Mantar kayması nedir?

enter image description here

enter image description here

Kaynak: Wolfgang Langewiesche - Sopa ve Dümen; Uçan Sanatın Açıklaması


  1. Neden bir mantar kayması denir?

  2. Bu süzülmede, uçak burnunu daha az mı (ya da daha fazla?) dik olarak mı işaret ediyor?

  3. İniş nasıl bozulur?

Açıklaması kafa karıştırıcı buluyorum. Bir noktada, yüksek bir AOA'nın neden olduğu bir kayma kaymasına neden olduğu ve bir başka noktada düşük bir AOA'nın (ufukta biraz yukarı doğru işaret eden) görülmesine neden olduğu görülmektedir.

5
Ben bu terimi duymadım. Bu nereden?
katma yazar Tyler Durden, kaynak
Bir planör için, ufuk çizgisinin biraz üzerine işaret etmek yüksek AOA'dır çünkü normal AOA ufkun altındadır.
katma yazar slebetman, kaynak
@TylerDurden Gördüğüm kadarıyla, çok benzer ya da tam olarak aynı şekilde parlama işaretiyle aynı.
katma yazar SMS von der Tann, kaynak
düşük AOA (ufuktan biraz yukarı doğru işaret ediyor) gibi görünüyor AoA ufka değil, hava akımına göre.
katma yazar jch, kaynak

2 cevap

Neden bir mantar kayması denir?

Uçak hava yoluyla temiz bir şekilde kesilmiyor. Çok sayıda sürtünme ve yavaş ileriye doğru hava hızının yarattığı yüksek bir saldırı açısında havaya “karışır”.

Bu süzülmede, uçak burnunu daha az mı (ya da daha fazla?) dik olarak mı gösteriyor?

Uçağın, normal bir kayma noktasından daha fazla dik (daha dik) bir ucu vardır.

İniş nasıl bozulur?

Düşük ileri hava hızı ve yüksek sürükleme, ileri harekete göre yüksek bir lavabo oranı yaratır. Düşük ileri hız ve nispeten yüksek çökme oranı, inişin çok dik olacağı anlamına gelir. Tamamen durmuş bir durum, bir "mantar" kaymasıyla ilgili aşırı bir örnek olabilir.

düşük AOA (ufuk çizgisinin biraz üzerinde), buna sebep olur.

burnu ufuktan biraz yukarı doğru işaret etmek hala düşük AOA değil, Yüksek Saldırıdır.

6
katma
@TylerDurden: Mike haklı ve hızlı bir kayma yok yüksek bir batma oranına sahip. Minimum lavabo hızının altına geçtiğinizde, yavaşladığınızda lavabo hızı artar. Bu manevrayı uçurduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak bu düşük çökme hızıyla gerçekten bir kayan nokta değildi. Gerçek olanları yaptım.
katma yazar Peter Kämpf, kaynak
@TylerDurden: Herhangi bir planör al (Bir Discus ile en iyi deneyimi yaptım; bir ASW-20 daha az uysal) ve termal olarak uçur. Tercihen termiklerin geniş ve pürüzsüz olduğu günlerde geç. Ardından uçağı uygun bir hızda (30 ° açıyla 90 km/s) uçun. Dikey hıza dikkat edin. 80 km/s'ye ya da 75'e kadar yavaşlayın (Discus bunu sorunsuzca yapar). Tırmanma hızındaki belirgin düşüşe dikkat edin. Tanklarda su ile yapın ve yukarıdaki sayılara 10 km/saat ekleyin. Aynı etkisi. Burada ne tartışıyoruz?
katma yazar Peter Kämpf, kaynak
@TylerDurden: Nasıl ironik! 5 yorumdan sonra Mike'ın cevabını karıştırmaktan endişeleniyorsunuz. O zaman kapa çeneni. Hem sen hem de Langewiesche yanlış ve Mike haklı, kısa ve basit.
katma yazar Peter Kämpf, kaynak
Kitapta açıklanan manevra, batırma oranını en aza indirir, böylece yanlış anlayabilirsiniz. Kitabı alıntılamak için ("Bir yelkenli uçak - aslında bir kayma içinde normal olarak şekillendirilmiş bir uçak, bu yürüyüşte uçtuğunda dakikada en az irtifa kaybedecektir").
katma yazar Tyler Durden, kaynak
Cevabınızda, manevranın “yüksek oranda lavabo” oluşturduğunu söylediniz. Bu doğru değil. Saldırı uçağının artırılmasıyla kayma uçağının batma hızı (düşey hız) en aza indirilecektir. Kitabın söylediği tam olarak budur (ve kitap doğrudur).
katma yazar Tyler Durden, kaynak
Bu söylemek için garip bir yol gibi görünüyor. Örneğimde bulunan ve oldukça tipik olan sayılara bakarsanız, bunu bir "yüksek batma oranı" olarak nitelendireceğimi bilmiyorum. Bir planör pilotuna yüksek bir batırma oranı -500 fpm'dir. Sözde "lale kayması" olarak, evye oranınız aslında biraz azalır, belki de 150'den 140'a veya 130'a kadar. Ayrıca, kayma eğimi değişimi gerçekten de dramatik değildir. Bu manevrayı yaptım, bu yüzden biliyorum. Sadece kendiniz için numaraları çalıştırın.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
@ PeterKämpf Kendimi tekrarlama riski altında, kitabın yazarı (Langewiesche) batma oranının en aza indirildiğini, kullandığı sözlerin "dakikada en yüksek irtifa" olduğunu söylüyor. Yani, sadece açık olmak için geri giderken batma oranı azaltır. Aslında cevabımda pratik rakamlar veriyorum. Eğer çubuk üzerinde geri çekildikten sonra artar olduğunu söylerseniz, OP'nin önerdiği kitapta söylediklerine karşı çıkıyorsunuz.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
@ PeterKämpf Bu, OP'nin sorusuyla ne kadar ilgili? Sowsun'un cevabını karıştırıyorsun. Kitaptaki pasajı yorumlama konusunda kendi fikirleriniz varsa, belki kendi cevabınızı vermelisiniz.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
Soru, "bir" kayma "kaymasının alçalmayı nasıl hızlandırdığını sormaktı. Sanırım daha iyisini yapabilirdim ama yavaş ilerleyen hızın düşük bir iniş hızıyla bile dik bir iniş açısı yaratacağını vurgulamak istedim.
katma yazar Gwangmu Lee, kaynak
Cevabımı daha doğru hale getirmek için düzenledim. "düşük ileri hava hızı ve yüksek sürükleme, ileri harekete göre yüksek bir lavabo oranı oluşturur."
katma yazar Gwangmu Lee, kaynak
Sanırım hava hızının ne kadar düşük olduğuna bağlı. Eğer bir durakın kenarındaysanız, dik bir iniş açısına sahip olacaksınız. Düşük ileri hava hızı, dik açılı bir AŞAĞIDA fakat düşük bir iniş hızına neden olur. Tırmanışın en iyi AÇISI ve tırmanmanın en iyi ANGLE'sinin tersi.
katma yazar Gwangmu Lee, kaynak
  1. Muhtemelen kontroller biraz yumuşak (yumuşak) olacağından, "lapa" olarak adlandırılır. Saldırının yüksek açılarında kontrol yetkisini kaybetmeye başlarsınız ve kontroller yumuşak hissedebilir.

  2. Burun ufuk çizgisinin biraz üzerinde gösterilecektir.

  3. Çubuğu geri çektiğinizde, ileri hızınız azalacak, ancak dikey iniş hızınız aynı kalacaktır veya sadece küçük bir miktar azalacaktır, böylece iniş açınız daha dik olacaktır.

Buna bazı rakamlar koyalım ve "gerçek" bir örnek yapalım. En az 35 mil kalabilen bir konfigürasyonda olan bir uçakta olduğunuzu hayal edelim. Şu anda 45 metrede, dakikada 150 feet azalarak, bir seviye uçuş tutumunda seyahat ediyorsunuz. 2 derecelik kayma pistinde olacaksınız (bunu kendiniz onaylayın). Tamam, şimdi 37 mil kadar gidene kadar çubuğu geri çek. Bu noktada kontroller yumuşak olmaya başlayacaktır. Düşey hızınız dakikada yaklaşık 140 feet'e kadar düşebilir. Glide eğiminiz 2.5 dereceye çıkacaktır. Böylece bu manevra ile kayma eğimi artar (daha dik olur).

Diğer bir alıştırma gibi, yukarıdaki manevra ile noktamızı ne kadar değiştirebileceğimizi hesaplayalım. 200 feet'lik AGL'de olduğumuzu düşünelim, o zaman başlangıçtaki tutumda yaklaşık 5200 feette aşağıya ineceğiz (bunu kendiniz için onaylayın). Tamam, şimdi sopayı Langewiesche'nin terminolojisini kullanmak için 37 mil/saate çekiyoruz ve dikey hızımız -140 FPM'ye çıkıyor. Bu bizim noktamızı ne kadar değiştiriyor?

Eğer matematiği yaparsanız, 54.5 metreden fazla olan 600 metrelik bir farkla, geri sayım noktamızın 5200 feet'ten değiştiğini göreceksiniz. Yani, bir "lale" kayma kullanarak, bizim noktamızı önemli ölçüde değiştirdik. Sadece gerçek bir hava alanıyla gösterelim:

enter image description here

Böylece, şimdiki konumumuzu çemberde görüyoruz. Şu andaki kayma yolumuza devam edersek 5200'de aşağıya ineriz. Bu, pistteki geçitlere çok yakın. Mavi çizgide daha çok inerdik. Mandal bir kayma kullanarak bunu başarabiliriz.

5
katma
@ user2927392 Eğer bu soruya cevap verirse, kabul etmek isteyebilirsiniz. Cevabımda kendim için tarif ettiğim hesaplamaları yapmayı öneririm. Bunun gibi hesaplamalar yapmak size daha iyi bir planör pilotu yapacaktır çünkü sadece görsel tahminleri değil, durumun gerçek gerçek geometrisini bileceksiniz.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
Evet bu soruya cevap veriyor. Ben açı ile oranı karıştı düşünüyorum. Ufuk üzerinde perde devam ederken, aslında lavabo oranını azaltmak ancak lavabo açısını artırmak. Ve ben haklıyım, eğer biraz aşağıya eğilirsen, iniş hızını artırırsın ama daha az alçalırsın.
katma yazar NanoWizard, kaynak
Harika bir açıklama. Sanırım kendimi kontrol etmem ve kontrol yüzeylerinin yumuşaklığını hissetmem gerekiyor
katma yazar NanoWizard, kaynak