Ticari jetlerde, normal operasyonların bir parçası olarak kullanılan asimetrik itme midir?

Biliyorum ki yerde manevra yaparken, asimetrik itme sıkça kullanılır, örneğin taksilerde dönüşlerde yardımcı olur.

Normal operasyonlarda manevralarda kasıtlı asimetrik itiş kullanımını gerektirebilecek başka durumlar var mıdır?

Özellikle acil durum veya diğer anormal operasyonlar, uçuş testleri veya oto-gaz operasyonu hakkında soru sormam. Soruyu "çok motorlu bir ticari jetle uçmanın günlük operasyonlarında, yerdeyken uçağa manevra yapmak için kullanılan asimetrik itme" olarak yeniden değerlendirebilirim.

15
"Motor çıkışı" nun "normal işlemler" olarak sayılmadığını varsayalım.
katma yazar FreeMan, kaynak
@FreeMan Doğru. Ben özellikle, acil veya anormal operasyonlar hakkında değilim .
katma yazar Simon, kaynak
@SMSvonderTann Hayır. Ben özellikle gün geçtikçe ticari çoklu motor jetleri uçan "sadece benim şey yapıyor" ile ilgileniyorum. Teşekkürler.
katma yazar Simon, kaynak
"Normal Test Operasyonları" sayılır mı?
katma yazar SMS von der Tann, kaynak

2 cevap

This paper from Boeing sheds a light on the subject:

[A] n kasıtlı motor gazı yukarı veya aşağı istenilen bir yuvarlanma momentini ve ardından istenen yuvarlanma momentini oluşturabilir. Kontrol makarasına asimetrik itme kullanılması, motor bobininin biriktirilmesi veya bobin sarması ile ilgili gecikme süresinden ötürü kesin değildir ve başka bir silindir kontrolü bulunmadığı sürece bundan kaçınılmalıdır.

Kâğıt bir uçağın uçuşun üstesinden gelmekle ilgili bir itirafta olduğu ve bu nedenle de bir felaket senaryosuna dayandığından, mesaj hala gündelik uçuş için geçerlidir: asimetrik itme, gaz kelebeğinin ayarlanması arasındaki gecikme olarak tercih edilen kontrol yöntemi değildir. Gerçek itme değişimi, manevra için ana kontrol yüzeylerinden daha az hassas olmasını sağlar.

10
katma

Asimetrik itiş kimi zaman uçak için ek yaw yetkisi sağlamak için güçlü yan rüzgar kalkışları ve inişlerinde kullanılır. Bir pilot, söz konusu işlemler sırasında dümen basıncını hafifletmek için her iki motor arasındaki itme farkını ayarlayabilir. Bu genellikle, sadece haçlar rüzgârın uçağın kontrolünü yapabildiği gibi sabit rüzgar koşullarında tavsiye edilir.

1
katma