Daha Hızlı Bir Binici Uzun Bir Yolda Daha Yavaş Bir Biniciye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bu sorunun bağlamı için, iki kişi A noktasından B noktasına (ve geriye), tek geçerli ulaşım aracının bisiklet olduğu (ve bir çift bisiklet/elektrikli bisiklet bulunmadığı) almaya çalışıyorlar. İki nokta arasındaki mesafe 20km (40km gidiş dönüş). Hazırlık süresi sınırlıdır, gelecek hafta B noktasına gidip gidebiliriz, ancak dünyanın bu bölgesinde kendimizi bir daha bulamayacağız. Elimizdeki bisikletler kiralanabiliyor, orta menzilli banliyö tarzı bisikletler.

Bu geziyi yapmak için beğeniriz . Bizden biri, hafta sonları 40-50 km uzunluğunda sürmek için kullanılan günlük bir banliyö (her yöne 15km), diğeri ise nadiren sürüyor ve bir seferde 3 km'den fazla gitmemiştir. Daha yavaş bir hızda bile, 40km bu sürücünün rahatça yapabileceğinden çok daha fazla olurdu.

Daha güçlü bir sürücünün yolculuğu mümkün olduğunca konforlu bir şekilde tamamlamasına izin verecek hangi ipuçları/teknikler (varsa) var mı?

Teşekkürler

7
@mattnz - Katılıyorum. Özür dilerim, cevapları okuduktan sonra sorunun ne kadar belirsiz olduğunu görüyorum.
katma yazar Larry, kaynak
Çözmeniz gereken problem hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Durum nedir? Ayakta olduğu gibi, Q cevapsızdır.
katma yazar Topener, kaynak
@Rob. Harika düzenleme - Q'a oy verdik, çünkü bu durum birçok kişiye (çiftler ...) uygulanmaktadır.
katma yazar Topener, kaynak
Sadece onların hızına bin. Önderliği yapabilseler bile daha iyi. Kısa bir hız büstü için itme gayet iyi çalışıyor.
katma yazar Dexter, kaynak
Daha yavaş sürün ya da hızda daha yakın olan sürüşe daha fazla insan getirin.
katma yazar Andrew Martin, kaynak
Geçici bir çözüm düşünür müsünüz, örneğin son kilometrelerdeki bitkin bir sürücünün eve gelmesi ya da bir kişinin kesinlikle yardımsız bir şekilde yapamayacağı bir sürüş yapabilmesi için az ya da çok kalıcı bir çözüm bulunması ?
katma yazar Benedikt Bauer, kaynak

7 cevap

Bastırdığım acemi şaşkın ve onların arkamıza binmesinden memnun kaldım.

  • Hızını ayarladılar
  • Ne yaptığını izleyebilirim
  • Çok yakın olmadan (konuşmak için) yeterince yaklaşabilirim (örneğin çarpışmadan)
  • Hangi takımı değiştirdiklerini ve ne zaman önerilebileceğini önerebilirim
  • Arabanın trafiğini kuyruğumdan uzak tutuyorum (örneğin "yavaşla" veya "lütfen sollama" diyebilmek için araca kol sinyalleri kullanarak ve önümdeki bisiklete göre merkez hattına yaklaşarak, vb.)
15
katma
Evet, birini yormanın en ani yolu, doğal hızlarından daha hızlı ilerlemelerini sağlıyor. Onları hızlandırmaya çalışmak bunlardan kaçınır.
katma yazar Dexter, kaynak

Çok olaylı takım yarışlarında kullanılan bungie kordonlarına dayanan çeşitli çekme halatı cihazları gördüm [1], ancak bunları öğrenmekten daha da zorlaştırıyorum. Birisinin beklenmedik bir şekilde bisiklete binmesi her türlü kontrol problemine neden olabilir. Bir acemi ile kullanmanızı tavsiye ederim bir şey değil. Genellikle sadece üzerinde kullanılır uzun yokuş yukarı sloganlar. Çekme halatı, herhangi bir önemli hızda çok karmaşıklaşır.

Çizim yapmak o kadar da zor değildir ve önemli bir fayda elde etmek için birinin direksiyonunda doğru olmanıza gerek yoktur. Arkadaki bir bisiklet uzunluğu bile size önemli bir fayda sağlar ve arkadaki 3 bisiklet boyundan daha az bir avantaj elde edersiniz. Tabii ki, meseleyi hazırlamak için yeterince hızlı olmalısınız.

Muhtemelen acemi bir biniciye yardım etmenin en iyi yolu daha uzun bir yolculuğun tadını çıkarıp sabır ve sabırdır. Birini sürüklemek, bir yarışı kazanmanın en iyi yolu olabilir, ama bunun çok keyifli olduğunu düşünmüyorum. Birisinin bir gezintiye çıkmasını istiyorsanız, bir rota seçin ve yönetebilecekleri bir tempo.

[1] - (ör. Macera Yarışı http://www.adventuresportsonline.com/basics.htm )

7
katma
Üç bisiklet uzunluğunun arkasında "çekim" yapmanın herhangi bir fayda sağladığını çok şüpheliyim. Bunun için bir alıntı var mı?
katma yazar David Richerby, kaynak
Doğru, bu yüzden taslaklamayı yasaklayan bir spor, üç bisiklet boyunda, yarış hızında, hiçbir şey almadığını söylüyor. Acemi acemi hızında, kesinlikle 2-3 boyda hiçbir şey elde edemezsiniz ve muhtemelen 1-2 uzunlukta bir şey olmaz. Ayrıca, bir bisikletin körlüğünün çoğu, bisikletin kendisi değil, binicinin gövdesinin üç katı uzunluğundaki binicidir ve üç bisiklet boyundan çok daha azdır.
katma yazar David Richerby, kaynak
Birincisi, triathalonsta bir çizim cezası kuralı. triduo.com/articlesPage/draftingrules/drafting.htm Aynı zamanda ortak bir kuraldır temiz hava almak için arkasında 3 tekne uzunlukları olması gerektiğini yelken başparmak. 3 bisiklet uzunluğundaki avantaj elbette çok daha küçüktür, ama hala oradadır. Bu örnekte gördüğünüz gibi, grc.nasa.gov/WWW /k-12/airplane/dragsphere.html , künt bir gövdenin arkasındaki düşük basınç bölgesi kabaca vücut uzunluğunun 3 katıdır.
katma yazar Jasmine, kaynak

Eşim ve ben bu kurulumu uzun bir günlük gezi yapmak için daha kolay yönetilebilir hale getirdi. Endişeniz sadece A'dan B'ye (ve bir sürücü olarak gelişmemek) ulaşmaksa, bunun gayet iyi olabileceğini düşünüyorum. Stop-and-go şehir trafiği için bunu tavsiye etmem, ama ülke yollarında bizim için inanılmaz iyi görünüyordu.

Yedek bir iç tüp kullanarak (yine de isteyeceksiniz), daha güçlü bisikletçi bisikletinin çerçevesine/oturağa geri çekilebilir bir köpek tasmasını sabitleyin. Tasmağı ~ 2 bisiklete kadar uzatın ve daha zayıf olan bisikletin ön tarafına bağlayın.

Bu daha güçlü binici, aslında, daha rahat biniciyi çekerken, bisikletliler arasında rahat bir (yani acemi) mesafeyi koruyalım.

Bunun ne kadar net olacağından emin değilim, ama burada örnek bir kurulum.

Two bicycles connected with a dog leash

2
katma

Daha yavaş bisikletçiye daha iyi bir bisiklet ve daha hızlı bisikletçiler onu yavaşlatmak için bir bisiklete sahip olsun.

Göz önünde bulundurulması gereken rüzgarlar olduğunda, daha güçlü bisikletçinin başını alması ve bir rüzgar molası oluşturması, daha yavaş bisikletçinin bisiklete binme ile yapılabilecek hızı ayarlamasına ya da daha fazla bisikletçinin arkadaşıyla çok fazla dikkat çekmesine izin vermesini sağlayın.

Daha güçlü bisikletçilerin tek başına yapabileceklerinden daha sık molalar verin ve bisikletin dışına doğru yürüyün. Bisikletlerle iyi kilitlerinizin olduğundan emin olun, böylece yürürken onları geride bırakabilirsiniz.

Eğer gerçekten güç eklemeniz gerekiyorsa, yan yana hareket ederseniz, daha yavaş olan bisikletçi, daha güçlü bisikletçi kolunun omzuna/koluna tutunabilir ve öne çekilebilir. Daha güçlü bisikletçi tarafından itmek de mümkün değildir, ancak alışkın olmadığınız sürece ikiniz için daha zordur. Bunun mümkün olup olmadığı yasalara ve bisikletlere bağlıdır. (Hollanda'da olduğu gibi) yeteri kadar geniş olan bisiklet pistlerinde (dünyanın çoğunda) ana yol üzerinde hiç şüphem yok.

Ben ileride yarış ve daha yavaş bisikletçi kadar devam edemem, çünkü sadece ikiniz konuşmak veya en azından bağırmak, mesafe içinde kalmak en iyisi, tutmak için oldukça berbat hissediyorum.

Çocukluğumdan beri, 10 yaşından küçükler gibi, turlar da dahil olmak üzere bisiklet sürmekteydim ve farklı durumlarda daha hızlı bisikletçi gibi daha yavaşlardı.

2
katma
Bir bisikletçinin yolunun ortasına ve arkasına giderken, ayna kullanıp kullanmadıklarını kontrol edin. Arkamda olan hiçbir şeyi göremediğim, benim arkamdaki binicinin 'dolambaçlı' olduğu için aynalarımı doldurduğum örnekleri aldım. (O sırada bir yaslanmış trike'daydım ama yanlış pozisyondaysanız tüm aynalarda olabilir.)
katma yazar Willeke, kaynak

Daha hızlı bir sürücü (ya da daha fazla dayanıklılık) için çok açık bir yol, daha yavaş binici çekimine izin vermektir. Sadece daha az rüzgâr hissetmek için yeterlidir. Bunun iki bisikletçi arasında bir yerde ortalama bir hıza ulaşmanızı sağlayacağını düşünüyorum.

Bu belirli bir örnek gibi geliyor. Yolculuk, ilk birkaç mil için daha zayıf binici taslakları ile pratik yapabileceğiniz kadar uzun. Anahtar, lastiklere dokunmak ve genel olarak uyanık kalmak için onları uyarır.

1
katma

Karımı her seferinde tepelere yardım ediyorum, böylece biraz egzersiz yapsam da onun için biraz hızlı olan gruplarla birlikte gidebiliriz. Bunu yapmak için oldukça iyi bir işlem becerisine sahip olmalısınız ve bunu off-road olarak denemeyeceğim, ancak bir tepenin ne kadar büyük bir farkın bir tepede gerçekleşeceği şaşırtıcı. Gidip giderken bir elimle gidiyorum, diğer elimi sırtının küçük bir kısmına hafifçe itmek için kullanıyorum.

1
katma
Evet, bu yöntem, yardımın kısa sürdüğü durumlarda iyi çalışır.
katma yazar Dexter, kaynak

Bu daha yavaş biniciye nasıl yardımcı oluyorsunuz? Teknik, şartlandırma ya da başka bir şeyle mi? Yavaşlatabilir ve onlara bir yöntemle teknik olarak yardımcı olabilirsiniz, sonra ileriye doğru koşar ve dönerler. Yakaladığında, arkanı dön ve onlara daha fazla işaret ver.

Ayrıca acemi binicinin kendi seviyesinde daha acemi bir binici bulabileceği daha büyük bir grup biniciye gitmeyi öneriyorum.

1
katma