Durak hızının önemi nedir

Duraklama hızından bağımsız olarak, uçakların durma sebebi, kontrol yüzeyinin (asansör, kanatçık) kritik AOA'yı aşmasıdır. O zaman durak hızının önemi nedir?

AOA kritik seviyenin altında olsa bile uçaklar "duraklama hızında" durur mu?

0
"Duraklama hızı", "hava boşluğunu aşmadan aynı yükseklikte tutulamadığı hız" olarak yeniden adlandırılmalıdır. Bu bir kısayol. Uçağı yavaşlattığınızda, irtifaya devam etmek için AoA'nın artırılması gerekir, ancak bir noktada bu artık mümkün değildir, uçak yatay tutulursa uçak durur.
katma yazar Galwegian, kaynak
Genel olarak "durak" sözcüğü, uçağın artık uçamayacağı anlamına gelir. Şimdi, bir uçağın durma sebebi ya kanadın artık aşırı akışın ayrıştırılması (ki buna karışık bir şekilde "durak" durumu da denir) ya da kanat artık yeterli kaldırma sağlayamadığı için yeterli kaldırma sağlamayabilir. Üzerinde yeterli hava yoktur (uçak çok yavaş). Bu, imalatçılar tarafından alıntılandığında durma hızının anlamıdır: uçağınızı bu hızdan daha yavaş uçurmayın. Ancak, hemen hemen her hızda durabileceğinizi unutmayın.
katma yazar slebetman, kaynak
“Uçak tezgahlarının kontrol yüzeyinin (asansör, kanatçık) kritik AOA'yı aştığı tek neden” Bu tamamen yanlıştır, tezgahların asansörler veya kanatçıklar ile ilgisi yoktur.
katma yazar c69, kaynak
katma yazar BowlOfRed, kaynak

2 cevap

There is not one stall speed, instead there are several, depending on aircraft configuration and flight conditions. They are used to determine speeds for the safe operation of the aircraft or for limit speeds.

Örneğin: İniş konfigürasyonundaki durma hızı ve gerçek ağırlıkla seviye uçuşu, yaklaşma hızını belirlemek için kullanılır. 1.3 güvenlik faktörü ile çarparak, önerilen yaklaşma hızına ulaşırsınız. Veya: Kalkış konfigürasyonundaki durak hızı, dönüş hızını belirlemek için kullanılır. Ve bunun gibi.

Another example: The speed range in which it must be safe to deploy flaps is limited by 1.4 times stall speed of the clean aircraft, or 1.8 times the stall speed in landing configuration, whichever is greater. Or: The maneuvering speed v$_A$ is calculated by multiplying the stall speed of the clean aircraft with the square root of the maximum allowable load factor. And so on.

Bir durak ne olduğunu merak ediyorsanız, belki de bu soruya cevaplar. Bu, debinin durumunu belirleyen kontrol yüzeylerinde akış ayırma veya belirli bir açıyı aşma değil, ancak atak açısı üzerindeki kaldırma eğrisinin eğimini tersine çevirir: Daha fazla atak açısı artık yükseltmeyi artırmadığı zaman durak olur. Tüm uçağın saldırı açısı sayılır. Fiziksel olarak, bu, büyük ölçekli akış ayrımının, kanat parçası üzerinde göründüğü anlamına gelir. İyi bir tasarım, bu noktada tamamen kontrol yüzeylerine sahip olacaktır.

Hayır. Saldırı açısı kritik değilse, o zaman nispi hava hızının ne olduğu önemli değildir, uçak duraklamayacaktır. Tanım olarak "kritik" AOA, düzlemin durduğu açıdır, bu yüzden bir tür soru soruyorsunuz.

Duraklama hızı, kılavuzun yalnızca, uçağın seviye uçuşunda duraklamaya ne zaman başlayacağı hakkında genel bir fikir vermek için rehberlik içindir.

Pratikte, uçağın fiilen durduğu hız, sıcaklık, nem, bankanın açısı, öfke koşulları ve diğer birçok faktöre bağlı olarak, kanatların ne kadar temiz olduğu gibi çok farklı koşullara göre değişecektir.

0
katma
@RonBeyer Doğru, ama sanırım kıl kırıyorsunuz. OP, kanat profili ve kanat geometrisinin ayrıntılarının bilinmesinin yerinde olduğu gibi görünmemektedir.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
@RonBeyer Saha hakkında bir şey söyleyen (yanında) kim? Ne ben ne de OP saha hakkında bir şey söylemedi.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
@RonBeyer Ne kendim ne de OP, ya "düzlemin açısı" ya da "perde" ye atıfta bulunmadı.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
@RonBeyer Evet, kritik saldırı açısı, düzlemin durduğu açıdır. Bununla AOA'ya atıfta bulunmadım.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
"Tanım olarak" kritik "AOA, düzlemin durduğu açıdır" Uçak değil, hava yastığı. Uçağın açısı kanatlara bağlı olarak farklıdır ve AOA, herhangi bir eğim açısı için içlerinde bir bükülme olan bazı kanatların uzunluğu boyunca değişir.
katma yazar c69, kaynak
Her iki durumda da hedefin cevabın doğruluğu olması gerektiğini düşünüyorum, bir uçak hemen hemen herhangi bir perde açısını durdurabilir, ancak hava folyosunun durması gereken kritik bir AOA vardır ve ikisi de birbirinin yerine geçemez . AOA ile perde açısını ilişkilendirerek karışıklık eklememize izin verir.
katma yazar c69, kaynak
Düzlemin açısı = zift ...
katma yazar c69, kaynak
"Tanım olarak" kritik "AOA, düzlemi açıya göre" "dir?
katma yazar c69, kaynak