105 kg ağırlığındayım ve hiç aks kırılmadım. Arka göbek bir serbest tekerleği kullanır.
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
Ek (yerel) bilgi olarak, Malvern Star'ın oldukça sağlam orta kaliteli bisikletler olduğunu söyleyebilirim ve @hyperpallium'un binicilik türü bir Cyclocross bisikletine daha uygun olsa da, çelik iskelet bunun üstesinden gelmelidir.
katma yazar Dexter, kaynak
Hangi lastikleri kullanıyorsunuz ve hangi basınçlarda?
katma yazar Dexter, kaynak
Hayır, yapmam. Daniel ve ojs'in cevaplarının doğru yolda olduğunu düşünüyorum.
katma yazar Dexter, kaynak
Bir Trek 520 veya benzeri gibi daha ağır bir çerçeve elde etmek için zaman olabilir mi?
katma yazar Andrew Martin, kaynak
@ andy256 Schwalbe dayanıklılık, 26x1.50, 100psi, her ikisinde de (her turda bir delinme var)
katma yazar Jongosi, kaynak
@Batman belki, ama endişe ediyorum ki eğer LBS haklıysa, yine de olacaktır (eğer olsa bile, aksların kırılması hala bir güçlük olacaktır). Ayrıca, yaklaşık 1300 USD civarında olan Trek 520, maalesef fiyatımın dışında kalıyor - ancak bir gezi amaçlı bisikletin benimkine benzemesine rağmen (çelik çerçeve, 26 "tekerlekler, süspansiyon yok).
katma yazar Jongosi, kaynak
@ andy256, yüksek basıncın bırakma kırılmasına neden olur mu? (Google sadece düşük enflasyonun "pürüzlülükten daha hızlı" aktığını gösterdi)
katma yazar Jongosi, kaynak

3 cevap

Tahminimce arka göbek arızalı veya (en azından ilk olay için) uygunsuz bir şekilde monte edilmiş.

Aksın üzerindeki konik somunlar yeterince sıkı ayarlanmamışsa, (muhtemelen sağda) koni somununun, rulmana veya aksa oturana kadar daha sıkı ve daha sıkı çekilmesi mümkündür. suştan. Bu meydana geldiğinde, bütün huzursuzluklar kopar ve bazı yandaş hasarların olabileceğine inanmak kolaydır.

Bu ilk kez gerçekleştiğinde, (muhtemelen daha önce arızalı değilse) hub muhtemelen tekrar meydana gelmesi neredeyse kesin olan noktaya çarptırılmıştır.

Hub'ı değiştirmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Aksi takdirde, en azından hasar için dikkatlice kontrol edilmeli ve montajı yapan kişi kilit somunlarını sıkıca kavramak için iki kat dikkatli olmalıdır.

1
katma
LBS, aksı ikinci kez değiştirdiğinde, göbekte (bilyeli yatakların çalıştığı) bir miktar çukur olduğunu belirtmişlerdir. Çok hafif görünüyordu ve aksın kırılmasına neden olmayacağını söylediler (ama muhtemelen kırılmasından kaynaklanıyordu).
katma yazar Jongosi, kaynak
Not: Jantlar "Joytech", onları yeni aldım, belki 5 yıl önce. En ucuz olanlar (80 AUD, IIRC), tek alaşımlı jantlardı. Çok iyi görünüyorlar (bana). Arka bir QR (sert cıvata kalkıyordu sanıyordum) idi.
katma yazar Jongosi, kaynak

Zaten kendi sorunuza daha çok veya daha az cevap verdiniz.

Bunun nedeni, bir volan göbeğinde, tahrik tarafındaki yatağın, aksın merkezine yakın olmasıdır. Bu, kuvvetleri ağırlığınızdan alır ve aksı eğmek için çok daha fazla kaldıracı pedal çevirir, bu da tahrik tarafındaki yatağın aksın ucunda bulunduğu Shimano tarzı bir freehub'dan daha fazladır. Aks büküldüğünde, kırılabilir, bu da kırılabilir.

Diğer bazı freehub markaları, aksı bükme problemini kalın bir büyük boy aks ile çözmektedir. Bu da bir freewheel hub ile çalışabilir, ancak bu tür bir hub yapan kimsenin farkında değilim.

1
katma
Hala çevrimiçi durumdalar gibi görünüyor. 400 doların üstünde.
katma yazar ojs, kaynak
Phil Wood, bu tür hub'lar yapmak için kullanılır ve hala, GERÇEKTEN beefy akslar olabilir. Akslar temel olarak normal bir aks üzerindeki konilerin çaplarıydı, daha sonra damlalardan geçecek şekilde boyunlarına dizilmişti.
katma yazar akaralar, kaynak
Belki de muhtemelen Ebay'da kullanılmış, muhtemelen bir tekerlek olarak inşa edilmiş olursanız Phil Wood'un merkezi için en ucuz seçenek olabilir.
katma yazar akaralar, kaynak
@Eric Bu beefy aksların shimano tarzı freehub'dan daha az kırılması ihtimali var mı? Bu hatlar boyunca, bir "dingilden" de çok güçlü olduğunu duydum (ama farklı bir çerçeve gerektirir ...)
katma yazar Jongosi, kaynak

Çerçeveyi tamir ettirdiğinizde ne tür bir çıkma yaptınız? Daha yüksek kalitede bir bırakma sırayla olabilir.

0
katma
Sahte bir kurtuluştu (orjinal basılmış bir bırakma idi). Bana oldukça güçlü görünüyor, kırıldığı yer yaklaşık 4 mm ve cıvatanın nereye gittiği yaklaşık 7 mm. Ancak, kontrol ettiğim şu anki bisiklet çok yoğun bir şekilde terk edildi, 10 mm veya daha fazla gibi görünüyor. Daha güçlü bir düşüş benim de ilk düşüncemdi, ama ya LBS doğruysa? (Ve şimdi anlıyorum ki, daha güçlü bir düşme durumunda bile, aksları kırmak da bir problemdir ...)
katma yazar Jongosi, kaynak