Yardımcı pilotun penceresi neden gölgelenecek/kapatılacak?

Vietnam'da küçük bir bölgesel havalimanında oturuyorum ve vardığım ve çıktığımı gördüğüm uçak hakkında garip bir şey fark ettim. Tüm bu uçakların yardımcı pilot penceresi kapalı veya gölgeli görünmektedir. (Aracınızın içini çok kötü şekilde ısıtmak için güneşe park ederseniz, camlar aracınızın ön camına karşı koyduğunuz yansıtıcı kapaklara benzeyen pencerelerle kaplanmıştır.)

Bu uçakların hepsi ATR 72'ler ve hepsi aynı havayolu şirketi tarafından uçuyor. Daha önce gözlemlediğim, yardımcı pilotun yan camı ve kokpit penceresinin piste takıldıkları sırada kaplıydı. Az önce karayı gördüğümde, pistten ve "kapıdan" geçerken yan camlar kaplanmıştı. Gerçek pistin havaalanından net bir manzaraya sahip olmadığımdan uçağın kalktığı zaman pencerenin hala kapalı olup olmadığını anlayamıyorum.

(Önünde duran ve kuyruğa bakarsanız sol taraftaki "yardımcı pilot tarafı" diyorum.)

Bazı kokpit pencerelerinin kapalı tutulmasının amacı nedir? Bu düzenli bir uygulama mı? (Bu güvenli midir? Bu sadece bir uçak pisti olsa bile, bir havaalanının etrafında taksi yaparken görünürlük yarısını kesmek için bir güvenlik tehlikesi gibi görünüyor.)

11
@Ben - Güneş erken neredeyse doğrudan havai oldu bu yüzden öğleden sonra oldu. Uçağa asfaltta yürüdüğümde, uçağın S-SW yönüne baktığını fark ettim, bu yüzden güneş gökyüzünde büyük bir düşüş olursa yardımcı pilotun tarafındaki kokpona parlardı.
katma yazar urini, kaynak
@Federico - hayır, üzgünüm. Bir zamanlar fotoğraf çekmeyi düşündüğümde uçağa binip uçağa binmeye hazırlandım.
katma yazar urini, kaynak
Bir fotoğrafın falan olmazdı değil mi?
katma yazar conmulligan, kaynak
İlk düşüncem - Güneş parlıyordu nerede?
katma yazar rockit1, kaynak

1 cevap

Uçak uçuşları zaman zaman çok ısınabilir ve pilotlar güneşin ek bir ısı eklemesine izin vermekten kaçınmak için ellerinden geleni yapacaktır.

Çoğu uçağın, güverte ekipmanının bir parçası olarak güneş siperliği veya güneş perdesi vardır. Bunlar genellikle klipsli tasarım veya çekme-gölge tasarımıdır. Her iki tip de yarı saydamdır ve tüm uçuş aşamaları için yerinde bırakılabilir.

Birçok pilot uçuş güvertesinde kullanmak için kendi geçici güneş ışınlarını da getirecek. Tezler saydam veya opak olabilir. Birçok pilot hatta grafiklerini geçici dalga kıvırma tonları olarak kullanıyorlar.

Bunları yansıtıcı kapaklar olarak tanımladığınızdan, gördüklerinizin şirket tarafından tedarik edilen bir çeşit geçici gölge olabileceğinden şüpheleniyorum. İleri ön camda kullanılmayacaklar, böylece taksilerde kullanacakları güvenli olacaktı.

Here are some examples of a pull shade being used in an ATR 72. enter image description here enter image description here enter image description here

İşte yansıtıcı bir gölgeye benzeyen şeyin bir örneği. resim açıklamasını buraya girin

katma yazar Galwegian, kaynak
Bu el mikrofonu.
katma yazar Gwangmu Lee, kaynak