BB'yi aşırı sıkma

Çelik bisikletime dıştan bir alt braket (Hollowtech II tipi) monte ettim. Üretici (Sugino) 40-50Nm tork belirler. Hiçbir tork anahtarı kullanmıyorum, bu yüzden sıkıca tutturdum. Daha sonra anahtarı çekerken bir ölçek üzerinde durmak için parlak bir fikir elde ettim ve bu torktan hesapladım. Anlaşıldı Kupalara 50Nm'den biraz fazla koydum, ne kadar fazla olsa bile emin değilim. Bu şekilde bırakmak sorun olur mu yoksa bardakları gevşetmeli ve kurulumu tekrar yapmalı mıyım?

Başka bir deyişle, dış alt braketin aşırı sıkılması zarar verebilir mi?

1
Yapılabilecek herhangi bir zarar çoktan yapıldı (ya da yapılmamış). Gevşetmenin bir anlamı yoktur (ve aslında gereksiz yere yaparak hasara neden olabilirsiniz).
katma yazar Ryan Bolger, kaynak

1 cevap

Bardakları yerleştirmek için kimsenin tork anahtarı kullandığını sanmıyorum. Herhangi bir hasar vermişseniz, BB'nin dişlerine veya çerçevedeki dişlere olacaktır. Bununla birlikte, sıktığınızda bir ogre olmadığınız ya da çapraz geçirdiğiniz sürece, herhangi bir hasar verdiğinizden şüpheliyim. Umarım gres/anti-seize kullanmışsınızdır, çünkü kullanmazsanız ipleri mahvedebilirsiniz. BB'nin ara parçalarına da zarar vermiş olabilirsiniz, sanırım, ancak zincir hattını ve Q faktörünü önemli ölçüde etkilemesi durumunda oldukça karışık olmalıydı. Yani, eğer endişelendiğin şey buysa, ben de bırakayım. Bir Sugino krankına sahip olduğunuz göz önüne alındığında, muhtemelen ayırıcıları olmadığını varsayıyorum.

Krank takarken, takmanız gereken bir kapak vardır - bu sadece 0.5 Nm gibi bir şey gerektirir. Bunu aşarsanız, yatakları daha hızlı yıpranacak şekilde yüklersiniz. Bunu çok fazla sıktıysanız, geri almanız gerekir. Tahrik edilmeyen taraftaki krank kolunun yerleştirilmesiyle aynı (normalde 15 Nm gibi bir şey).

3
katma