eski halterci triathlete defalarca kırma askı döndü

Her sene, evden 5-10 mil uzakta bir antrenman gezisindeyim ve tork yaparken, arka attırıcıyı jantlarıma sokup arka tekerleğimi kilitliyorum. Ben 205lbs ve 5'10 "ve hala oldukça ağır çömelme, bu yüzden benim ağırlık ve güçlerimin kombinasyonunun çabukça buna neden olan askıları giyip giymediğini merak ediyorum ve eğer bunu yapmadan önce yorgunluk için bunu kontrol etmenin bilinen bir yolu varsa Ben bir 2012 GTR Serisi 5 alüminyum bisikleti kullanıyorum, eğer bir bisiklet mağazasında sorarsam, sadece bir tri bisiklet satmaya çalışırlar ve tri bisiklet kullanmak isterim ama eğer bir şey değiştirmezse sprint ve olimpiyat deneyimim.

4
Bisikleti uygun bir şekilde kullanırsanız, pedallardaki ek kuvvette, drenaj askısı üzerindeki kuvveti etkilemez. Derailer ile temelde bir probleminiz var: Ya yanlış ayarlanmış ya da değişimlerinizde çok zorlanıyorsunuz, ve endeksli değiştiricinin işini yapmasına izin vermiyorsunuz. Ayrıca, bisiklet için bir koruma görevlisi almalısın, bu yüzden derailer çok fazla içeri girdiğinde konuşmacıları sıkıştırmıyor.
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
(Bir bisikletçi arkadaşınızın vardiya tekniğini kontrol etmesini isteyebilirsiniz.)
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
Ayrıca, tekerleğin aksının öne kaymasına ve bükülmesine neden olacak kadar zor pedal çevirme olasılığı vardır, bu da çeşitli sorunlara neden olabilir. Hızlı bırakmayı daha sıkı bir şekilde ayarlamanız gerekebilir, ya da yerinde tutmak için "tekerlek çekicisi" ye ihtiyacınız olabilir.
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
Yanlış ayarlanmış bir şey varmış gibi geliyor - çok kısa zincirli, vites değiştiriciler düzgün takılmıyor, vb. Farklı bir bisiklet mağazası deneyin.
katma yazar Andrew Martin, kaynak
Tam yük altında değişmeyin. Değişirken pedal çevirmeyi kolaylaştır.
katma yazar user640078, kaynak

2 cevap

Soruyu sorduğunuz gibi, aşağıdakilerin gerçekleştiğini düşündüğünüze benziyor: ilk olarak, vites değiştirici askıda kalıyor/zayıflıyor, ardından takılıyor ve bu da vites değiştiricinin konuşmacılara gitmesine neden oluyor.

Olayların zincirinin aşağıdaki gibi olması daha muhtemeldir: vites değiştirici yanlış ayarlanmıştır, arkadaki en büyük dişliye geçtiğinizde vites değiştirici konuşmacılara gider ve bu da vites değiştiricinin kopmasına neden olur.

Olası nedenler:

  1. arka vites değiştiricideki iç limit vidasının çok uzak olduğunu, vites değiştiricinin hoparlörlere çok yakın hareket etmesini güvenilir bir şekilde koruyabilene kadar biraz sıkılması gerekir

  2. zincir çok kısadır ve en büyük arka dişliye ve en büyük ön aynakollara (genelde tavsiye edilmez) geçtiğinizde zincir çok sıkılaşır ve bu vites değiştiriciyi sökmektedir.

18
katma
Söylediklerinize ek olarak, B O B pedalımızı pedallara koyarken, bisikletin diğer kısımları arka üçgen ve tekerlek gibi, özellikle de eyerden yapılmışsa, esnetmeye başlar. Bu esnek, bayan ayarlı vites değiştiriciyi çoktan temizleyebilir ve konuşmacılara atayabilir ve anlattığınız olayların sıralamasına neden olabilir.
katma yazar Davorin Ruševljan, kaynak

İlk defa bu denli önemli bir eğime çıkmaya çalıştım. Bisiklet düzlükte iyiydi, ama notu arttıkça şanzımana daha fazla güç katıyordum.

Konuşmacıların deraillereurun kenarı konuşmacılara dokunduğunda, "tink, tink-tink, tink" diye konuştuğunu duydum. Tanımadığım uyarı buydu.

En dik bite, alt dişliyi gerçekten çok zorladım ve alt jokey tekerleğinin kafesi bir konuşmaya yakalandı ve kendini frene doğru sardı.

Eve gittikten sonra, sabit bir askı ve derailuer yerleştirildi ve eski teneke askı askısı kadar yük altında bükülmedi.

Özet: Tinking sesleri duymak bir uyarıdır, göz ardı etmeyin.

1
katma
Ama sorunun sebebi ilk sırada mı? Askının bir tepede daha fazla yük altında kalması için bir neden yoktur (zincir çok kısa olmadıkça).
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
Evet, bu deneyim raporu vites değiştirmeyle ilgili ayardır. Askı sadece hasarlıdır.
katma yazar Dexter, kaynak