Bir helikopterde döngüsel kontrol çubuğunun hareketi kılcal tabakayı nasıl etkiler?

Dün helikopter bıçaklarının dönerken oluşturduğu yüzeyin bir jiroskopa çok benzediğini öğrendim ve böylece jiroskopik baskılar da orada çalışıyor. Sorum şu: Pilot döngüsel adım kontrollerini ileriye doğru hareket ettirdiğinde, bu nasıl bir şekilde bastırma plakasını etkiler? Ön ve arkada yükseliyor mu yoksa bir tarafta yükseliyor mu diğerinde mi?

8

1 cevap

Yatay yer değiştirme: Rotoru eğin

Dikey bir direğin etrafında dönen rotor kanatları ile, rotorun toplam kaldırma vektörü dikeydir ve helikopter hareket eder. Bir çeviri isteniyorsa, bu vektör yatay bir bileşenin görünebilmesi için eğilmelidir. Bu rotor diski eğerek yapılır. Rotor diski, bıçakların dönme düzlemidir.

enter image description here
Rotor tilted forward: The helicopter moves forward.

Rotor eğimi: Bıçak aralığını değiştir

Rotor diski, bireysel bıçaklar arasındaki kaldırma farkı kullanılarak eğilir. Örneğin, rotoru öne doğru eğmek için, her bir bıçak, direğin kıçına geldiğinde, direğin ilerisinden daha az olduğunda ve bu iki konum arasındaki değişim ilerledikçe daha fazla kaldırma oluşturur. Kaldırma farkı direğin üzerinde bir tork momenti yaratır, direği ve helikopteri yan yatırır, en azından bu bizim sezgimizdir.

Bahsettiğiniz gibi, güç, jiroskopik baskıya bağlı olarak anında etkisini üretmez. Sadece 90 ° sonra etkilidir. Bu nedenle kaldırma varyasyonu 90 derecelik bir faza sahip olmalıdır. İleri bir çeviri için, kaldırma bıçağı solda ve en sağda ise minimumdur. Momentum bıçakta saklanır ve 90 ° daha sonra serbest bırakılır.

enter image description here
The variation of lift is done 90° in advance.

Kaldırma bıçağın saldırı açısına bağlıdır. Kaldırma miktarını direğin etrafındaki pozisyona göre değiştirmek, direğin etrafındaki AoA'yı değiştirmeye yol açar: Solda artan AoA sağda azalmıştır.

enter image description here
Pitch varies according to the radial position of the blade.

Bıçak tabanını swashplate ile değiştirin

Bir bıçağın adımını değiştirmek, bir döner tabla sistemi kullanılarak yapılır. Sabit bir plaka, siklik çubuk kullanılarak pilot tarafından uzaya yönlendirilir.

Bir başka plaka birinci ile temas halinde tutulur, ancak rotor ile serbestçe dönebilir. Bu ikinci plaka sabit plakanın düzleminde dönmeye zorlanır, böylece dönerken sürekli olarak salınır. Buna karşılık, dikey çubukların salınımını oluşturur (korna bağlantıları). Her bir korna, çubuk salınımını bıçak üzerinde bir aralık salınımına dönüştürür. Bıçak şimdi direk ile ilgili anlık radyal pozisyonuna göre ve siklik çubuk komutuna göre eğimlidir.

enter image description here
MBB Bo105, based on photo by Burkhard Domke (source)

Boynuzlar, kroşe plakasının farklı açısal sektörlerine bağlanır

Dikey çubuk sabit swashplate yüksekliğini mevcut eksenel pozisyonunda iletir. Çubuğu 90 ° ileriye yerleştirerek, rotorun preslemesine dikkat edilir. Mekanizma, pilot döngüsel öne doğru iterken:

  • Eğimli plaka öne doğru yatırıldı.
  • Bıçağın direğin solunda hareket etmesi durumunda, boynuz bağlantısı, sabit kanat şeklinin yüksekliğini plaka en yüksek olduğu kıç kesiminde ölçer.
  • Korna, bağlantı tarafından maksimum değere doğru itilir ve bıçak, en büyük aralık açısını alır.
  • Bıçak sağa geldiğinde durum tersine döner. Bağlantı, bastırma plakasının, en alttaki konumda olduğu ileriye doğru olan sektör ile temas halindedir. Bıçak düşük eğim açısı alır.

enter image description here
(Redrawn from source)

Saha siparişi için avans gerekli şekilde ayarlanabilir

Korna ve plağı birbirine bağlayan korna bağlantısının ofsetini ayarlayarak, belirli bir bıçak için gerekli olan kesin avans miktarına ayarlanabilir.

6
katma