Orta veya ağır jetlerde PIC olarak çalışan düşük zamanlı şanslı CPL sahipleri var mı?

Ticari bir hava taşımacılığı değilse, CPL tutucusu herhangi bir düzlemde PIC olabilir. Bu nedenle, eğer uçuş konumlandırma, kabul, test, teslimat veya kargo ve yolcu olmaksızın herhangi bir başkası herhangi bir CPL sahibine TR sağladıysa ve sol koltuk için özel eğitim PIC gibi davranabilir mi? Havayolu şirketleri bunu belki de ilk genç memurlar için bonus olarak kabul ediyor mu? Başka bir seçenek ise 737 747 BBJ, A319 gibi büyük iş jetleri ...

0
Çok mürettebatlı bir uçakta PIC olmak, bence her yargı alanında bir ATP (L) gerektirir. Hangi 1500 saat sonra gelir.
katma yazar rockit1, kaynak
Hangi ülkenin mevzularını soruyorsunuz? (Lütfen nasıl cevap vereceğimizi bilmemiz için faa-düzenlemeler, yönetmelikler vb. Gibi bir etiket ekleyin.)
katma yazar Rory M, kaynak
katma yazar SMS von der Tann, kaynak
Bundan şüphe duyuyorum çünkü aynı zamanda tip değerlendirmesini de gerektiriyordu. Sorun, tip nominal bir uçakta PIC olmak için birkaç saat gerektirir.
katma yazar c69, kaynak

1 cevap

Geçmişte (ve şimdi de düşünüyorum), deneyimli pilotların eksikliğinin havayollarının CPL'leri turbo-prop ve bazı bölgesel jetler üzerinde SIC olarak işe alması gerektiği anlamına geldiği zamanlar olmuştur. Amerikan Kartalı'nın bunu bir süredir yaptığını biliyorum - onlara 500 saatlik harikalar derlerdi. Bazı istisnai beceriler gösterdiyse daha az zamanla işe alındı.

Ancak, bir ATP bileti gerektiren bir uçağa PIC zamanını kaydetmek için, bilete sahip olmanız gerekir. Kontrollerin tekli manipülatörü, bir CPL'nin bu uçakta PIC olarak zamanı kaydetmesi için yeterli değildir.

1
katma
ABD ÇİFTLERİ. İşte konuyla ilgili bazı FAA rehberliği. bağlantıyı
katma yazar Alexander, kaynak
Cevabınız hangi yasal ortamda geçerli?
katma yazar Rory M, kaynak
Uçak ABD’de ATP’ye ihtiyaç duymuyor, ancak belli operasyonlar var (121, 135 yolcularla vs.)
katma yazar Rory M, kaynak
Bu konuda, tüm ikinci paragrafınız yanlış. PIC olabilmek için ATP gerektiren operasyonlarda bile, eğer SIC uçakta derecelendirilirse, o zamanlar PIC'yi, uçuş kontrollerinin tek manipülatörü olarak hareket edebilecekleri zamana, yasal olarak PIC olun. (Bu, yorumda da gönderdiğiniz link ile tutarlıdır.)
katma yazar Rory M, kaynak