Doğru koltuktan uçmak için onay gerekli mi?

Bunu

13
Hangi ülke veya yönetmeliklerden bahsediyorsunuz?
katma yazar Liron Yahdav, kaynak
İdeal Avustralya ancak diğer ülkelerden onay almak isteyecek
katma yazar rockit1, kaynak
ABD'de yok, ama bunu söyleyen düzenlemeleri bulmaya çalışıyorum. Birkaç hafta önce sağ koltuktan uçtum. Bir kontrollerden ve görüşten uzak bir bakış açısından biraz garip, ama mantıksız değil.
katma yazar c69, kaynak

1 cevap

Ron, ABD'deki yorumlarda bahsettiği gibi, herhangi bir özel düzenlemeyle yasa dışı değildir ...

Çoğu GA uçağında (en azından küçük olanlar), soruda bahsettiğiniz gibi, sol koltuğun önünde bulunan tek bir takım aletler vardır. Hipotetik olarak doğru koltukla uçtuğunu ve bir şeyler ters gittiğini söyleyelim. Görüş açısı nedeniyle bir enstrümanı okuyamadınız ve bu bir kazaya yol açtı. Bir ILS yaklaşımını uçururken birincil CDI/Glide Slope'ınızı kaybettiğinizi ve kokpitin uzak tarafındaki birisini kullanmanız gerektiğini söyleriz. Bazı sebeplerden dolayı yalnız ve doğru koltuktasınız. Bunun sonucunda bir kaza meydana gelmiş olsaydınız,

§91.13 Careless or reckless operation.

(a) Aircraft operations for the purpose of air navigation. No person may operate an aircraft in a careless or reckless manner so as to endanger the life or property of another.

Sol koltuk açık ve sizin için uygun olduğundan. Fakat bunun dışında, böyle bir işlemi engelleyen bir düzenleme yoktur.

Ron posted an excellent article in the comments below that has at least one quote worth mentioning

Uçak sigortası poliçeleri ve uçan kulüp kuralları genellikle şunları belirtir   pilotun elinde olmadığı sürece tüm uçuş sol koltuktan yapılacaktır.   mevcut uçuş eğitmeni sertifikası veya belirli bir yetkilendirmesi var.

Bu bir FAA düzenlemesi olmasa da, sigorta şirketlerini veya uçağınızı alacağınız kiralama/uçuş kulübü sadece sol koltukta uçuşu düzenleyebilir.

6
katma
katma yazar c69, kaynak