Reddedilen Jet/Roket Destekli Kalkış (J/RATO) prosedürü nedir?

Bu yanıtında belirtilen karda jet destekli kalkış yapan Lockhead LC-130 görüntüsünü görmek, merak ediyorum:

JATO kullanırken reddedilen kalkış prosedürü nedir? JATO roketleri ateşlendikten sonra kapatılabilir mi?

LC130 JATO Takeoff

(Resim kaynağı: Wikimedia Commons)

14
Böyle bir kalkış için $ V_1 $, tutuşma olacaktır. Diğer bir deyişle, bir kez tutuşma meydana geldiğinde, kalkışa kendini adamışsınızdır.
katma yazar Justin Tanner, kaynak
Muhtemelen kaza.
katma yazar GdD, kaynak
JATO (daha doğru: RATO) tipik olarak katı yakıtlı roketler kullanır. Bir katı yakıt roketi ateşlendikten sonra yanmak zorundadır, onu kapatmanın bir yolu yoktur. Bu ekstra itişten kurtulmanın tek yolu, roketleri sallamak olurdu. Uçakta kontrolsüzce uçabilen bir düzine veya çok ateşli merminin olması iyi bir fikir değildir, bu nedenle bu türden bir kalkış reddetme prosedürü için kişisel tahminim : yok.
katma yazar Maijin, kaynak
@ Jörg W Mittag yorumunuz doğru. Cevap vermelisin.
katma yazar Gwangmu Lee, kaynak

1 cevap

JATO (more correctly: RATO) typically uses simple solid-fuel rockets for their ease of maintenance, simple construction, long-term storability, robustness, and reliability. However, a simple solid-fuel rocket has to burn out once ignited, there is no way to shut it down. Techniques for extinguishing and even throttling solid-fuel rockets do exist, but they were developed rather recently, have not yet been commercialized, and clash with the goal of simplicity.

Şu anda, bir katı yakıt roketini kapatmak için "olağan" yolu hızlı bir şekilde yanma odasındaki basıncı azaltmak için, yani bir roketi patlayan bir patlayıcı Uçuş Sonlandırma Sistemi, - bir roket ile sarılmak istiyorum bir şey değil kanatlarınız (yakıt tanklarının hemen altında). Alternatif olarak, bu ekstra itişi roketlere atlayarak kurtulabilirsiniz. Uçakta kontrolsüzce uçabilen bir düzine veya çok ateşli merminin olması da iyi bir fikir değil.

Yani ya roketleri ateşlemeden önce reddedersiniz ya da hiç reddetmezsiniz. adresine göre @ratchet freak'ın yorumu , $ V_1 $, belirli bir uygulamaya bağlı olarak $ 0 \ $ kt $ gibi düşük bir değere sahip olduğunuzda düğmeye basmanızdır.

14
katma
Uzay mekiği, SRB'lerin basıncını serbest bırakmak için onları kesecekleri bir patlayıcı yükü vardı. Bunlar, SRB'ler Challenger kazası sırasında ayrıldıktan sonra aralık güvenliği tarafından kullanıldı.
katma yazar Mark, kaynak
Aslında, sökülebilir katı yakıtlı roketler 1960'lı yılların başından beri etrafta dolaşıyor. katı yakıtların, ICBM'de füzenin doğruluğunu tamamen bozan doğal yanık değişimleri olmaksızın kullanılmasına izin verecek şekilde geliştirilmiştir.
katma yazar Sean, kaynak
Bir katı roket motoru söndürmeyi merak ediyorum. Yanma odasını hızlıca bastırmak için tek yol olduğunu söylüyorsun, "roketi patlatmak". Bu baskıyı azaltmanın tam tersi değil mi?
katma yazar jch, kaynak