Kanat altındaki bu çemberler nelerdir?

There are some circles below the wings of these two aircraft. Look: enter image description here

Source: Airliners.net (modified)

enter image description here

Source: Airliners.net

İkinci resimde, daireler kanatta açıkça görülüyor. Onlar neler? Amaçları nedir?

8
Muayene limanlarına benziyorlar
katma yazar saniul, kaynak
"Motor" demeye hazırlanmıştım, ama sanırım farklı çevrelerden bahsediyorsun ... :)
katma yazar FreeMan, kaynak
@DanPichelman'ın dediği gibi bunlar muayene limanları.
katma yazar c69, kaynak
Açıkçası, çarpışma önleme sisteminin bir parçası değillerdir. Ah!
katma yazar RockPaperLizard, kaynak

2 cevap

ABD'de, bunlara işlevlerine bağlı olarak "Erişim Panelleri" veya "Denetim Kapakları" denir, ancak birçok kişi iki terimi birleştirir ve bunları " Denetim Panelleri " olarak adlandırır. Yorumlara dayanarak, dünyanın diğer bölgelerinde görünüşte onları "Denetim Limanı" olarak adlandırıyorlar.

Rutin incelemeleri gerçekleştirmek için hem panelleri hem de kapakları çıkardık, ancak erişim panelleri servis için daha sık erişilebilecek sistem bileşenlerini kapsıyor. Hem paneller hem de kapaklar, yukarıdaki fotoğraflarda gösterilen uçakta olduğu gibi tipik olarak vidalarla tutturulmuş hızlı çıkarma için tasarlanmıştır.

İşte kapak çıkarılmış olarak bir inceleme deliği. Bu benim arma sürecinde olduğum bir Cessna 170'te. Kanat içinde görülebilen aileron kablo gerdirme mekanizmasına dikkat edin. Bu erişim panelinden diğerlerinin yanı sıra kablo gerginliğini ayarlayacağım ve kablo düzgün gerildiğinde bir kez bu gerdirme telini emniyete alacağım. Burada panel bakım için kaldırıldı, ancak inceleme sırasında bu aynı sistemleri incelemek için bu paneli kaldırırdım.

enter image description here

11
katma

Bunlar muayene halkaları. FAA Danışma Genelgesi'nden 43.13-1B (tam PDF burada ):

Muayene Halkaları. Muayene erişimi bitişik ya da bitişik olarak sağlanır.   Her kontrol bellcrank, sürgülü tel kavşağı, kablo kılavuzu, kasnak, kanat   takılacak uçak veya uçaktaki diğer herhangi bir bileşen   yıllık olarak denetlenir veya servis yapılır. Sadece alt kısımlara monte edilirler   Kanatların yan yüzeyleri, üst yüzeye   Orijinal üretici.

This article also mentions it from a student's point of view.

3
katma
Üzgünüm onlar değil. Muayene halkaları, Kumaş bölümündeki 43.13 Bölüm 2'den bahsedildiği gibi, kumaş uçak yapımında kullanılır. Kumaş kaplı uçaklarda inceleme erişimi oluşturmak için muayene halkaları kullanılır.
katma yazar J Walters, kaynak