Perl'i öğrenirken Catalyst ile başlamak uygun mu?

Bunun konuyla ilgili olduğundan emin değilim (eğer değilse, ASAP =)).

Kendime Perl ve web geliştirme için nasıl kullanacağımı öğretmeye karar verdim. Ben bir yıl önce Python ile aynı şeyi yaptım ve uzman olmasam da (çalışma saatlerinde Java kodluyorum ve başka şeyler denerken biraz zaman geçiriyorum), bazı web siteleri oluşturabiliyorum. Django kullanarak ve dilin temellerini tanımak için ProjectEuler sorunları kullandım.

İlk yaklaşımlarımdan Perl'in Python'a göre daha dik bir öğrenme eğrisi olduğu görünüyor.

Bazı web devlerine bakıyorum. Perl için çerçeveler ve çok ilginç görünüyor Catalyst üzerine tökezledi.

My question here is: Is it even worth it to try it out while still struggling a bit with the language, or will I be wasting my time? Should I master Perl first, and then perhaps CGI before jumping into a framework that probably abstracts many concepts from the developer?

Herhangi bir anlayış için teşekkürler!

5
SSS 'ye göre kapanacak oylama: yapıcı/istekli tartışma değil
katma yazar daxim, kaynak

5 cevap

Katalizör harika bir çerçevedir ve Perl harika bir dildir. Daha dik öğrenme eğrisi bölümünü bilmiyorum - diğer dillerden hiçbirini bilmiyorum.

Katalizör öğrenirken Perl'i öğrenmeye gelince, bu neredeyse benim yaptığım şey. İş, bir web arayüzü ile bir şey üretmemi gerektirdi. Catalyst'e koştum ve ' Harika, kulağa kolay geliyor ' diye düşündüm. Şey ... öyle değil. Her şeyin ve Catalyst'in öğrenme eğrileri vardır, Perl'in geri kalanı gibi, size bol bol ip verir - kendinizi asmak için fazlasıyla yeterli.

Bunu devam ettirmenin yolu, Katalizör kitabını okumak ve bazı genel Perl kitaplarını okumaktır. UNIX/Linux'un bir arka planından dolayı, ayrıca Tim Maher'in Minimal Perl bölümünü okudum. ve son derece yararlı bul - sürekli olarak ona geri dönüyorum.

CPAN is really helpful with Catalyst — so many people have come up with ways to do "it", and Catalyst can work with pretty much all of it.

Ayrıca, irc.perl.org adresine gidin ve #catalyst ve # dbix sınıfı kanallarındaki konuşmaları dinleyin. Freenode'da #perl kullanın.

11
katma

Catalyst'i kullanırken Perl ile fumble yapabileceğinizi düşünüyorum. İşte harika bir Catalyst'teki kitap .

Benim düşüncem CGI'nın öğrenilmesinin size çerçevenin arkasındaki teoriyi öğreteceğidir. Bunu isteyebilir veya istemezsiniz. İnsanların, çerçevenin daha ileri bir kullanıcısı haline geldiklerinde zamanla çok fazla teoriyi öğrendiklerini düşünüyorum.

4
katma
Kitabın referansı için çok teşekkür ederiz! Kesinlikle bakacağım!
katma yazar pcalcao, kaynak

Daha hızlı bir şekilde ulaşmak istediğiniz bir noktaya ulaşmak istiyorsanız, Dansçı gibi bir "microframework" ile başlayabilirsiniz. Öğrenme aşamasında verimli. Katalizör çok iyi ama özellikle de Perl'e yeni iseniz kendi öğrenme eğrisine sahip.

3
katma

Perl'i öğrenirken Catalyst'i tavsiye ederim.

Perl + Catalyst + Catalyst Tutorials + Modern Perl book = harika (aynı anda kullanın)

3
katma
Bunu denedim ve oldukça verimli geçti
katma yazar smonff, kaynak

Belki de önce farklı dilleri fark etmeye başlamalısınız, bu da klasik programlama dillerine iyi bir alternatif teşkil eder. Bundan sonra yeteneklerinizi derinleştirmek için Catalyst ile başlamanızı öneririm;)

2
katma