Sorun Alt braketi çıkarma. Benim aracım mı?

Alt parantezimi kaldırmada sorun yaşıyorum. Anlatabildiğim kadar güç kullanıyorum. Ama her iki taraf da dalgalanıyor. Bisiklet 2011 ve alt braketi hiç çıkarmamıştım, ama hepsi alüminyum, bu yüzden problemin pasla olduğundan şüpheliyim. Aracın kaymasını önlemek oldukça zor. Bu aracı çok fazla sorun olmadan başka bir bisiklette kullandım, ama işe yaramayacağım ve bardaklarımı soymak ya da yıkıcı bir şey yapmak istemiyorum, çünkü bu benim iyi bisikletim.

Park Tool web sitesinde oyuk bir aksa sahipseniz aleti yerinde tutmak için bir şiş kullanabileceğinizi söylüyor, ancak içi boş bir aksa sahip değilim. Aracımın kendi sitelerinde bulunandan farklı çalıştığını ve anahtarın alt brakete oldukça yakın olduğunu fark ettim. Mayın, bir adaptör ile bir soket anahtarına monte edilir ve bu nedenle alt braketten biraz dışarı çıkar. Durumu göstermek için aşağıdaki resimler var.

Wrench with bottom bracket tool

Bottom Bracket

Bottom Bracket With Wrench

Güncelle

Aleti, alt brakete yaklaştırmak için mengene saplarım kullanarak tahrik olmayan tarafı çıkardım. Tahrik tarafı hala hareket etmeyecek, ancak mengene sapları alt braket aletinde değil, kayıyor, bu yüzden yerel bisiklet mağazamda daha iyi bir şeyleri varsa araçları değiştirebileceğimi düşünüyorum.

Hacked bottom bracket tool

0
Evet, sürücü tarafının saat yönünde dönerek gevşediğinin farkındayım. Esasen sürücü olmayan taraftaki fincanlara odaklanıyordum, ama her iki taraf da hareket etmek istemiyor.
katma yazar thelsdj, kaynak
Soket anahtarını kullandığınızda, diğer elinizi anahtarın başının altında, anahtar ile aşağı doğru bastırarak yukarı doğru çekerek, gücü etkisiz hale getirdiğinizde ve soketin köşede kalmasını sağlayın. Soketi yerine kilitlemek için soket açıklığından bir cıvata da geçirebilirsiniz.
katma yazar Ryan Bolger, kaynak
Bir darbe anahtarı veya boru anahtarına erişiminiz var mı?
katma yazar Szoltomi, kaynak

3 cevap

Bu yüzden bisikleti dükkana getirdim. Güler yüzlü bisiklet tamircisi, stokta başka araçları olmadığı için eski alt parantez aracını ödünç almamı sağladı. Uzun hikaye kısa, o taşımak için almak için onun alt parantez aracında 6 ayak boru kullanarak sona erdi. Aracın kendisi iyi değildi ve darbe anahtarı hiçbir şey yapmadı.

Sanırım, sürücü olmayan taraftaki sorun olduğundan, alt desteğe yakınlaşmamı sağlayan farklı bir alet alacağım. Anahtarı çevirdiğim sırada tutmayı denedim ve bu bana biraz daha fazla güç katmamı sağladı, ama yine de gerektiği gibi çalışmadı. Alt parantez aracının tasarımının kusurlu olduğuna ikna oldum.

2
katma
@ Fotoğrafın neye benzediğini? 6 ayak borusu mu?
katma yazar thelsdj, kaynak
fotoğrafınız var mı?
katma yazar sergeb, kaynak
Haklısın, alet çok tehlikeli. Bunun üzerinde anahtar düzlükleri olmalı, daha sonra BB spline'larına sabitlemek için bir civata kullanabilirsiniz, daha sonra kayma riskine ve splinelara zarar verme riski olmadan bir anahtarla üzerine bastırın.
katma yazar Yuval Filmus, kaynak

Döndüğünüz doğru yöne sahip olduğunuzu ve hala tomurcuklanmadığını varsayarak, biraz delici yağ kullanın ve/veya bir kırıcı çubuk/mengene ödünç alın (ve dikkatlice kullanın).

Aracınızın tarzı ile aracın park aracı tarzı vs şeylerden biri de fazla tork elde edemezsiniz.

Alüminyum söz konusu olduğunda, bazı korozyona uğramasının, ancak çözülmesinin veya ısıtılmasının düşünülebileceği diğer malzeme türlerine bağlı olarak zor olabilir.

2
katma
Alüminyum çerçevede çelik tutucularda korozyon problem olabilir. Onları yerinde yerleştirdiklerini de gördüm. Anahtar çok sayıda kontrollü torktur. Çekiçten önce kesici çubuğu veya uzatma borularını düşünün.
katma yazar Kilian Foth, kaynak

Pek çok insanın inanmadığı ama şaşırtıcı bir şekilde çalıştığı bir hile, bir cıvatayı/somunu denemek ve sıkmaktır, ya da bu durumda BB'yi gevşetmeye çalışmadan önce ve gerekirse tekrar etmektir. Bunun korozyon veya kir vb.

0
katma