Zinciri% 0,5 veya% 0,75 aşınma ile değiştirin?

Zincir aşınma göstergelerinin neden% 0,5 aşınma ve% 0,75 aşınma için bir göstergesi vardır? Her iki ölçüm de içeriyor mu, çünkü mekanikten tamirciye kişisel tercih var mı, yoksa her biri için ayrı kullanım mı var?

Bunu kendimi soruyorum çünkü şu anda en az% 5, ancak% .75 den daha azını ölçen ve kaset dişlerini olumsuz etkilemeden önce değiştirmek istediğim bir zincire sahibim. Değeri için, 11 hız zinciri.

10

2 cevap

Günün sonunda kişisel tercihine kadar, ancak bir genel öneri adresinde (veya öncesinde) 11 hız için% 0,5 ve 10 hız veya daha düşük% 0,75. Ayrıca, zincir el kitabında veya zincir aşınma göstergesinin kullanım kılavuzunda bir şey olup olmadığını da görebilirsiniz.

Birden fazla gösterge var çünkü bazı insanlar% 0,5, diğerleri% 0,75 ve diğerleri değişecek. Daha pahalı bir aktarma organı için, tüm diğer parçalarla ilişkili delice maliyetler düşünüldüğünde daha erken değişmek mantıklıdır (ucuz bir aktarma organıyla, daha uzun süre çalıştırabilirsiniz).

8
katma

Aldığım her yeni 9 spd zinciri, Park CC2 zincir kontrol cihazına göre% 0,5'lik aşınma ile kutudan çıktı. Zincirlerim, herhangi bir aşınma göstermeye başladıklarında (% 0.75), çünkü zincirler ucuz ve sürücü treninin geri kalanı olmadığında değiştiriyorum.

Bir ölçüm aletinin farklı ölçümlere sahip olmasından dolayı, aletin bu doğruluğa veya ölçümlerin tekrarlanabilirliğine sahip olduğu anlamına gelmediğinin farkında olmanız gerekir.

Her ölçüm aracı, doğru ölçümler almak için biraz pratik ve beceri gerektirir.

Üretim sürecinde de varyasyonun gerçeği var. Çok küçük ölçümlerden bahsediyoruz. Tüm olası hata kaynakları göz önüne alındığında, bence Belirli bir sayıya çok fazla odaklanmak bir hatadır.

Zincirler söz konusu olduğunda, gerçekten önemsediğiniz şey yeni ve yıpranmış arasındaki farktır. Kullandığınız aracı ne olursa olsun, zinciri yeni olduğunda ölçün ve aşınma belirtileri göstermeye başladığında değiştirin. Bu yüzden CC2 modelini kullanıyorum çünkü kaseti etkileyecek kadar yıpranmadan önce yeni ve yıpranmış arasındaki farkı görmek çok kolay.

5
katma