Dik iniş hakkında bu ifade ne anlama geliyor?

Kaynak: Wolfgang Langewiesche - Sopa ve Dümen; Uçan Sanatın Açıklaması

İlk bölümde yazar, bir süzülmede, daha dik bir şekilde inmek isterseniz, burnunuzu daha az dik bir şekilde işaret etmek istediğinizi belirtir. Ve eğer daha az inmek isterseniz, burnunuzu daha dik olarak işaretleyin.

What is the reason for this?enter image description here

6
İnişin en iyi açısı bir dönüşte.
katma yazar rbp, kaynak
Bu sorunun yanıtı, işleri düzeltmeye yardımcı olabilir
katma yazar TomMcW, kaynak
Bu bir , tırmanma oranlarıyla ilgilidir, ancak benzer bir ilişki vardır
katma yazar TomMcW, kaynak
Bu sadece kitabın ikinci bir parasıdır
katma yazar NanoWizard, kaynak

4 cevap

Açıklama, yalnızca en iyi kayma hızının altında bir hızla uçarsanız doğrudur. Basitlik için, bir planöre bakalım: Aşağıda, [a href = "https://en.wikipedia.org/wiki/DG_Flugzeugbau_DG-1000" rel = "nofollow noreferrer hızının L/D oranının çizimini görüyorsunuz. "> DG-1000 iki koltuklu planör :

Glide ratio over speed diagram

Üç farklı kanat yükü için hız diyagramı üzerinden kayma oranı ( kaynağına ). En düşük kanat yüküne (en soldaki eğri) bakacak olursak, en iyi L/D 95 km/s hızla uçarken elde edilebilir. Minimum hız yaklaşık 62 km/s'dir, bu nedenle 80 km/s hızla uçmak mümkündür. Pilot saldırı açısını azalttığında, uçak aşağı inecek ve hızlanacak. Eğer şimdi 90 km/s hızla uçarsa, 43/46'dan L/D'sini geliştirdi, bu yüzden burnu düşürürken daha az inişe geçecektir.

Uçuş yolu açımızın artık daha az dik olduğunu ve tavırdaki değişimin saldırı açısında komuta edilen değişiklikten daha az olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, sahadaki tutum azalır ve pilot burnu düşürdüğü izlenimine sahiptir.

Yavaşladığında da aynısı geçerlidir. Duraklama hızına yaklaşırken, geniş açılı saldırı değişiklikleri nispeten küçük hız değişikliklerine yol açacaktır, bu nedenle yükselme sırasında dik iniş etkisi, uçak yavaşladıkça daha belirgin hale gelir.

Altta yatan sebep şudur: Pilot, en iyi L/D hızından uzaklaştıkça sürüklenecektir . Aşağı çekmek, sürtünmeyi artıracak ve daha fazla sürükle daha dik bir iniş ile sonuçlanacaktır. Başlangıç ​​noktasını daha yüksek hızlara kaydırır çıkarmaz, işler tersine döner ve burun indirildiğinde uçak daha dik olarak iner.

Bir motor eklemek, bu davranışı temelden değiştirmeyecektir. Planör kullanırken sadece açıklamak daha kolaydır.

9
katma

Wolfgang Langewiesche'nin "Sopa ve Dümen" adlı kitabında yaptığı bu yorum, yıllar boyunca pek çok tartışmaya neden oldu. Belki de o kadar belirsiz bir şekilde ifade ettiği zaman istediği şey budur.

"dik aşağı az burnu işaret ederek, daha dik iner. Daha dik aşağı burun işaret ederek, daha ileri kayma olabilir"

Bu gerçekten sadece en iyi kayma hızından (en iyi Kaldırma/Sürükle oranı) veya (en iyi kayma mesafesi) biraz daha yavaş uçuyorsanız doğrudur. Ayrıca, bu ifade sadece burnu biraz yukarı ya da aşağı doğru yönlendirirseniz doğrudur.

En iyi kayma mesafesi, en az miktarda lavabo için en fazla mesafenin geçtiği hız anlamına gelir. En iyi kayma hızından daha yavaş uçarsanız, burnu aşağıya doğru ve daha hızlı ilerleyerek, en iyi kayma hızına daha yakın olursanız, uçak battıkça daha fazla mesafe katetmenizi sağlar.

Şimdiden en iyi kayma hızıyla uçuyorsanız ve burnu aşağıya doğru yönlendirirseniz, artık sürükleme oranını değiştirmek için canavar kaldırmada olmayacaksınız. Hızı ve kat edilen mesafeyi artıracaksınız, ancak aynı zamanda batma hızını artıracak ve daha yüksek hava hızından sürükleneceksiniz. Bu, daha düşük bir iniş ile sonuçlanacak çünkü artık en iyi sürükle bırakma oranına sahip değilsiniz.

Burnu 60 derecenin altına düşürdüğünüzde, daha az dik bir şekilde daha dik olmayacaksınız ve Langewiesche'nin kitabında dediği gibi daha fazla süzülmeyeceğinizi garanti ederim.

6
katma
@ user2927392 Lnafziger'in yorumunu biraz genişletmek için, nokta daha yavaş inmek değil, aynı zamanda hızlandırmak ve böylece aynı dikey iniş için yatay olarak daha fazla zemin kaplamanızdır.
katma yazar pauldoo, kaynak
@ user2927392 Bu inişin oranı hakkında değil , inişin açısı hakkındadır.
katma yazar Rory M, kaynak
Bu yorumu tekrar tekrar düşünerek geçirdim. İşaret burnunun dik iniş hızını nasıl azalttığını anlayamadım. Kinetik haline dönüşen potansiyel enerji, yalnızca iniş hızını arttırmalıdır.
katma yazar NanoWizard, kaynak

Burada önemli olan şey, inişin RATE'sinin değil, inişin ANGLE'sine atıfta bulunmasıdır.

Çubuğu öne doğru iterseniz, iniş hızı daima artacaktır, ancak iniş açısı aslında azalabilir. Bunun nedeni, daha hızlı ilerleyebilmeniz, böylece daha fazla asansör oluşturmanız, dolayısıyla genel iniş açınızın azalacağıdır.

Bazı yeni başlayan pilotların bazı planör pilotları yaptıkları hatalar, iniş sırasında yeterince hızlı iniş yapmamaları için endişeleniyor olmaları ve böylece sopayı ileriye doğru itmeleri - büyük bir hata. Olanlar çok daha hızlı gidiyorlar, bu yüzden daha fazla aşırıya kaçma eğilimindeler. Langewiesche'in söylediği gibi, sopayı geri çekerek, uçağı yavaşlatıp ziftin düzleştirilmesi, iniş açısını dikmek için ne yapması gerektiğidir.

2
katma
@webdevduck Açıkçası. Şahsen, bir öğrencinin finalde düzlemde iken bir planörün durması ve çarpması sonucu oluşan tek bir örneği hiç duymadım. Bazı eğitmenlerin bunun olabileceği bir paranoyaya sahip olduğunun farkındayım, ki bu da bence tamamen yersiz.
katma yazar Tyler Durden, kaynak
Dalışın büyük bir hata olduğu konusunda hemfikirim, fakat yavaşlama, pilotun koşullar için önceden belirlenmiş güvenli yaklaşma hızının altında olması durumunda iyi bir fikir değildir. Özellikle de taban/finali çevirmeden önce. Aksi takdirde beklenenden daha hızlı düşebilirler. :)
katma yazar Karmic Slingshot, kaynak

Bu görünüşe göre en iyi kayma hızının etrafında manevra hakkında konuşuyor. Bir uçağın davranışı o zaman karşı sezgiseldir.

Burnu aşağı itmek, hızı arttırır ve iniş açısının azalmasına neden olur.

Burnu yukarı çekmek, hızı düşürür ve iniş açısının artmasına neden olur.

0
katma
Bu soruya yüzeysel olarak cevap verebilirken, OP'nin ve gelecekte olanların neyin gerçekleştiğini anlayabilmesinin nedenini açıklayabilirseniz çok daha iyi olurdu.
katma yazar Simon, kaynak