Dağ bisikleti çubuklarını ve sapı çubuklarla değiştirmek

1990'ların ortalarında uzmanlaşmış bir Rockhopper var. Daha önce üzerinde bulunan yassı çubukları çöpe attım ve damla çubukları yerleştirmek istiyorum, ama bu işi benim için daha konforlu hale getirmek için daha kısa ve daha yüksek bir gövde istiyorum.

Bu yüzden satın almam gerek:

  • Dağ bisikletinin kulaklıksız kulaklık setine uygun kısa bir yükseltici sapı
  • Kök kelepçesine uyacak bir dizi damla gidonu

ama ben ölçüm arafta kayboldum. Sapın (bir ölçüm bandı ile) kelepçeleneceği tüpün çapını ölçtüm: dışarıda 28mm ve iç kısımda ~ 25mm. Tamam harika! Gidip bazı sapları kontrol edelim ...

enter image description here

... ah.

Böylece son ölçüm (80/90/100/110 mm vb.) Muhtemelen sapın uzunluğudur ve derecesi onun yükselişidir. Yeryüzünde neyin diğer sayıları var? Bu tip bisikletler genellikle hangi tip bisikletlere uygundur? Genellikle bu tür bir sapa sahip olan ya da farklı çapta olma eğiliminde olan damla sapları var mı (genellikle yol bisikletlerine binerler)?

Alışveriş yapmam gereken ölçümler nelerdir?

2
@Batman Biliyorum :) Yine de yapıyordum.
katma yazar xport, kaynak
Genel olarak, düzlükten düşmeye geçerseniz, geometri değişimi ciddi olur.
katma yazar Andrew Martin, kaynak

3 cevap

İlgilenmeniz gereken dört ölçüm var. En kritik iki, çatal dönüş çapı ve çubuk kelepçesi çapı .

Çatal dönüş çapı normal olarak 1 ", 1-1/8" veya bazı durumlarda 1-1/2 "olarak ifade edilir. Çubuk kelepçesi çapı 1" /25.4mm (tipik olarak MTB) olabilir, 26mm (tipik yol ), 1-1/8 "/31.8mm (genellikle büyük boyutlu veya OS olarak adlandırılır).

Diğer boyutlar ise sapın uzunluğudur (normalde kılavuz kelepçenin merkezi ile çubuk kelepçenin merkezi arasındaki mesafe) ve genellikle dik olarak derece olarak ifade edilen açıdır. Çoğu gövde, yukarı veya aşağı monte edilmiş olabilir, ancak önce kurulum sayfasını kontrol edin. İki sap 120 mm uzunluğunda, diğeri ise +7 derece ve diğeri +34 derecedeyse, 34 derecelik çubuk, çubukların daha yüksek ve daha yakın hissetmesini sağlayacaktır.

4
katma

1 ve 1/8 ", sapın uyacak şekilde tasarlandığı çap yönlendirici borusuna atıfta bulunur. 1-1/8" yaklaşık 28.5 mm, ölçtüğünüz yönlendirici borusuna çok yakındır, kontrol etmek gibi gözükse de inçte bir yönlendirici tüpü ölçümü.

25.4, 26, 31.8, gidon çapı için seçeneklerinizdir, bu yüzden umarız, sapa istediğiniz gidon setini eşleştirebilirsiniz, 31.8 çok yaygın bir gidon kelepçesi çapıdır.

4
katma

Steerer ve gidon çapları zaten ele alınmış, ancak aynı zamanda fren ve vites kolları da var.

Damla çubuğu düz bir çubuktan daha kalındır, bu yüzden dağ kolları çalışmayacaktır. Bisikletinizin konsol frenleri varsa, normal yol fren kolları çalışır. V-frenler için (sanırım 90'ların bisikletleri hidrolik disklere sahip değildir) Dia Compe 287V veya Tektro RL520 gibi daha yüksek kablo yolculuklarına sahip bir kola ihtiyacınız vardır.

Shifters zor bir soru ve dişliler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım olduğunu cevaplamak için. Ya da şarkı söylemeye gidebilirsin :)

1
katma
İki doğru tahmin - RL520'leri çalıştırıyorum ve tek bir hıza çıktım. :)
katma yazar xport, kaynak